Aktualności
18.11.2019

Dlaczego Lakersi wycofali się z LFA1 i kiedy tam wrócą?

"Czasami warto zrobić przysłowiowy krok w tył, aby wziąć większy rozbieg" - tłumaczą swoją decyzję o wycofaniu się z rozgrywek LFA1 przedstawiciele drużyny futbolu amerykańskiego Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers. Nie poddają się jednak i robią wszystko, by wrócić tam jak najszybciej. O czym w Magazynie Sportowym Radia UWM FM opowiadał Arkadiusz Kowalewski.

Przypomnijmy, że decyzja o wycofaniu się z najwyższej 1 Dywizji Ligi Futbolu Amerykańskiego podyktowana była m.in. problemami finansowymi uniemożliwiającami zatrudnienie zagranicznych trenerów i zawodników na odpowiednim poziomie, odmłodzoną kadrą zespołu oraz brakiem bazy treningowej.

"W tym roku byliśmy jedyną drużyną LFA1, która nie miała możliwości odbywania treningów podczas sezonu na pełnowymiarowym boisku. Jest to bardzo kiepska sytuacja. Sprowadzamy trenera z Ameryki, który leci tu przez pół świata i wierzymy w to, że będzie rozwijał zespół i nam pomagał, tylko gdzie ma to robić?" - komentował w studiu Radia UWM FM członek zarządu Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers Arkadiusz Kowalewski.

W 2020 roku Jeziorowcy zagrają więc w 2. Dywizji LFA. W niej sezon rozpoczyna się później. Więc czasu na przygotowania będzie też więcej. "Na pewno będziemy starali się pokazać wszystkim, że sportowo zasługujemy na 1 Dywizję. Tak naprawdę nasze przygotowania zostały jeszcze wzmocnione. I może otworzymy oczy pewnym osobom, które pomyślą nad tym, żeby jednak poprawić to, co się dzieje w naszym mieście jeżeli chodzi o bazę treningową."

Z Arkadiuszem Kowalewskim spotkali się Wojtek Miśkiewicz i Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jeziorowcy nie poddają się. "Jesteśmy teraz jeszcze silniejsi i będziemy walczyć!" - zapowiadał nasz gość. Podkreślał też, że drużyna została odmłodzona a czas spędzony w LFA2 ma pozwolić młodszym zawodnikom zdobyć doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości. "Na dzień dzisiejszy nie dysponujemy tak stabilną grupą doświadczonych zawodników, żeby móc mierzyć się w LFA1. Dosyć mocno postawiliśmy na rozwój naszej drużyny juniorskiej. Dzięki temu co roku zyskujemy kilku naprawdę wartościowych graczy. I LFA2 to będzie właśnie wspaniałe miejsce na ogranie się dla nich."

W najbliższych dniach mamy poznać nazwisko polskiego trenera, który poprowadzi ekipę Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers w 2020 roku. Do Jeziorowców - mimo zmiany szczebla rozgrywek - dołaczy też dwóch zagranicznych zawodników. Jednego już znamy. To Amerykanin Alonzo Brock (który przedstawił się już słuchaczom Radia UWM FM - POSŁUCHAJCIE!). Drugi pojawi się w Olsztynie pod warunkiem, że władze Ligi zmienią regulamin, który dopuszczał dotąd możliwość korzystania z pomocy tylko jednego "importa". Decyzja ma zapaść podczas grudniowego spotkania klubów Ligi Futbolu Amerykańskiego. Wtedy też dowiemy się, kiedy wystartują rozgrywki LFA2.

A kiedy - patrząc realnie - zespół z Kortowa może wrócić do LFA1? "Patrząc na to, co się dzieje doookoła - nie ma gdzie się spieszyć. Jednak ambicje sportowe nie pozwolą zbyt długo nam tam zostać. Osobiście twierdzę, że w 2021 roku nasz awans do LFA1 jest bardzo realny. Te dwa lata pozwolą ograć się młodym zawodnikom."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: