Aktualności
04.10.2019

Maciej Sarnacki: Walczę do końca!

Niedawno zdobył swój siódmy złoty medal Mistrzostw Polski w judo. W kategorii powyżej 100 kilogramów nie ma sobie równych w kraju od lat. Jednak przez konflikt z trenerem reprezentacji i niezrozumiałe decyzje Polskiego Związku Judo nie poleciał na Mistrzostwa Świata i na własną rękę musi walczyć o szansę występu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Maciej Sarnacki był gościem Magazynu Sportowego Radia UWM FM.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Judo odbyły się w dniach 20-21 września w Rybniku. W kategorii powyżej 100 kilogramów o medale walczyło dziewięciu zawodników. Maciej Sarnacki rywalizację rozpoczął od ćwierćfinału, w którym pokonał Przemysława Szutę (AZS AWFiS Gdańsk). W półfinale na jego drodze stanął Tomasz Tałach (Wybrzeże Gdańsk). I tu lepszy okazał się olsztynianin, który w finale podobnie jak przed rokiem zmierzył się z Kamilem Grabowskim (Czarni Bytom).

"Oczywiście byłem faworytem tych zawodów. Jednakże za darmo medali nie rozdają. Trzeba je sobie wywalczyć" - podkreśla zawodnik Gwardii Olsztyn. "Finał był bardzo mocny. Kamil dwa tygodnie wcześniej wygrał Puchar Europy w Bratysławie. Był naprawdę w formie. Jednak po dwóch minutach udało mi się go trochę oszukać. Rzuciem go na ipon i zwyciężyłem przed czasem."

Jak podkreśla - konflikt z trenerem kadry Mirosławem Błachnio - utrudnia mu walkę o Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Stracił możliwość zdobycia punktów do rankingu podczas Mistrzostw Świata. Nie jest także powoływany na turnieje. "W najbliższy weekend odbywa się Grand Slam w Brazylii i też mnie tam nie będzie. Bez tych startów międzynarodowych spadam w rankingu i ciężko jest z tym coś zrobić."

Maciej Sarnacki jednak się nie poddaje. Szuka środków wraz ze swoim klubie, by móc rywalizować przynajmniej w zawodach niższej rangi i tam zdobywać punkty. "Jedziemy na Puchar Świata do Tallina. Tam jest bardzo mało punktów do zdobycia, ale trzeba gdzieś walczyć. Następnie mamy Grand Slam w Abu Zabi. Po tych dwóch startach będziemy dobijać się do ministerstwa, by coś z tym zrobili."

Z Maciejem Sarnackim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Maciej Sarnacki jest siedmiokrotnym złotym medalistą Mistrzostw Polski. Poprzednio tryumfował w 2018, 2015, 2014, 2013, 2012 i 2010 roku. Na początku kariery trzykrotnie sięgał także po brąz (2006, 2009 i 2011).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: