Aktualności
27.11.2018

Marzy o Tokio, celuje w Uniwersjadę

Maciej Kowalewicz w tym roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od siedmiu lat trenuje strzelectwo sportowe w olsztyńskiej Gwardii. Na koncie ma już kilka sukcesów juniorskich. Teraz zaczyna seniorską karierę i mierzy wysoko. Opowiedział nam o swoich startach i planach.

"Startuję w czterech konkurencjach - trzech olimpijskich i jednej nieolimpijskiej: karabin pneumatyczny 10 metrów, karabin pneumatyczny mix w parze z koleżanką z kadry narodowej również na 10 metrów, karabin dowolny 3x40 strzałów w trzech postawach na 50 metrów oraz karabin dowolny 60 strzałów leżąc również na 50 metrów" - wyjaśnia Maciej Kowalewicz.

W trzeciej z wymienionych konkurencji w tym roku zajął 9 miejsce podczas Mistrzostw Świata juniorów w koreańskim Changwon. W pozostałych - stawał już na podium międzynarodowych zawodów. Ostatnio - zajął drugie miejsce turnieju Polish Open Kaliber 2018 w Białymstoku. Ma już także srebrny medal seniorskich Mistrzostw Polski, gdzie był gorszy tylko od aktualnego Mistrza Świata Tomasza Bartnika.

Od przyszłego roku planuje już więcej startów z seniorami. W tym - w Pucharze Świata, by walczyć o szansę wywalczenia kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. "Jeszcze przez rok jestem juniorem. Mam nadzieję, że trener kadry narodowej seniorów da mi szansę wystartowania na Pucharach Świata czy też w Mistrzostwach Europy, gdzie będzie można zdobywać kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. Będę dawał z siebie wszystko i walczył o najwyższe lokaty" - zapowiada. "Moje wyniki wskazują na to, że jestem w stanie powalczyć o miejsce na igrzyskach. Jednak jestem młodym zawodnikiem, nigdy jeszcze nie byłem na Pucharze Świata seniorów. To też są całkiem inne emocje."

Ponieważ w Olsztynie nie ma większego obiektu do strzelania - na weekendy wyjeżdża do Bydgoszczy. Na miejscu trenuje dwa razy dziennie pod okiem taty, który kiedyś też strzelał zawodowo. "Mam takie szczęście! Tata poświęca mi cały wolny czas. Ojciec i syn - to jest całkiem inna relacja. Nie wiem czy inny trener byłby mi w stanie tak bardzo pomóc." Dlatego też Maciej zdecydował się po ukończeniu szkoły średniej zostać w Olsztynie i studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim turystykę i rekreację.

Może w 2020 roku UWM będzie miał swojego reprezentanta w strzelectwie sportowym podczas igrzysk w Tokio? Trzymamy mocno za to kciuki!

Z Maciejem Kowalewiczem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Maciej planuje także w 2019 roku start na Uniwersjadzie. Ta odbędzie się w dniach 3-14 lipca w Neapolu. "Mam nadzieję, że będę tam reprezentował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i jak najlepiej się zaprezentuję. Tak jak i na Akademickich Mistrzostwach Polski. Uniwersjada to jeden z głównych startów w przyszłym roku."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: