Aktualności
13.02.2018

Olsztynianka w sztafecie z ogniem olimpijskim

9 stycznia w południowokoreańskim Pjongczangu rozpoczęły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. O medale rywalizują w nich oczywiście także polscy sportowcy. Nie ma tam jednak reprezentantów Warmii. Za to dwie olsztynianki - Joanna Jędrzejczyk i Jolanta Okuniewska - dostąpiły zaszczytu udziału w sztafecie ze zniczem olimpijskim.

Foto: Jolanta Okuniewska - fanpage

Ogień olimpijski pokonał tradycjnie drogę z greckiej Olimpii do miasta w którym organizowane są Igrzyska. Odpalono go 24 października. Przez kolejny tydzień podróżował po Grecji. Następnie - już samolotem - został przetransportowany do Korei Południowej. Tam przez 100 dni sztafeta olimpijska pokonała około 2000 km.

Jeszcze na miesiąc przed startem Igrzysk w Korei Południowej pojawiła się spora grupa Polaków. Zaszczytu niesienia ognia olimpijskiego dostąpili m.in.: szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, podróżnik Marek Kamiński oraz aktorzy: Artur Żmijewski i Ewa Błaszczyk. Nasze miasto reprezentowały: zawodniczka mieszanych sztuk walki Joanna Jędrzejczyk oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 13 - Jolanta Okuniewska (finalistka światowego konkursu dla nauczycieli The Global Teacher Prize).

"To ogromne wyróżnienie, honor i wielka przygoda. Byłam niezwykle szczęśliwa, ponieważ okazało się, że jestem tam jedyną nauczycielką" - pokreśla Jolanta Okuniewska. Jak wspomina wizytę w Korei? "Wszystko było tak podniosłe, jakby to był dzień samego otwarcia Igrzysk. Bardzo zadbano o to, żebyśmy się czuli wyjątkowo. Mieliśmy świadomość, że jesteśmy pośród wyjątkowych ludzi i jest to też dla nas wyjątkowa sytuacja."

Z Jolantą Okuniewską spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

 

Nauczycielka z Olsztyna miała też swój prywatny cel podczas wizyty w Pjongchangu. "Chciałam pokazać - moim uczniom głównie - że warto marzyć, warto dbać o to, żeby te marzenia mieć i je spełniać. Takie sobie stwarzać marzenia, żeby były realne do spełnienia. Ale też sięgać gwiazd! Ja już wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nigdy bym sobie nie mogła wymarzyć, że będę w takim miejscu."

Podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu Polskę reprezentuje 58 sportowców (26 kobiet i 32 mężczyzn). Nasi olimpijczycy rywalizują w jedenastu dyscyplinach: biathlon, bobsleje, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, skoki narciarskie, biegi narciarskie, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, kombinacja norweska, snowboard.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: