Aktualności
02.01.2018

Kanadyjczyk i Amerykanin w składzie Olsztyn Lakers

Amerykanin Davarus Shores i Kanadyjczyk Luke Zetazate - to dwaj nowi zawodnicy drużyny AZS UWM Olsztyn Lakers, występującej od tego roku w nowej polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Rozgrywki rozpoczną się 17 marca. Naszym gościem był rzecznik "Jeziorowców" Bartłomiej Krom.

Luke Zetazate to doświadczony 37-letni kanadyjski rozgrywający grający wcześniej m.in. w drużynie Warsaw Sharks oraz trenujący drużyny PLFA II z Radomia i Sopotu. Ostatnio rywalizował na boiskach... filipińskich. W dorobku ma wicemistrzostwo Rosji (z ekipą Moscow Red Falcons), mistrzostwo Filipin z ekipą Wolves American Football. Grał także w Oslo, Lubece i Bazylei.  Był trenerem ofensywy reprezentacji Polski. W Lakersach oprócz dyrygowania drużyną na murawie będzie odpowiadał także za trenowanie - koordynowanie ofensywy.

Davarus Shores to 25-latek z Teksasu. Karierę rozpoczynał w drugiej dywizji ligi amerykańskiej. W kolejnych latach reprezentował barwy kanadyjskiego BC Lions, niemieckiego Wiesbaden Phantoms i trzykrotnego mistrza Ukrainy - Uzhgorod Lumberjacks. W 2017 roku zaprezentował się polskiej publiczności podczas The World Games we Wrocławiu gdzie grał w pierwszym składzie reprezentacji USA.

Na zdjęciu Davarus Shores (foto: fb)

Przypomnijmy, że w ogólnopolskich rozgrywkach futbolu amerykańskiego doszło do rewolucji. 20 klubów w dwóch klasach rozgrywkowych rozegra w tym roku pierwszy sezon w nowej Lidze Futbolu Amerykańskiego, która powstała jako alternatywa dla dotychczasowej PLFA. Start rozgrywek zaplanowano na 17-18 marca a finał LFA1 odbędzie się 28 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Lakersi będą rywalizować w wyższej klasie rozgrywkowej LFA1. Tak przedstawia się podział na grupy:

Grupa A:
Panthers Wrocław
Seahawks Gdynia
Lowlanders Białystok
Tychy Falcons

Grupa B:
Warsaw Sharks
AZS UWM Olsztyn Lakers
Rhinos Wyszków
Angels Toruń

Grupa C:
Kraków Kings
Silesia Rebels
Wilki Łódzkie
Patrioci Poznań

W sezonie zasadniczym rozegranych zostanie osiem kolejek. Każdy zespół rozegra mecz i rewanż w swojej grupie oraz dodatkowe spotkanie z jedną z drużyn z każdej z grup według rankingu. Po sezonie zasadniczym 1. i 2. drużyna z grupy A automatycznie awansuje do półfinału rozgrywek. Ekipy sklasyfikowane na 3. i 4. miejscu grupy A zagrają "mecze dzikich kart" ze zwycięzcami grup B i C.

Jaki cel na premierowy sezon stawiają sobie Jeziorowcy? "Przede wszystkim utrzymać się w nowej grupie. Liga dzieli się na dwie dywizje i kilka grup, gdzie zespoły też będą chciały awansować i wyrzucić chociażby nas o poziom niżej. Ale lubimy zaskakiwać - tak jak w zeszłym roku. Mówiliśmy też o utrzymaniu a graliśmy o awans. Więc wcale nie wykluczone jest to, że będziemy starali się walczyć o wejście do pierwszej grupy LFA1, gdzie są najsilniejsze zespoły kraju" - zapowiada Bartłomiej Krom.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Piotra Szauera z rzecznikiem AZS UWM Olsztyn Lakers - Barłomiejem Kromem.

W tym tygodniu ekipa trenera Bartosza Rudzkiego wraca do treningów po świąteczno-noworocznej przerwie. Nowi zawodnicy pojawią się w Olsztynie na przełomie stycznia i lutego. Lakersi planują też zagrać mecze sparingowe z silniejszymi rywalami. Szczegóły niebawem!

Foto: Liga Futbolu Amerykańskiego

Przyjaciele - stań się jednym z nich: