03.12.2023

Aleksandra Lisowska poprawiła rekord Polski w maratonie!

Aleksandra Lisowska czasem 2:25:52 ustanowiła nowy rekord Polski w biegu maratońskim! Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn podczas maratonu w Walencji poprawiła swój najlepszy życiowy rezultat o 16 sekund. Linię mety minęła na dwudziestym dziewiątym miejscu w silnej międzynarodowej stawce.

Pobicie rekordu kraju biegaczka pochodząca z Braniewa zapowiadała już od dłuższego czasu. Mistrzyni Europy w maratonie z 2022 roku próbowała zrobić to m.in. w kwietniu tego roku w Rotterdamie. Tam jednak ukończyła swój start z czasem 2:26.44 i jako pierwsza Polka wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

W maju wygrała zaliczany do cyklu World Athletics Label Road Races półmaraton w Karlowych Warach. Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn minęła linię mety pierwsza z czasem 1:13:24. Aleksandra Lisowska kilkukrotnie podkreślała, że była w tym roku w życiowej formie. Jednak startu w sierpniowych lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Budapeszczie nie mogła uznać za udany. Przez dokuczającą jej na trasie kolkę, musiała przerwać maraton.

Cel - pobicie rekordu Polski - postanowiła jednak zrealizować jeszcze przed zakończeniem roku. "Jestem gotowa do dalszej walki. Tak łatwo się nie poddam! Najlepsze maratony jeszcze przede mną!" - mówiła we wrześniu w studiu Radia UWM FM. Do grudniowego maratonu w Walencji przygotowywała się m.in. podczas obozu w Kenii. A warto podkreślić, że jest to impreza zaliczana do trójki najlepszych na świecie. W niedzielę pobiegła zgodnie z planem i o 16 sekund poprawiła swój najlepszy życiowy rezultat. Aktualny rekord Polski w maratonie to: 2 godziny 25 minut i 52 sekundy!

Dodajmy, że dobrze w Hiszpanii zaprezentowała się także druga z Polek.  Angelika Mach zajęła 33. miejsce z czasem 2:26.19. To także jej rekord życiowy i... przepustka na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu! Wśród kobiet wygrała Etiopka Worknesh Degefa. Jej czas to 2:15:51. Natomiast nowy rekord maratonu w Walencji ustanowił jej rodak - Sisay Lemma. Od dziś wynosi on 2:01:48.