30.09.2022

Mateusz Kamiński z medalem Mistrzostw Świata!

Reprezentant klubu OKSW Olsztyn Mateusz Kamiński wywalczył w portugalskiej miejscowości Ponte de Lima brązowy medal Mistrzostw Świata w maratonie kajakarskim. W konkurencji C1 na dystansie 3,4 km szybsi od niego byli tylko dwaj Hiszpanie - Diego Romero i Jaime Duro.

Dla Mateusza Kamińskiego był to już ostatni tegoroczny start. Często w ostatnich miesiącach podkreślał, że sezon poolimpijski potraktował zdecydowanie lżej niż ten, w którym przygotowywał się do startu w Tokio. Mimo to swój bogaty już dorobek powiększył m.in. o srebro Mistrzostw Polski w konkurencji C-1 na dystansie 1000 metrów oraz brąz na 5000 metrów. W kraju wygrał także rywalizację na długich dystansach. Dzięki temu otrzymał szansę startów międzynarodowych w kajakarskim maratonie.

Reprezentant klubu OKSW Olsztyn wywalczył w lipcu srebrny medal Mistrzostw Europy w duńskim Silkeborgu. Na dystansie 3,4 kilometra szybszy od niego był tylko... drugi z Polaków - Mateusz Borgieł. Trzecie miejsce zajął wówczas Hiszpan Manuel Campos. Pod koniec września w Portugalii dwa najwyższe miejsca na podium Mistrzostw Świata zajęli jego rodacy. Wygrał Diego Romero (z czasem 14:55.07) a drugie miejsce zajął Jaime Duro (14:57.15). Kamiński był trzeci (jego wynik to 15:15:63). Choć jak sam przyznał - zmagał się z urazem.

"Rywale trochę zaskoczyli mnie na początku. Pogoda także była zmienna - zaczęło wiać ze złej strony dla mnie. Nie poddawałem się, ale dużo straciłem, bo startowałem z lekką kontuzją achillesów. Nie udało mi się tego wyleczyć do końca przed startem. To wystarczyło na brązowy medal" - mówił na antenie Radia UWM FM.

Z Mateuszem Kamińskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Start w Portugalii był dla Mateusza Kamińskiego już ostatnim w tym roku. Teraz czeka go odpoczynek. A co dalej z jego karierą? "Może znam już odpowiedź na to pytanie, ale jeszcze jej nie zdradzę" - mówi tajemniczo.