Aktualności
15.05.2022

Nowości muzyczne 16-22.05.2022

MaJLo - Healing [PIOSENKA TYGODNIA]

„Healing"'to pierwszy singiel zapowiadający nowy mini-album tego niezwykle ciekawego trójmiejskiego artysty. EP-ka „It Might Be Real" będzie mieć swoją premierę 17 czerwca!

"Utwór nawiązuje do momentu czystego przypływu szczęścia - emocji, która w naturalnej, dziecięcej postaci, pojawia się w odpowiedzi na trwające poczucie zagrożenia i lęku. To historia o błędnej, katastroficznej diagnozie i uwolnieniu się od niej, czego uosobieniem staje się wyzwolony taniec głównego bohatera teledysku" - tak o utworze mówi MaJLo.

NATALIA PRZYBYSZ I SKUBAS - Syrena Wśród Fal

W nowym nagraliu Natalia Przybysz i Skubas bronią konwencji stambulskiej. "W naszej piosence żaden książę nie pocałuje cię dopóki nie chcesz" śpiewają artyści. Utwór "Syrena wśród fal" jest częścią kampanii „Bronimy Konwencji Stambulskiej”.

Przemoc ze względu na płeć nie istnieje. To oczywiście nieprawda. Ale jak inaczej wytłumaczyć fakt, że mimo zastraszających statystyk (1 na 3 kobiety w Polsce doświadczyło próby gwałtu, a 1 na 5 została zgwałcona) zmiana wciąż nie zachodzi? Dlaczego mimo że znamy jej mechanizmy na wylot, wciąż nie możemy się od niej uwolnić? Dlaczego nie oburzają nas kolejne morderstwa w wyniku przemocy w rodzinie (przez media wciąż nazywane śmiercią w wyniku „awantury domowej”), kolejne gwałty, kolejne przykłady molestowania w szkołach czy miejscach pracy?

Jedna z odpowiedzi brzmi: dlatego, że jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Jest dla nas przeźroczysta, bo jej przejawy są z nami od najmłodszych lat. Są w sposobie wychowania, są w książkach, są w filmach, w piosenkach. Są nawet w bajkach. "W dzieciństwie bałam się większości bajek. Kobiety są w nich bierne, brane za żonę, odbijane. Poza tym, uroda stanowi ich podstawowy atut. Co innego jak tego słucha chłopiec i mówi potem, że zabija smoki, a co innego jak dziewczynka, która albo jest ratowana albo porywana albo zapada w sen i jest ratowana przez księcia poprzez pocałunek" - przyznaje Natalia Przybysz. "Śpiewanie nagłaśnia i dodaje mocy temu, o czym śpiewam. Dlatego chciałam wzmocnić wizję świata równościowego, włączającego, świata w dialogu. Lektury takie jak „Kopciuszek i szklany sufit”, czy „Biegnąca z wilkami” pokazują, że możemy budować świat, w którym działamy po partnersku, bliżej siebie. I dlatego w naszej piosence żaden książę nie pocałuje cię dopóki nie chcesz."

"Nigdy nie myślałem o tym, że w pocałunku księcia w bajcie o śpiącej królewnie jest coś nie tak, ale zaciekawiło mnie to spojrzenie" - dodaje Skubas.

PAOLO NUTINI - Through The Echoes

Szkocki autor piosenek i wokalista Paolo Nutini wraca z nowym singlem. Piosenka "Through The Echoes" zapowiada album "Last Night in the Bittersweet", który ma się ukazać jeszcze w tym roku. To jego powrót po ośmiu latach wydawniczego milczenia. Dyskografię Nutiniego zamykał dotąd krążek "Caustic Love" z 2014 roku.

STELLA DONNELLY - Lungs

Australijska artystka Stella Donnelly zapowiada swój drugi album „Flood", który ukaże się 26 sierpnia nakładem Secretly Canadian. W związku z tym prezentuje premierowy singiel "Lungs".

Po wydanym w 2019 roku „Beware of the Dogs", „Flood" to album, w którym Stella odkrywa się na nowo. To podukt miesięcy ryzykownych eksperymentów, trudnych momentów introspekcji i wielu przemian. Donnelly wkracza na nieznane terytorium, ucząc się, kim jest jako artystka i jak wiele może jedna osoba.

THE BLACK KEYS - Dropout Boogie [PŁYTA TYGODNIA]

Mistrzowie gitarowej retro alternatywy wracają z nową płytą "Dropout Boogie". Z pomocą zaprzyjaźnionych twórców oraz legendarnego Billy'ego F. Gibbonsa z ZZ Top duet przygotował nieco ponad pół godziny charakterystycznych dla siebie blues-rockowych brzmień. Najnowszym singlem z wydawnictwa jest pełen południowej energii "For The Love Of Money", który jest następcą "It Ain't Over" oraz "Wild Child".
 
"Dropout Boogie" ukazał się dzień przed dwudziestą rocznicą wydania pierwszego albumu The Black Keys - "The Big Come Up". Podobnie jak przez całą karierę, Dan Auerbach i Patrick Carney napisali cały materiał w studiu - tym razem w należącym do Auerbacha Easy Eye Sound w Nashville. Wyjątkowo jednak duet zaprosił do prac nad materiałem osoby spoza zespołu. W nagraniach udział wzięli więc legendarny Billy F. Gibbons (ZZ Top), Greg Cartwright (Reigning Sound) i Angelo Petraglia (Kings of Leon).
 
"Mieszkanie i pracowanie nad płytą w Nashville otworzyło nasze umysły na nowe doświadczenia. Wiedziałem, że Pat uwielbia pracować z tymi ludźmi, więc postanowiliśmy razem też dać im szansę. Pierwszy raz to zrobiliśmy i naprawdę świetnie się bawiliśmy. Siedzieliśmy przy stole z gitarami akustycznymi i sukcesywnie pracowaliśmy nad kolejnymi piosenkami" - mówi Auerbach.
 
Nowy materiał nierzadko nawiązuje do swobodnego blues rocka z początków wspólnego muzykowania The Black Keys w piwnicach Akron w Ohio, gdzie Dan i Pat się poznali, dorastali i stawiali pierwsze kroki w swojej karierze.

Auerbach w ostatnim czasie skupiał się na pracy w swoim studiu Easy Eye Sound, na produkowaniu muzyki dla innych artystów takich, jak Yola, Marcus King, Robert Finley, Ceramic Animal czy The Velveteers. Carney robił to samo, ale w swoim studiu Audio Eagle oraz z takimi wykonawcami, jak Michelle Branch, Tennis, Jessy Wilson, Calvin Johnson oraz The Sheepdogs.

Lista utworów:
1. Wild Child    
2. It Ain't Over    
3. For the Love of Money
4. Your Team Is Looking Good
5. Good Love" (featuring Billy F Gibbons)    
6. How Long    
7. Burn the Damn Thing Down
8. Happiness    
9. Baby I'm Coming Home
10. Didn't I Love You   

Przyjaciele - stań się jednym z nich: