Aktualności
24.04.2022

Koncertowe propozycje na koniec kwietnia w Olsztynie

W tym tygodniu Galeria Sowa zaprasza na międzynarodowy wieczór bluesowy. Zagrają: Jan Błędowski, Joey Tenuto i The BW Project. W pubie LAS wystąpią: Cabaret Grey & Schröttersburg. A w Kuźni Społecznej nowy album zaprezentuje raper Meek, Oh Why?. Bilety do wygrania na antenie Radia UWM FM!

 

27 kwietnia (środa) - Galeria Sowa, 19:00

JAN BŁĘDOWSKI & JOEY TENUTO & THE BW PROJECT

Zamieszkały na stałe w Niemczech, jeden z czołowych skrzypków europejskich Jan Błędowski swoją muzyką opowiada historie, które można oglądać tylko w filmach przygodowych. To ten muzyk wraz z kolegami w 1972 roku zakładał grupę Krzak. W kolejnych dekadach Błędowski zdobył trzy złote płyty, wydał ponad 30 albumów, grając na głównych scenach Polski, Niemiec i Europy. Skrzypce mistrza Jana Błędowskiego ujawniają jednak prawdziwy ogień dopiero na koncertach. Po usłyszeniu pierwszych dźwięków dostajesz gęsiej skórki. Czujesz, jak twoje ciało porusza się giętko w płynnych nutach bluesowych i unosi się, gdy zespół nabiera bardziej rockowego brzmienia.

Jan Błędowski grał z wieloma artystami i zespołami, tworząc historię polskiej muzyki. Nagrywał i koncertował z Niemenem, SBB, Shakin 'Dudi, Laboratorium i Republiką. Jest laureatem Fryderyka. Najlepszy instrumentalista według kwartalnika “Twój Blues”.

JOEY TENUTO - gitarzysta i wokalista z Florydy, USA. Od 22 lat robi to, do czego został stworzony: czaruje świat swoją muzyką. Niemal co wieczór, jego włoskie nazwisko wybrzmiewa na scenach południowej Florydy i dalej, aż po bluesową „Ziemię Obiecaną” - Chicago. Młody Joey w wieku 3 lat grał już na scenie z ojcem, w jego Joe Tenuto Band. Urodził się z gitarą w dłoni. Od tego czasu używa jej każdego dnia, by ekscytować fanów bluesa w całej Ameryce. Grał z wieloma znakomitościami: z „Doc Allisonem", członkiem zespołu Jamesa Browna. Z basistą zespołu Muddy Watersa Johnem Sauterem. Z Ricky Williamsem, który nagrywał płyty z Ben E. Kingiem i pisał utwory dla The Temptations, oraz z byłym perkusistą zespołu rockowego Molly Hatchet, Scottem Craig’em. Joey jest urodzonym wykonawcą. Jako 6 latek grał już z ojcem na wielu scenach Florydy. Rozentuzjazmowani fani z ochotą wciskają mu pieniądze do kieszeni i szaleją, gdy w środku piosenki podnosi gitarę nad głową, a jego wielki talent wybrzmiewa w pełni. W marcu 2017 Joey rozpoczął współpracę z jednym z najbardziej znanych europejskich skrzypków blues-rockowych Janem Błędowskim, z polskiej grupy Krzak. Obaj zagrali wspólną trasę na Florydzie w maju tegoż roku, oraz następną w lutym 2018, lutym i październiku 2019 i lutym 2020 roku. W sierpniu 2018 i styczniu 2019 odbyły się dwie trasy koncertowe po Polsce. Kolejne w planie (m.in. po Europie).

THE BW PROJECT tworzą mieszkający w Niemczech polscy muzycy, wywodzący sie z popularnych polskich zespołów takich jak Krzak, czy Schau Pau Acoustic Blues. Zespół prezentuje fascynującą mieszankę bluesa, boogie, funku i jazzu. Ich mistrzowskie improwizacje zniewalają dynamiką, interakcją i kompleksowością muzycznej gamy. Regularnie wyprzedane koncerty dowodzą popularności, którą zespół „The BW Project" osiągnął w tak krótkim czasie, dzięki swojemu muzycznemu profesjonalizmowi i sile scenicznej ekspresji.

Muzycy “The BW Project” to:
Arek Błeszyński - gitara, harmonijka, śpiew
Jan Błędowski - skrzypce
Vadim Caron - perkusja
Jacek Moczulski - bass

Wejściówka do wygrania we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

29 kwietnia (piątek) - Kuźnia Społeczna, 20:00

MEEK, OH WHY?

Meek, Oh Why? zagra w Olsztynie, w ramach trasy Offline Tour. Jego czwarty krążek ukazał się wiosną i promowany jest koncertami w 13 miastach. Muzycznie to kolejny po „Zachodzie” ukłon w stronę brzmień wypływających z serc analogowych syntezatorów, którym wtóruje hiphopowy groove. W skład płyty wchodzi 10 nastrojowych utworów na których poza narracją prowadzoną przez samego artystę usłyszymy Szczepana Pospieszalskiego, Kubę Więcka, czy Michał Żaka. Wszystko zamknięte w mrocznej, pozbawionej świateł historii, która z utęsknieniem nawołuje do wspomnień analogowego świata.

29 kwietnia (piątek) - pub LAS, 20:00

CABARET GREY & Schröttersburg

Cabaret Grey tworzą muzycy związani z legnicką i wrocławską sceną post-punk/cold wave. Wierni mrocznej stronie muzyki lat 80-tych, tworzą zimne i surowe piosenki, nasycone punkową energią, niekiedy romantyczną nostalgią. Zespół ma na koncie kilka wydawnictw, w Olsztynie będzie promował swój najnowszy album "Cold Calculations".

Schröttersburg - taką nazwę w czasie okupacji nosił Płock. To miejsce, gdzie część z nas się urodziła, mieszka, a część została wrzucona przez przypadek, a może los. Znaczenie nazwy jest dwojakie, ma być przestrogą, a także etykietą tamtych okrutnych czasów. Z drugiej strony ma też być komunikatem mówiącym o naszych działaniach, emocjach. Zespół jako twór muzyczny porusza się po różnych obszarach i gatunkach. Eksperymentuje, zmienia się, jest jakby otwartym organizmem. Otwartość ta ma na celu także współpracę w dalszej działalności z innymi projektami reprezentującymi odmienne formy przekazu np. performance, video art...itd. Tekstowo Schröttersburg nie pozostaje grupą apolityczną. Używając i wykorzystując słowa jako broń, zespół tworzy własne manifesty w formie tekstów.

Wejściówki do wygrania w poniedziałek i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

30 kwietnia (sobota) - Browar Warmia, 22:00

PRIMAVERA II

PRIMAVERA to wiosenny rave, odsłona naszych imprez elektronicznych, inspirowanych czterema porami roku, naturą i sztuką.

Wystąpią:

Injunction (Francja)
[EBM industrial dark techno]
Producent i DJ z Paryża,
Działacz muzyki BodyTech.
Grał na paryskiej, queerowej undergroundowej scenie.
Jego produkcje w swoich setach zawarli np.: I Hate Models, VTSS, Ancient Methods, The Horrorist, Rouge, Kalte Liebe.

SOROKIN
[całe spektrum techno, w tym autorskie produkcje]

dziewanna
[bio house]

FLORA
[dark disco synth EBM]

SNY
[organic house techno]

PRIMAVERĘ zabarwią:
- wiosenne, roślinne dekoracje i magiczne światła,
- perełki vintage od FLORY
- wystawa obrazów Sofii Jackiewicz

Podwójne zaproszenie do wygrania w środę w audycji UWM FM Po Południu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: