Aktualności
10.04.2022

Nowości muzyczne 11-17.04.2022

SUPERORGANISM feat. STEPHEN MALKMUS & DYLAN CARTLIDGE - It's Raining [PIOSENKA TYGODNIA]

Zespół Superorganism to indie-popowy kwartet z Londynu, na czele którego stoi Orono Noguchi. Najnowszy singiel zapowiada drugą płytę "World Wide Pop". W nagraniu udział wziął lider rockowego Pavement Stephen Malkmus oraz raper Dylan Cartlidge. Premiera płyty odbędzie się 15 lipca. 7 września Superorganism zagra koncert w Warszawie.

MIKROMUSIC - Łajka

Kolejny singiel z albumu “Kraksa”, który swoją premierę miał we wrześniu 2020 roku. "Wyobraźcie sobie małego, bezdomnego kundelka. Od urodzenia błąka się po ulicy, aż nagle ktoś go przygarnia. Ale zamiast ciepłego domu i pełnej miski, pieska czekają eksperymenty w laboratorium oraz lot statkiem, który płonie i spada na ziemię -mówi Natalia Grosiak. "W dzieciństwie opowiadano nam historie o dzielnym piesku, który poleciał kosmos. Ale prawda brzmi tak: jest to historia znęcania się nad zwierzętami laboratoryjnymi, o samotności zwierząt w starciu z ludzkim okrucieństwie. Ta piosenka to hołd złożony Łajce oraz jej siostrom i braciom mniejszym" - dodaje głos zespołu Mikromusic.

ROLLING BLACKOUTS COASTAL FEVER - My Echo

Australijski kwintet zapowiada swój trzeci album. Tytuł płyty „Endless Rooms" ma być ukłonem w stronę miłości kapeli do tworzenia odrębnych światów w swoich piosenkach. Muzycy podchodzą do każdego utworu tak, jakby był "pustym pokojem, który można urządzać na nieskończenie wiele sposobów". Krążek „Endless Rooms" ukaże się 6 maja.

THE SMILE - Pana-vision

Thom Yorke, Jonny Greenwood i Tom Skinner przedstawili nowy utwór. Singiel to już czwarta piosenka nowej formacji założonej przez muzyków Radiohead i Sons Of Kemet. Do singla dołączona jest animacja autorstwa Sabriny Nichols z pracami artysty Stanleya Donwooda. Wraz z dwiema nowymi solowymi kompozycjami Thoma Yorka utwór "Pana-vision" został wykorzystany w finałowej serii dramatu BBC "Peaky Blinders". Na temat płyty długogrającej nic jeszcze nie wiadomo. Zespół The Smile wystąpi 29 czerwca na Open'er Festivalu w Gdyni.

PABLOPAVO I LUDZIKI - Mozaika [PŁYTA TYGODNIA]

Szósta studyjna płyta zespołu nawiązuje brzmieniem do poprzedniego albumu "Marginal". Więcej jest jednak przestrzeni i swobody muzyków towarzyszących liderowi. Nie brakuje śmiałych wycieczek w stronę rocka, inspirowanych nurtem madchesterskim z przełomu lat 80. i 90. Paweł Sołtys napisał jeszcze smutniejsze niż zwykle teksty. Niektóre z nich powstały jeszcze przed nastaniem pandemii. Autorem słów jednej z piosenek jest drugi wokalista grupy Kuba Sadowski znany jako Earl Jacob. Z kolei tekst utworu "Odtąd" został zaczerpnięty z twórczości czołowego polskiego poety Marcina Sendeckiego. Materiał z płyty "Mozaika" został zaprezentowany na początku kwietnia podczas koncertu w Olsztynie.

Paweł Sołtys to wokalista, gitarzysta, autor piosenek i pisarz. Jeden z pionierów stylu raggamuffin w Polsce. Oprócz nagrań z Ludzikami, a także Naprawdę Dużym Zespołem ma w swojej dyskografii płytę solową oraz albumy z Vavamuffin, Praczasem i Anią Iwanek oraz Zjednoczenie Sound System. Napisał dwie książki "Mikrotyki" oraz "Nieradość". Za debiut otrzymał wiele nagród literackich. Był też nominowany m.in. do Nagrody Literackiej "Nike" i Paszportów "Polityki". Kilka lat wcześniej otrzymał tę nagrodę w kategorii "Muzyka popularna". Jest też laureatem Fryderyka.

Lista piosenek:

1. Prowadzimy czynności
2. Pszczoły i wróble
3. Odtąd
4. Nie ma tematu
5. I tylko
6. Liczone kroki
7. Chodźmy w noc
8. Jesień
9. Obrączki
10. Widmo
11. Daj mi jeden tu oddech

Przyjaciele - stań się jednym z nich: