Aktualności
04.04.2021

Nowości muzyczne 5-11.04.2021

LESKI - Supersam [PIOSENKA TYGODNIA]

"Supersam" to tytuł nowego singla, ale też kolejnej płyty Leskiego. Album, który w całości nagrywa i samodzielnie produkuje w domu, ukaże się prawdopodobnie w maju. "To będzie w pełni osobista wypowiedź" - mówił niedawno na antenie Radia UWM FM.

"Supersam to wycinek z jednego dnia mojego życia, w którym idę na zakupy bez pieniędzy, ale o tym dowiaduję się dopiero przy kasie" - tłumaczy Paweł Leszoski. "Znajduję się w momencie kiedy mój pełny wózek doprowadza poirytowany tłum do granic wytrzymałości. Ale spokojnie. Wszystko pod kontrolą. Robię dobrą minę do złej gry. Odnoszę „zakupy” na półki i wracam do domu po forsę. Mijam przepełnione śmietniki i miasto obsypane odpadami. Zastanawiam się czemu rzeczy, które jeszcze przed chwilą były obiektem westchnień lądują w najbardziej absurdalnych i niedostępnych miejscach: w lasach, opuszczonych budynkach, studzienkach, rzekach. Jakby za karę. Obdarzone nienawiścią za to czym są. Nie zasługując na przywilej kontenera".

CHET FAKER - Get High

To już kolejny po utworze "Low" singel Nicka Murphy'ego, znanego jako Chet Faker, który zwiastuje jego nowy album. Płyta zatytułowana "Hotel Surrender" ukaże się 4 czerwca.

CURRENT JOYS - American Honey

Pod pseudonimem Current Joys kryje się Nick Rattigan, który podpisał kontrakt z wytwórnią Secretly Canadian na wydanie swojego siódmego albumu „Voyager". Płyta ukaże się 14 maja. To odyseja, wielka dźwiękowa podróż odkrywania siebie, rozłożona na szesnaście utworów.

Rattigan uczy się nowych sposobów rozumienia własnych uczuć i tożsamości, inspirując się jednocześnie uderzającymi opowieściami filmowców takich jak Alfred Hitchcock, Lars Von Trier, Terrence Malick, Agnès Varda i Andriej Tarkowski. „Voyager" to najbardziej dojrzałe wydawnictwo Rattigana. „American Honey" promuje jego najnowszy album.

ROYAL BLOOD - Limbo

Z dwoma albumami na szczycie listy w Wielkiej Brytanii, 2 milionami sprzedanych płyt oraz sukcesami na całym świcie, wydawać by się mogło, że wiadomo, czego można się spodziewać po Royal Blood. Wszelkie przewidywania legły w gruzach, gdy latem ukazał się singiel "Trouble's Coming". Reakcja na nową piosenkę była niesamowita, czego dowodem 20 milionów streamów i najwyższa rotacja w BBC Radio 1. Singiel trafił ponadto na okładkę flagowej, rockowej playlisty Spotify, "Rock This" i do alternatywnych rozgłośni oraz innych mediów na całym świecie. Krótko mówiąc, wszystko wskazuje na to, że Royal Blood będą odnosić jeszcze większe sukcesy niż dotychczas, o czym zapewne przekonamy się kiedy 30 kwietnia ukaże się wyczekiwany przez fanów trzeci album "Typhonns".

Kiedy Mike Kerr i Ben Thatcher zaczęli pracę nad nowym materiałem, dokładnie widzieli, co chcą stworzyć. Postanowili wrócić do korzeni, do muzyki, którą grali zainspirowani takimi artystami jak Daft Punk, Justice czy Phillipe Zdara z Cassius. Ponadto, tak jak przy debiucie, chcieli wrócić do podstaw, do ekscytującego, surowego i oryginalnego grania.

"W pewnym sensie przypadkiem wpadliśmy na to brzmienie i nagle okazało się, że mamy z takiego granie niezłą frajdę . To popchnęło nas we właściwym kierunku. W sumie to nieco dziwne, bo jeśli dobrze posłuchać "Figure It Out", można usłyszeć zalążek tego albumu. Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy całkowicie zniszczyć to, co stworzyliśmy do tej pory, odbić w bok i zmienić naszą muzykę. Na papierze wygląda to na drobną korektę, ale kiedy słuchasz tych piosenek brzmią niesamowicie świeżo" - mówi Kerr.

Z nowym podejście, duet postanowił sam wyprodukować większość płyty "Typhoons". Nad brzmieniem "Boilmaker" czuwał jednak Josh Homme z Queens of the Stone Age, z którym muzycy poznali się, gdy Royal Blood supportowali QUOTSA na trasie po Ameryce Północnej. Ponadto wielokrotny laureat Grammy, Paul Epworth, wyprodukował "Who Needs Friends" oraz pomagał przy "Trouble's Coming".

"Limbo" to już trzeci singiel zapowiadający ten krążek. Jest to zarazem najbardziej zaskakujący brzmieniem utwór.

KAŚKA SOCHACKA - Ciche Dni [PŁYTA TYGODNIA]

Debiutancki albumu Kaśki Sochackiej „Ciche dni” ukazał się 26 marca nakładem Jazzboy Records. Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) - tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang”) i jego drugiej płycie („Mój dom”).

Kaśka i Olek świetnie się bawili w studiu i zupełnie niepostrzeżenie przygotowali materiał, który wszystkich urzekł. Tę radość i brak napięcia słychać na płycie, mimo, że w tekstach gdzieniegdzie pobrzmiewa nutka szlachetnego smutku.
 
Płyta „Ciche dni” opowiada o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Opowiedziana z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. Historia, to scenki z życia związku przedstawione z lekkością i dystansem świadomego, pogodzonego ze wszystkim człowieka.

Edycja limitowana płyty „Ciche dni” zawiera dodatkowy krążek, na którym znalazły się wcześniej wydane utwory Kaśki, między innymi „Śnie”, „Zachody” czy „Jeszcze”, które promują nowy serial na antenie TVN „Tajemnica zawodowa” oraz piosenki w innych wersjach.

Playlista:
1. Wiśnia
2. Nie było Cię
3. Ciche dni
4. Znowu jestem w punkcie, który dawno temu już minęłam
5. Mróz
6. Spędź ze mną trochę czasu jeszcze
7. Z soboty na niedzielę
8. Dla mnie to już koniec + Kortez
9. Boję się o Ciebie + Vito Bambino
10. Balkon

 

Posłuchajcie też naszego wywiadu, w którym wokalistka opowiadała o drodze do wydania swojej pierwszej płyty. Rozmawiał z nią Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: