Aktualności
17.01.2021

Nowości muzyczne 18-24.01.2021

DARKSIDE - Liberty Bell [PIOSENKA TYGODNIA]

Osiem lat od wydania, jak dotąd jedynej, długogrającej płyty studyjnej, nowojorski duet zapowiedział drugi album. Za swój debiutancki krążek Nicolas Jaar i Dave Harrington zebrali znakomite recenzje. Pomimo tego, postanowili zawiesić działalność i realizować kariery solowe. Zwłaszcza Jaar był na tym polu wyjątkowo aktywyny. Po latach panowie reaktywowali projekt. Utwór "Liberty Bell" to zapowiedź płyty "Spiral". Serwowana przez Jaara elektronika łączy się z instrumentalnymi partiami Harringtona. Nowy krążek ma ukazać się wiosną.

FOO FIGHTERS - Waiting On A War

Ostatni singiel zapowiadający nowy album amerykańskiej grupy. Tekst piosenki powstał pod wpływem wspomnień z czasów dzieciństwa Dave'a Grohla, które spędzał w stolicy kraju, Waszyngtonie. - Miałem nocne koszmary dotyczące wojny, śnili mi się żołnierze w ogrodzie i helikoptery nad domem. Sądzę, że był wynik óczesnych napięć politycznych oraz bliskość Kapitolu - mówi lider Foo Fighters. Niedawno moja 11-letnia córka zapytała mnie, czy będzie wojna. Zrozumiałem, że ona żyje w takiej samej, pełnej napięcia rzeczywistości, jak ja 40 lat temu. Wtedy napisałem ten numer. Dedykuję, go mojej córce, która jak wszystkie dzieci, ma prawo do normalnej przyszłości - deklaruje Grohl. Dziesiąta studyjna płyta Foo Fighters "Medicine at Midnight" ukaże się 5 lutego.

KIRSZENBAUM - Lou

Kolejny singiel z nadchodzącej drugiej płyty krakowskiego duetu. Na „Się" nie znajdziemy postrocka, elektroniki ani folku, ale wszystko, co pomiędzy. Wśród inspiracji Kacper Szpyrka i Jakub Wiśniewski wymieniają Martina Heideggera i Edwarda Stachurę. Na płycie znajdzie się gość specjalny: Marcin Świetlicki. Krążek ukaże się już 22 stycznia.

MIDNIGHT SISTER - Satellite

Zespół z Los Angeles tworzony przez Julianę Giraffe i Ariego Balouziana wydał nową płytę. "Painting The Roses" to następca wydanego ponad trzy lata wcześniej krążka "Saturn Over Sunset". Singlowa piosenka eksploruje urojenia oraz sposób w jaki pamięć wpływa na naszą percepcję.

MARIA HELENA - Planes [PŁYTA TYGODNIA]

Na pierwszą płytę formacji Maria Helena, „Planes”, składa się jedenaście utworów. Dwunastym jest bonus. To jedyna polskojęzyczna piosenka na albumie, pod tytułem „Samoloty”. Cyfrowa premiera płyty miała miejsce 4 grudnia 2020 roku. Poprzedzały ją dwa single z teledyskami: ,,Hunting” i „Samoloty”. Dzisiaj w ręce miłośników nastrojowych kompozycji trafia fizyczne wydawnictwo.

Płyta „Planes” jest zróżnicowana w warstwie dynamiki i kolorystyki. Oprócz tradycyjnych rockowo-akustycznych brzmień, usłyszymy na niej także klasyczny kwartet smyczkowy, partie saksofonu czy elektronikę.

Wokalistka Maria Helena Żukowska podkreśla, że zamierzeniem było stworzenie spójnej opowieści - płytę otwiera mroczne „Electrocrime”. Utwór jest refleksją nad chaosem współczesnego świata, nad budzącym niepokój przesytem bodźców i informacji. W innych piosenkach często podkreślamy, że bez wewnętrznej siły, kontaktu z naturą i sztuką, ciężko się w tej rzeczywistości odnaleźć. Zachęcamy słuchacza, by na 41 minut zostawił pęd świata za sobą.

Współkompozytor i producent albumu, Wojciech Beszłej, dodaje - płyta maluje marzycielską rzeczywistość. Czasami to powrót w świat dzieciństwa. To też opowieści o kruchości międzyludzkich relacji. Są tu też odniesienia do podróży w świat ale i w głąb siebie. To historia o powrotach do przyjaciół, do magicznych miejsc i momentów, które nas kształtowały.

Tytułowe „Planes”, czyli samoloty, to symbol metaforycznych podróży, a jednocześnie odniesienie do tego, jak powstawała całość. - Płyta w dużej mierze pisana była właśnie w drodze między Leeds a Wrocławiem - wyjaśnia Maria. - Nawet pomysł na tytuł albumu powstał w trakcie lotu, w drodze z Wysp do studia w Łodzi, gdzie zrealizowaliśmy większość nagrań. To w końcu refleksja nad światem bez granic – wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Wielu z nas być może po raz pierwszy odkryło tego wagę w 2020 roku. Właśnie dzięki różnym współczesnym “mostom” album mógł powstać - mimo dzielącej nas odległości.

Twórcy zaprosili do współpracy nad płytą m. in. dwóch perkusistów, Cyryla Skibę (Ignu, Makiwara) i Łukasza Moskala (Brodka, Kasai, Sister Wood), oraz związanych głównie z wałbrzyską sceną muzyczną basistę Pawła Ludwiczaka i saksofonistę Macieja Rosiaka. Duży wkład w powstanie płyty miał też warszawski realizator studyjny, Grzegorz Mukanowski, który, oprócz rejestrowania większości nagrań „Planes”, zagrał również na kilku instrumentach. Miks i mastering albumu to dzieło Grzegorza Czachora, wcześniej współpracującego m.in. z Leszkiem Możdżerem.

Lista piosenek:

1. Electrocrime
2. Autochrome Days
3. Planes
4. Heat
5. My Skin is a Map
6. Balkan Night
7. Oranges and Honey
8. Smiling to Myself
9. Spring
10. Hunting
11. Masquerade
12. Samoloty (BONUS)

Przyjaciele - stań się jednym z nich: