Aktualności
18.10.2020

Nowości muzyczne 19-25.10.2020

LANA DEL REY - Let Me Love You Like A Woman [PIOSENKA TYGODNIA]

Lana Del Rey z pierwszym premierowym materiałem po wydaniu świetnie przyjętego, nominowanego do Grammy albumu „Norman F**king Rockwell”. W serwisach cyfrowych pojawił się utwór „Let Me Love You Like a Woman”.

Autorami i producentami singla są Lana Del Rey oraz Jack Antonoff, a nagrania odbyły się w Conway Studios w Los Angeles oraz w Electric Lady Studios w Nowym Jorku. W piątek po południu do sieci trafił także klip zrealizowany przez wokalistkę w domowych warunkach.

DR MISIO - Mnie Nie Ma

9 października, pojawił się kolejny studyjny album dowodzonej przez znanego aktora Arkadiusza Jakubika formacji Dr Misio, zatytułowany „Strach XXI wieku”. Płyta bywa ostra i rockowa, ale bywa też refleksyjna, czego dowodem jest kolejny zaprezentowany teledysk. Obraz powstał do piosenki „Mnie nie ma”.

Arek Jakubik jako aktor miał już wiele twarzy, wiele przeróżnych wcieleń, choćby pochłoniętego duchową misją księdza, niewylewającego za kołnierz notariusza, czy mocno wyluzowanego policjanta o bogatym życiu erotycznym.

Wiele twarzy Arka widzimy też w klipie do melancholijnej piosenki „Mnie nie ma". W filmiku, w wielkim hangarze jest kilkadziesiąt wcieleń Jakubika. Chociażby oficjalne, biznesowe w garniturze, z pochodnią niczym wieszcz, wyluzowany „Sebek” w podkoszulku i okularach przeciwsłonecznych, zmarznięty w zimowym stroju, a nawet hologram, który znika nagle niczym przekazująca wiadomość Księżniczka Leia w „Gwiezdnych wojnach”. Między wieloma różnymi Arkadiuszami rozmieszczono grających muzyków Dr. Misio.

Delikatna, snująca się dość leniwie piosenka z pięknie kolorującą ją partią saksofonu ma ważny tekst, w którym słychać tak mocno trafiające w sedno i jednocześnie dość niepokojące frazy, jak: „Mnie już nie ma. Mnie nigdy nie było i nigdy nie będzie” czy „Wszystko jest do dupy, uwierz mi, że walczę. Nietrudno mieć skojarzenie, że Arek Jakubik oddał w słowach piosenki poważnym problem współczesności, jakim jest obojętność, brak zaangażowania.

Płyta „Strach XXI wieku” to łącznie 13 piosenek. Oprócz tak melancholijnych, jak „Mnie nie ma”, mamy na niej bezpośrednie łobuzerskie granie („Siedemnastolatki”), idealne radiowe hity (np. „Mam dwie głowy”), coś do delikatnego pobujania się („Zwierzę”), czy wręcz bardziej energetycznego potańczenia („Wesołe miasteczko”). 

W tekstach Arek Jakubik rozprawia się z wieloma przypadłościami, lękami, psychozami polskiego społeczeństwa oraz przedstawicieli obecnej władzy. Sięga też do czasów swojej młodości, kiedy kradło się mleko albo kefir spod sklepu albo piło tanie wina z kolegami „do spodu” jarając przy tym tony szlugów. "To głównie zbiór naszych histerii i lęków. W kontrze garść słodko-gorzkich wspomnień z czasów młodości" - przyznaje Arek Jakubik, któremu w nagraniach towarzyszyli: Paweł Derentowicz, Mario Matysek, Radek Kupis, Jan Prościński oraz Max Kucharski.

INHALER - When It Breaks

Inhaler prezentuje nowy singiel „When It Breaks”. Przestrzenny, pełen ognia utwór powstał w trakcie lockdownu. Muzycy tak wspominają jego nagrywanie: "Gdy siedzieliśmy w domach, kręciliśmy się wokół pewnego demo, które z jednej strony było mroczne, ale zawierało też pierwiastek nadziei. Latem wróciliśmy do studia. W końcu mogliśmy spotkać się w jednym pomieszczeniu i czuliśmy, że musimy napisać o tym, co się wydarzyło i jak się z tym czujemy. Lockdown zastał nas w trasie, ledwo co przyzwyczailiśmy się do życia w drodze, a już trzeba było dostosować się do kolejnej nowej rzeczywistości. Na początku nawet trochę się cieszyliśmy, że odpoczniemy, ale potem bardzo szybko zatęskniliśmy za jakimkolwiek występem! Tekst i muzyka komunikują to uczucie niepewności i strachu, które towarzyszyło wówczas nam wszystkim i które właściwie nie opuściło nas mimo upływu wielu miesięcy. To z pewnością najbardziej polityczny utwór w naszym dotychczasowym katalogu. „Whent It Breaks” to nasza interpretacja dziwnego i pełnego niedoskonałości świata, w którym przyszło nam żyć. Wszystko się zmieni, a my będziemy doświadczać tych zmian na własnej skórze."

Czwórka przyjaciół założyła zespół jeszcze w szkole. Elijah Hewson, Robert Keating, Ryan McMahon i Josh Jenkinson złapali wspólny język dzięki muzycznym zainteresowaniom – The Stone Roses, Joy Division, The Strokes, The Cure, Interpol czy Depeche Mode. Dotychczasowy katalog zespołu liczy ponad 35 mln streamów. Zespół sprzedał 10 tysięcy biletów na swojej ostatniej trasie koncertowej w Wielkiej Brytanii i Europie. Inhaler niedawno ukończył pracę nad wyczekiwanym debiutanckim albumem, którego premiera wstępnie zaplanowana jest na początek 2021 roku.

SMITH & BURROWS - Old TV Shows

Tom Smith (frontman grupy Editors i multiinstrumentalista) oraz Andy Burrows (muzyk i songwriter) ogłosili szczegóły nowego krążka „Only Smith & Burrows Are Good Enough". Będzie to ich drugi wspólny projekt, po wydaniu w 2011 roku  „Funny Looking Angels".

Nowy album ukaże się 5 lutego nakładem wytwórni [PIAS] Recordings. Materiał na płytę został napisy w Wielkiej Brytanii, a zarejestrowany w Neshville pod czujnym okiem producenta, zdobywcy Grammy Award, Jacquire'a Kinga (Tom Waits, Kings Of Leon, Norach Jones). „Old TV Shows" to drugi singiel, po „All The Best Moves", zwiastujący najnowsze wydawnictwo muzyków.

MATT BERNINGER - Serpentine Prison [PŁYTA TYGODNIA]

Matt Berninger z The National wydał swój pierwszy solowy album. Krążek zatytułowany „Serpentine Prison” zbiera niezwykle entuzjastyczne recenzje. Za jego produkcję odpowiada słynny multi-instrumentalista z Memphis, Booker T. Jones. Na krążku pojawia się zestaw znakomitych gości, m.in. Matt Barrick (The Walkmen, Jonathan Fire*Eater), Andrew Bird, Mike Brewer, Hayden Desser, Scott Devendorf (The National), Gail Ann Dorsey (David Bowie, Lenny Kravitz), Booker T. Jones, Teddy Jones, Brent Knopf (EL VY, Menomena), Ben Lanz (The National, Beirut), Walter Martin (The Walkmen, Jonathan Fire*Eater), Sean O'Brien, Mickey Raphael (Willie Nelson, Bob Dylan), Kyle Resnick (The National, Beirut), Matt Sheehy (EL VY, Lost Lander) i Harrison Whitford (Phoebe Bridgers). Za dodatkową produkcję odpowiada Sean O’Brien.

Poza działalnością w The National (z którym Matt wygrał Grammy za Najlepszy Album Alternatywny – „Sleep Well Beast”), Berninger współpracował z Brentem Knopfem w ramach projektu EL VY („Return to the Moon”, 2015). W 2019 artysta pojawił się w „Between Two Ferns: The Movie” oraz wspólnie z Phoebe Bridgers nagrał utwór na soundtrack „Walking on a String”.

Lista piosenek:
1. My Eyes Are T-Shirts
2. Distant Axis
3. One More Second
4. Loved So Little
5. Silver Springs
6. Oh Dearie
7. Take Me Out of Town
8. Collar Of Your Shirt
9. All For Nothing
10. Serpentine Prison

Przyjaciele - stań się jednym z nich: