Aktualności
02.08.2020

Koncertowy początek sierpnia w Olsztynie

4 sierpnia (wtorek) - Scena Staromiejska, 20:00

DOMINIKA BARABAS

Dominika Barabas to magnetyczna kosmitka; piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, twórczyni niecodziennych, ekscentrycznych teledysków i magicznych stylizacji scenicznych. Gatunek swojej twórczości określa autorskim określeniem KOSMITON. Laureatka niezliczonej ilości festiwali piosenki. Autorka trzech albumów długogrających: Cień (2009); Zbiór porannych bzdur (2011) i Rustykalny Cyrk (2016).

Wstęp wolny!

5 sierpnia (środa) - Scena Staromiejska, 20:00

SHANTAŻ

Shantaż to olsztyński zespół zafascynowany pięknem rejonu Wielkich Jezior Mazurskich oraz turystyczną piosenką wakacyjną. Sami piszą o sobie: "Na scenie zadebiutowaliśmy wiosną 1998 roku. Wykonujemy szanty szuwarowo-bagienne i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze - oprócz utworów autorskich - mamy piosenki K. Klenczona i S. Krajewskiego, a także znane i lubiane szanty "masowego rażenia". Posiadamy bogate instrumentarium, a w zespole grają absolwenci oraz wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jesteśmy szóstką muzyków, która ma na swoim koncie wiele występów na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, także tych z zagraniczną obsadą."

Nie ma drugiego takiego gatunku, jak szanty: integrującego ludzi muzycznym rytmem wakacyjnych wspomnień i zachęcającego do wspólnego śpiewu. Zanim wyruszycie ciągać fały i stawiać groty, wpadnijcie koniecznie na olsztyńskie Stare Miasto, gdzie w lipcu i sierpniu MOK Olsztyn realizuje "Szanty nad Łyną" - cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów poświęconych piosence szuwarowo-bagiennej!

8 sierpnia (sobota) - Skolity Jezioro

WARMIŃSKIE DUBOWE NOCE

Całonocna dubowa sesja przy ściance Pure VibesSoundSystem. Wystąpią:

Skank Ranger jest producentem z Olsztyna czerpiącym z muzyki jamajskiej wszystko co najlepsze. Do swoich dubowych wycieczek zabiera poznane na swej drodze osoby z przeróżnych muzycznych klimatów.
Skank Ranger kieruje się prostą zasadą: Love it? DUB it!

Lonely Tree Sound - skład skupia się na wszelkich aspektach z pogranicza reggae/digital dub. Od rootsu, przez raggamuffin, ragga jungle po głęboki i medytacyjny dub oraz ethnic! Od własnych produkcji, przez znane riddimy, po sesje muzyczne
Za osobliwą energię i przekaz odpowiadają nawijacz Gorzki aka Binx i producenci Paidah oraz Sender.
Początek biegu kolektywu miał miejsce na peryferiach leśnego królestwa Pieczewa i Jarot, pod sławetnym Samotnym Drzewem. Podczas owocnych spotkań udało się doprowadzić do zaistnienia Lonely Tree w 2013 roku! Od supportu do supportu, od koncertu do koncertu, od biby do biby, aż wreszcie nie było odwrotu!  Posiadają na swoim koncie dwie płyty: "Natura Rerum" (2016) oraz "Digital Szaman" (2018) nagrane w Akustika Studio przy pomocy DJa Faudy.

Odczuwalna bliskość Jah, energii i nieskończoności Wszechświata oraz umiłowanie Natury dają zespołowi siły do życia i do mierzenia się z ciężkim, acz pięknym światem! Podczas imprez zawsze dają się wszystko, byleby przekazać słuchaczom choćby namiastkę tych sił, pozytywu, spokoju, miłości, świadomości i rozumności przez wibrację, mistyczny trans i przekaz głoszony na mikrofonie.

Polish Man to elbląski MC, który ma na koncie współpracę z wieloma soundsystemami i DJ-ami w Polsce. Stały bywalec trójmiejskich imprez spod znaku Dub Mass i Dub Club, gdzie wielokrotnie miał okazję zaprezentować swój wokalny styl dzięki uprzejmości ekip PandaDread Soundsystem i Moonshine Recordings. U boku tych ekip kilkukrotnie pojawił się na corocznej imprezie Grassroots Festiwal oraz Ostróda Reagge Festiwal, gdzie, miał okazję wystąpić również w teamie olsztyńskiego producenta - Skank Ranger All-Stars. Ma na koncie współpracę z tczewskim producentem – Pazurtupaka, z którym wspólnie wydał singiel „Divided We Fall” najpierw pod netlabelem Paproota.org, a potem na fizycznym nośniku w klasycznym formacie czarnej siódemki, wydanym przez Pazurtupaka Rec. Ostatnio, można go usłyszeć na jednym z utworów świetnego albumu wrocławskiej ekipy Jabbadub, na albumie Vibrations, wydanym pod francuskim labelem ODG Prod. Znany z energetycznych podjazdów raggamuffin na mikrofonie, gdzie prezentuje inspirowany jamajskimi i brytyjskimi brzmieniami styl wokalny we własnym wydaniu, oparty na klasycznym brzmieniu gatunków roots reagge, dancehall, drum and bass i hip hop. W dużym skrócie jest to człowiek, który, gdy słyszy dźwięki spod znaku reggae, dub czy dancehall, po prostu musi coś powiedzieć.

Remi to pasjonat niskich częstotliwości, którego od lat można spotkać na soundsystemowych sesjach z nieodłącznym rekwizytem w ręku jakim jest aparat fotograficzny. Przemierzając przez muzyczny szlak studiował soundsystemowy fach i nawiązywał muzyczne znajomości grając u boku tczewskiego producenta Pazurtupaka.rec. Jednak w cieniu tczewskiego wieżowca i zaciszu przydomowego garażu skrupulatnie kolekcjonował winylową selekcję oraz budował własny soundsystem; który na wiosnę wyłoni się by walczyć z babilońskim systemem.

Fifty - najmłodszy załogant olsztyńskiego podziemia ska-reggae. Zaczynał jako wirtuoz empetrójki w olsztyńskim Rabarbarze. Postanowił jednakże zasmakować w brzmieniu płyt vinylowych; zwłaszcza tych z lat 60-ych ̦ 70-ych i 80-tych XX w. Gustuje w wydawanych przez jamajskie i brytyjskie wytwórnie albumów̦; nierzadko odwiedzając brytyjskie antykwariaty i czariciaki w poszukiwaniu co lepszych kąsków.

Wstęp wolny!

9 sierpnia (niedziela) - Park Jakubowo, 18:00

JAZGODKI

Jazgodki (Warszawa/Warmia) to działająca od 2005 roku grupa wędrująca po szeroko pojętych pograniczach muzyki autorskiej, folku i etno. Od 2015 roku wykonują przede wszystkim własne kompozycje, inspirowane muzyką etniczną świata. Teksty utworów to osobista, liryczna i przekorna rozmowa z rzeczywistością, zaś brzmienie jest wypadkową wieloletnich poszukiwań muzycznych i fascynacji członków zespołu, z których każdy ma swoją własną drogę i światy, po których krąży.

Jazgodki mają też szeroki, przez lata zbierany repertuar tradycyjnych pieśni i muzyki tanecznej polskiej, cygańskiej i sefardyjskiej oraz melodie z różnych krajów Europy. Od początku swego istnienia zespół skupia się na tych elementach muzyki, które umożliwiają prawdziwe spotkanie i zabawę. Prowadzą również warsztaty i zabawy taneczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy łączą działania badawcze ze swobodną twórczością, oswajają muzykę i przekazują ją dalej.

Skład zespołu:
Katarzyna Jackowska-Enemuo (śpiew, akordeon)
Iwona Sojka (skrzypce)
Adam Cudak (flety proste, mandolina, bouzouki, saz)
Marcin Sojka (instrumenty perkusyjne)

Wstęp wolny!

9 sierpnia (niedziela) - Pub LAS, 19:00

CUJO!

CUJO! to wybuchowa mikstura rocka, bluesa, jazzu, funky i piosenki aktorskiej, zabierająca słuchaczy w centrum niepokojących wydarzeń miasteczka Pilibow.

W rolach głównych:
Alicja Parczewska - wokal
Krzysztof Piątek - gitara
Paweł Bohun - piano
Rafał Borysowski - bębny

9 sierpnia (niedziela) - Amfiteatr im. Czesława Niemena, 15:00

FEST MUZA 2020

Szóstka finalistów FEST MUZY 2020 zagra w olsztyńskim Amfiteatrze już 9 sierpnia podczas Wielkiego Finału Konkursu. Na najlepszych czekają nagrody finansowe (5000 zł, 4000 zł i 1000 zł), rzeczowe (mikrofony, gadżety i sprzęt muzyczny), zaproszenie do zagrania live sesji w Radiu UWM FM oraz występ w finale przyszłorocznej edycji konkursu KortoFest.

Partnerzy Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Zespołów FEST MUZA: Radio UWM FM, Kortowiada oraz KortoFest.

Blue Willmingtons [Starogard Gdański] / blues rock

Choć Blue Willmingtons nie unika ciężkiego brzmienia, to prawdziwą ich inspiracją jest rodzimy blues – jego korzeniom muzycy zawdzięczają bowiem najwięcej. Nie bez wpływu na ich twórczość pozostaje również – dająca się wyraźnie czuć w kompozycjach – muzyka country, co wynika bezpośrednio z fascynacji lidera grupy amerykańską popkulturą. Każdy z autorskich tekstów to odrębna historia, która, dzięki działającej na wyobraźnię muzyce, porywa odbiorcę w coraz to nowe miejsce, inny świat.

In Blanco [Wrocław] / rock alternatywny

In Blanco powstało w 2016 roku we Wrocławiu z inicjatywy przyjaciół z ogólniaka: Rafała Wolnego, Karola Pyrzaka i Szymona Rudnickiego. Niedługo potem skład uzupełnili Dawid Marczak i Filip Głuszek. Grupa zadebiutowała przed szerszą publicznością na początku 2018 roku, występując w atrium Teatru Capitol. W połowie roku In Blanco weszło do studia i nagrało utwory na pierwszą EPkę. 2019 to już czas regularnego występowania na scenach Dolnego Śląska. Grupa zajęła m.in. II miejsce w konkursie PK Rock w Legnicy, II miejsce w Muzycznej Bitwie Radia Wrocław czy II miejsce w finale X edycji Muzyki Młodego Wrocławia. W połowie ubiegłego roku ukazała się pierwsza EPka zespołu, której posłuchać można było na antenie Radia RAM czy Radia Wrocław oraz na platformach streamingowych. Obecnie In Blanco koncentruje się na wydaniu kolejnego wydawnictwa oraz występowaniu na scenach ogólnopolskich.

Mojo Pin [Łódź] / rock alternatywny

Połączenie ukraińskiego pieśniarstwa i alternatywnej kalifornijskiej rockerki, co razem brzmi zupełnie inaczej, ale nie do końca. W tym roku ukazało się debiutanckie EP – „Homemade Sky”.

Oreada [Moszczenica / Łódź] / folk

OREADA to nimfa górska uwięziona przez pięciu zbirów we wsi pod Łodzią. Wspólnie tworzą muzykę FolkOFF, która niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Ich koncerty to podróże w świat tajemnicy i przygody. Autorskie kompozycje i teksty inspirowane są przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. Zespół powstał w 2016 roku i zagrał prawie 100 koncertów – wystąpił m.in. na Festivalu v ulicích w Czechach, Slot Art Festival w Lubiążu, a także w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, Radia Łódź i Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, m.in. zwycięzca Soundedit Spotlight 2019 (Łódź) czy Festiwalu Piosenkarnia 2017 (Kraków). W swoim dorobku grupa posiada minialbum (2017 r.) oraz płytę pod tytułem „Mówili mi ludzie” (marzec 2020).

PARA [Warszawa] / electro pop

PARA to TRZY indywidualności tworzące spójnie, JEDEN STAN SKUPIENIA. PARA to nowość na polskim rynku muzyki rozrywkowej. Chodź historia ich trwania nie rozciąga się mocno na osi czasu, to nie przeszkodziło by w tym czasie zdobyć już grono wiernych fanów i przyjaciół zespołu oraz niejedną nagrodę, na różnorodnych festiwalach i konkursach. Zespół aktywnie koncertuje i stale poszerza repertuar. Swoją twórczość oceniają jako bezgranicze gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu, otoczone brzmieniami synthezatorów i kolorem żółtym.

Wstęp wolny!

9 sierpnia (niedziela) - Amfiteatr im. Czesława Niemena, 20:00

BITAMINA

Bitamina powstała z  przyjaźni i miłości do muzyki. Słychać to w tekstach i w produkcji bitów. Wrażliwość z jaką do nas trafia jest zaskakująca, a wyśpiewane emocje odczuwamy bardzo osobiście.

Rok 2005, obóz aktorski Machulskich. To tutaj krzyżują się drogi Amara i Mateusza, założycieli Bitaminy. Niedługo potem dołącza do nich Piotr. Niezwykle uzdolnieni i aktywni artystycznie na różnych polach, przypadają sobie do gustu. Nie przeszkadza im to, że Mateusz na co dzień mieszka w Niemczech, gdzie spełnia się jako aktor i reżyser, a Amar z Piotrem wiele czasu poświęcają produkcji ekologicznego sera i warzyw. Tworzą kolektyw, którego działalność nieprzerwanie trwa do dziś.

Nie patrząc na mody i trendy, pracują nad swoją muzyką. Mimo że zupełnie nie zabiegają  o promocję i zaistnienie w social mediach, wokół tej trójki tworzy się rzesza bardzo oddanych fanów. Doceniają oni wrażliwość i szczerość, które nie pozwalają pozostać obojętnym.

Ich pierwszym albumem są „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu, ocierające się o jazz, pełne gier słownych autorstwa Piotra Sibińskiego. W 2014 ukazuje się cyfrowo album „Plac Zabaw”. Wywołuje on spore zamieszanie i zainteresowanie wielu dziennikarzy muzycznych i osób ze środowiska. Pozytywne reakcje są motywacją do pracy nad kolejnymi produkcjami. Powstaje instrumentalny album „C” gdzie artyści pokazują swój kunszt w tworzeniu ciekawych i połamanych bitów, zaskakują samplami i jazzowym klimatem. Kolejna produkcja to „Kawalerka”,  kontynuacja „Placu Zabaw”. Jest to album bardziej piosenkowy, opowiadający o potknięciach i pierwszych krokach stawianych samemu, krok poza dziecinne podwórko. W 2019 zespół prezentuje piątą płytę „Kwiaty i Korzenie”. Po raz pierwszy Piotr i Mateusz dzielą się mikrofonem, a do współpracy nad materiałem został zaproszony Moo Latte.

Bilety do wygrania od poniedziałku do piątku w audycji UWM FM Po Południu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: