Aktualności
26.07.2020

Moc koncertów w środku lata w Olsztynie!

28 lipca (wtorek) - Scena Staromiejska, 20:00

KRUK

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na otwarty koncert zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Zespołów Fest Muza - zespołu Krůk! Wydarzenie odbędzie się we wtorek 28 lipca o 20:00 na Scenie Staromiejskiej, w ramach projektu "Starówka Muzyczne Serce Olsztyna".

Muzycy Krůk sami definiują reprezentowany przez siebie gatunek jako "muzykę ludzi i ziemi".  Grupa w swoich piosenkach zabiera w podróż po krainach ze starosłowiańskich baśni, za pomocą postrockowego instrumentarium, shoegaze'u i ambientu.

Wstęp wolny!

29 lipca (środa) - Scena Staromiejska, 20:00

ROCK kONia

Plenerowy i bezpłatny koncert grupy ROCK kONia - w środę 29 lipca o 20:00 na Scenie Staromiejskiej, w ramach projektu "Ósemka Bluesa".

Zespół ROCK kONia powstał w roku 2014 wraz z nadejściem chińskiego roku Konia. Nazwa skrywa w sobie rock’n'rollowy slogan „Keep on rockin”, kojarzony z muzyką gitarową lat 70-tych, stąd blues-rockowy styl grupy łączący w sobie niebanalne riffy oraz vintage’owe brzmienie instrumentów. Repertuar koncertowy zespołu stanowią w większości utwory autorskie - których część można usłyszeć na zarejestrowanej w 2016 roku płycie p.t. „ROCK kONia” - oraz własne interpretacje twórczości artystów dekady niekomercyjnych lat rock’n rolla: ZZ Top, The Who, Creedence Clearwater Revival, Neil Young, Bob Dylan, Lynyrd Skynyrd, J.J. Cale...

Do dziś zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów na klubowych bądź plenerowych scenach - m.in. Bay Car Blues (Francja), Echo Blues (Litwa), Suwałki Blues Festiwal, Piknik Country i in. Skład zespołu zmieniał się kilkukrotnie. Obecny stanowią: Piotr Andrzejewski – vocal, gitary, Michał Ryfa – gitary, Maciej Marschall – bas, Piotr Trypucki – perkusja. Aktualnie zespół koncertuje i pracuje nad nowym materiałem, który zamierza zarejestrować na drugiej płycie.

Wstęp wolny!

31 lipca (piątek) - Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie, 20:00

GRECHUTA KAMERALNIE KWINTET

Półtoragodzinny recital przebojów jednego z najwybitniejszych przedstawicieli poezji śpiewanej będzie przeplatany opowieściami i anegdotami z życia tego znakomitego twórcy. W programie nie zabraknie najsłynniejszych utworów Marka Grechuty, jak „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj”, „W dzikie wino zaplątani”, „Wiosna, ach to ty” czy „Świecie nasz”. Zapraszamy na niezwykły wieczór, przepełniony wspaniałą muzyką i wieloma wzruszeniami!

Grechuta Kameralnie Kwintet to pięcioro doskonałych artystów. Na deskach olsztyńskiego Amfiteatru pojawią się:

Irena Telesz-Burczyk – znakomita olsztyńska aktorka, w Teatrze im. Stefana Jaracza od 1975.Wielokrotnie nagradzana, m.in. czterokrotnie Teatralną Kreacją Roku! Ma w swoim dorobku wiele ról teatralnych, ale także filmowych. Chętnie bierze udział w różnych wydarzeniach popularyzujących teatr i sztukę słowa, np. czytanie w „Teatrze przy stoliku” oraz publiczne prezentacje literatury. W projekcie Grechuta Kameralnie Kwintet to jej przypada rola narratorki opowieści o Marku Grechucie.    
Maria Dobrosława Rumińska – wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka. Uczestniczyła w niezliczonej ilości koncertów, nagrań, spektakli czy warsztatów muzycznych w Polsce i na całym świecie. Współzałożyła i była członkinią m.in. zespołów Hoboud (reprezentant EXPO 2015 w Mediolanie, laureat III Folkowego Fonogramu Roku 2009 i III miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja 2009), MaryGoRound, Kaszebe - Ola Walickiego. Od 2007 r. jest niezastąpionym wokalem kobiecym zespołu muzyki celtyckiej Shannon, z którym zagrała kilkaset koncertów w całej Europie oraz wydała cztery albumy. W 2018 r. zespół Marysi został zaproszony do współpracy przy nagraniu płyty Grzegorza Turnaua pt. „Bedford School”. Płyta miała premierę jesienią 2018 r., zaś wiosną 2019 r. trzon Shannona, czyli Marcin Rumiński, Maria Rumińska i Jacek Fedkowicz wraz z zespołem Grzegorza Turnaua ruszył w ogólnopolską trasę koncertową.
Maria Rumińska jest autorką kompozycji oraz opracowań muzycznych dla licznych spektakli teatralnych oraz słuchowisk radiowych. W latach 2008-2018 pracowała na stanowisku kierownika muzycznego w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.
Prowadzi warsztaty muzyczne, chóry, jest wreszcie wziętym muzykiem sesyjnym. Nagrywa z wieloma zespołami, głównie muzyki etnicznej, jazzowej i około-jazzowej.

Grzegorz Gromek – absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, wokalista, muzyk. Współpracował z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Od 2006 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza. Laureat wielu nagród, w tym m.in.: „Studencka kreacja roku” za rolę Jamesa w spektaklu „Produkt” (2009), nagroda „Dla najlepszego, młodego aktora” w sezonie 2008/2009, „Teatralna kreacja roku” za tytułową rolę w spektaklu „Elling” (2010), nagroda za najlepszą rolę drugoplanową w słuchowisku „Bóg zapłacz” („Dwa Teatry” Sopot, 2011), "Teatralna kreacja roku" za rolę Nikodema Dyzmy w spektaklu "Kariera Nikodema Dyzmy" (2014).

Jacek Namysłowski – puzonista jazzowy i sekcyjny, kompozytor i aranżer. Od kilku lat w czołówce ankiety Jazz Forum Jazz Top. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Jego pierwszy zespół – „Jacek Namysłowski Quintet” – zwyciężył w „Ogólnopolskim Konkursie Młodych zespołów Jazzowo-bluesowych” (2000 r.). W roku 2002 wraz z zespołem „Timeless” zajął pierwsze miejsce w „Konkursie Standardów Jazzowych” w Siedlcach (2002 r.), tam też otrzymał nagrodę indywidualną w kategorii „osobowość muzyczna”. Również z zespołem Timeless zajął pierwsze miejsce na konkursie „Bielska Zadymka Jazzowa” (2003 r.), po którym został zarejestrowany i wydany pierwszy album tego zespołu: „Total Time” (2004 r.). Na stałe jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego, z którym nagrał cztery ostatnie płyty: „Standards”,„Assymetry”, „Jazz At Prague Castle” oraz „Nice & Easy”.

Marcin Sojka – Perkusja, instrumenty perkusyjne.

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek (Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków) oraz we wtorek (UWM FM Po Południu).

1 sierpnia (sobota) - Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie, 20:00

JULIA MARCELL

Najnowszy projekt Julii Marcell „Skull Echo” to płyta i film - tematycznie połączone, ale niezależne od siebie. Na płytę składa się jedenaście utworów, które przynoszą muzyczną zmianę - elektroniczne instrumentarium o szerokim brzmieniu, duże melodie i futurystyczna produkcja, w tekstach zaś kosmos, absolut i potrzeba bliskości. Album powstał w Berlinie we współpracy z producentem muzycznym Michaelem Havesem.

Razem z muzyką przyszedł pomysł na film. Tematy podejmowane na płycie zainspirowały Julię do stworzenia scenariusza pełnometrażowej opowieści o tym samym tytule. Swój debiut fabularny rozwija wspólnie z producentką filmową Natalią Grzegorzek z Koskino.

Julia o projekcie: „Skull Echo to opowieść o czasie, percepcji i samotności. O głowach, w których jesteśmy uwięzieni, budując poprzez zmysły swój obraz świata – pełen niepewnych informacji, wybiórczo pamiętanych i dowolnie przekształcanych. To opowieść o pragnieniu porozumienia, o tęsknocie za drugim człowiekiem.”

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek (UWM FM Po Południu) oraz w środę (Uwierz w Muzykę).

2 sierpnia (niedziela) - Park Jakubowo, 18:00

CANDELA

Bezpłatny, ognisty występ grupy Candela w Parku Jakubowo! Koncert odbędzie się w niedzielę 2 sierpnia o 18:00 w ramach projektu "Kultura w Parku!".

Zespół Candela powstał w 2011 roku w Poznaniu. Gra muzykę latynoską, prezentując wszystkie charakterystyczne rytmy kontynentu amerykańskiego: od Kuby, przez Meksyk, Kolumbię, Puerto Rico i Republikę Dominikany, aż po Brazylię i Peru. Podczas koncertu Candeli usłyszymy więc salsę, bachatę, son, cha-chę, cumbię i merengue!

Członkowie zespołu to: Roman Mendez - gitara, wokal; Victor Baeza - gitara basowa, wokal; Bartek Krawczak - perkusja. 

2 sierpnia (niedziela) - Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie, 20:00

SORRY BOYS

Od początku działalności trzon grupy Sorry Boys stanowią: charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów - Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Ich debiutancka płyta „Hard Working Classes” ukazała się jesienią 2010 roku i zebrała znakomite recenzje. Kolejne wydawnictwo pt. „Vulcano”, ujrzało światło dzienne trzy lata później i zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013. Ta płyta ugruntowała pozycję zespołu jako nowatorskiego i niebojącego się sięgać po nieoczywiste rozwiązania muzyczne.

W 2016 roku muzycy zaprezentowali album „Roma”, napisany w połowie po polsku i angielsku, który ponownie znalazł się w większości najważniejszych podsumowań najlepszych płyt, m.in. Gazety Wyborczej, cyt.: To jeden z tych zespołów, który tchnął nowe życie w polski pop, który szturmem wziął sceny klubowe i festiwalowe. lch ostatni album "Roma" to majstersztyk. Wydawnictwo przyniosło zespołowi nominację do Fryderyka 2017 w kategorii „Album Roku - Muzyka Alternatywna” i przysporzyło wielu nowych fanów.

Sorry Boys z reguły intensywnie koncertują, grając trasy klubowe i uczestnicząc w  najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce. Grali m.in. na głównej scenie Open’era, dwukrotnie pojawili się na Orange Warsaw Festiwal, brali udział w koncertach Męskiego Grania, a także w festiwalach Spring Break, Jarocin czy Naturalnie Mazury.

Najnowsza płyta pt: „Miłość”, ukazała się 10 maja 2019 roku. To pierwszy w pełni polskojęzyczny i najbardziej piosenkowy album Sorry Boys. Znalazło się na nim 11 utworów wypełnionych nośnymi melodiami i dojrzałymi tekstami Beli Komoszyńskiej. „Miłość” pokazuje oblicza najważniejszego uczucia świata z prywatnej i uniwersalnej perspektywy. Portretuje kobiecość uchwyconą w procesie życiowej zmiany i robi to z przytupem.

Wejściówki do wygrania: w środę i czwartek (UWM FM Po Południu).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: