Aktualności
26.07.2020

Nowości muzyczne 27.07-02.08.2020

DOVES - Prisoners [PIOSENKA TYGODNIA]

Zespół Doves oficjalnie potwierdza szczegóły piątego albumu. „The Universal Want” ukaże się 11 września 2020 roku. W serwisach cyfrowych pojawił się pierwszy oficjalny singiel promujący dzieło - „Prisoners”. Na krążek trafi także między innymi wydany w czerwcu utwór „Carousels”.

„Prisoners” to nie tylko pozdrowienie Jimiego Goodwina dla „starych przyjaciół”, ale również opowieść o niepowstrzymanym pożądaniu z przestrogą. Za produkcję odpowiadają Doves oraz Dan Austin, a nagrania odbyły się w należącym do zespołu studiu Frank Bough Sound III w północno-zachodniej Anglii. W utworze słychać północną duszę za sprawą pociętych gitar i eterycznych hałasów zaklętych w warstwach wokalu. Monumentalna muzyczna wypowiedź, jaką jest „Prisoners”, otwiera nowy rozdział w historii zespołu. Tekst to wyraz niepokoju związanego z bolączkami współczesnych czasów.
Andy Williams mówi o singlu: – Opowiada o nieustannym gonieniu za czymś i braku satysfakcji, gdy ta sztuka się w końcu udaje. Zdobywasz to, o czym fantazjowałeś i orientujesz się, że nie czyni cię to szczęśliwszym. Uważaj, o czym marzysz.

Jimi Goodwin, Andy i Jez Williams od paru miesięcy subtelnie sugerowali fanom, że za koncertowym powrotem pójdzie też informacja o powrocie do studia. Uwielbiane trio z Manchesteru powróciło po tym, jak zamknięto sesje do „Kingdom of Rust” z 2009. Nowy album – „The Universal Want” – stał się wzruszającym i uroczystym zapisem czasu minionego, jak i czasu odzyskanego. "Zdecydowanie na całym wydawnictwie odznacza się pojęcie czasu" – odpowiada Jez pytany o to, czego mogą spodziewać się fani, którzy od ponad dekady wyczekiwali informacji o nowym albumie Doves. "Wszystko na tej płycie jest echem. Echem tego, co przeżywaliśmy w danym momencie. Powrót, Royal Albert Hall i wszystko inne."

„The Universal Want” to następca nominowanych do nagrody Mercury „Lost Souls” z 2000 roku i „The Last Broadcast” z 2002 roku, drugiego w karierze #1 na liście sprzedaży w Wielkiej Brytanii „Some Cities” z 2005 roku oraz „Kingdom of Rust” z 2009 roku.

BLUES PILLS - Kiss My Past Goodbye

„Kiss My Past Goodbye" to kolejny singiel z nowego albumu Blues Pills, „Holy Moly!", którego premierę przesunięto na 21 sierpnia. Zespół jest określany przez recenzentów jako efekt jam session Arethy Franklin i LED ZEPPELIN. Debiutancki album grupy, który ukazał się w 2014 roku, znalazł się na czwartym miejscu na listach przebojów, a dwa lata później jego następca, „Lady In Gold" trafił na pierwsze miejsce.

Formacja Blues Pills zaczęła koncertować w małych klubach, ale błyskawicznie znalazła się na największych scenach festiwalowych w rodzaju Rock Am Ring, Download, Sweden Rock, a nawet prestiżowego festiwalu jazzowego w Montreux, gdzie występowały największe tuzy ze świata muzyki.

J.WISE - Idealny

Debiutujący w 2020 roku solowym materiałem J.Wise zaprezentował kolejny kawałek zapowiadający jego płytę "Stories". Utwór nosi tytuł "Idealny" i jest to pierwszy singiel zaśpiewany przez artystę w całości po polsku.

J. Wise pochodzi z Poznania, ale przez wiele lat mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie, nie tylko tworzył muzykę, ale zajmował się również sztukami wizualnymi. Jego prace pokazywane były w prestiżowych galeriach takich jak Opera Gallery i The Exhibitionist w Londynie. Można Go więc określić mianem artysty międzynarodowego, który przygotowuje się do wydania swojej debiutanckiej płyty. Dotychczas światło dzienne ujrzały piękne i przejmujące ballady J.Wise'a - "Tears", "Crying For Help" oraz "California".

Jego nowy singiel "Idealny" przełamuje tę balladową konwencję i śmiało może stanąć w wyścigu o alternatywny przebój lata. To pogodny i beztroski utwór celebrujący życie, do którego powstał bardzo wakacyjny teledysk, którego autorem jest popularny youtuber Ajgor Ignacy.

KATY J PEARSON - Fix Me Up

Kompozycja zwiastuje debiutancki krążek artystki, zatytułowany „Return", który ukaże się 13 listopada pod szyldem wytwórni Heavenly Recordings. Na płycie znajdzie się 10 utworów. Materiał został wyprodukowany przez Ali'ego Chanta.

MELA KOTELUK I KWADROFONIK - Astronomia Poety. Baczyński [PŁYTA TYGODNIA]

Z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkowy album „Astronomia poety. Baczyński” z piosenkami stworzonymi na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem popularnej wokalistki i autorki oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji. Album ukazał się 24 lipca. Tego samego dnia w Sali pod Liberatorem (Muzeum Powstania Warszawskiego) odbył się też koncert promujący wydawnictwo. Organizatorem wydarzenia i wydawcą albumu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane” – mówią artyści.

„Astronomia poety. Baczyński”  to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało tak znakomite albumy, jak „Fogg – pieśniarz Warszawy” w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym, „Historie” Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy „Placówka ’44” zespołu Voo Voo i ich gości.

Tracklista:

1. Niebo
2. Astronomia
3. Otwarcie przemian
4. Wolność
5. Morze wracające
6. Drzewa
7. Źródło
8. Nie bój się nocy
9. Piosenka
10. Czas miłości

Przyjaciele - stań się jednym z nich: