Aktualności
05.07.2020

MOK Olsztyn zaprasza na kolejne lipcowe koncerty

7 lipca (wtorek), godzina 20:00 - Scena Staromiejska

Starówka - Muzyczne Serce Olsztyna: AGATA KARCZEWSKA

Kolejny raz MOK Olsztyn przywraca Staremu Miastu należne miejsce na kulturowej mapie miasta! Starówka Muzyczne Serce Olsztyna to popularny cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów organizowanych pośród staromiejskich kamienic. Stylistyczny rozmach i artystyczna energia gwarantowane!

We wtorek 7 lipca na Scenie Staromiejskiej wystąpi Agata Karczewska. Piosenkarka, autorka piosenek i gitarzystka, tworząca w stylu amerykańskiego folku, bluesa, country, folk rocka. Większy rozgłos wokalistka uzyskała dzięki singlowi "Fool". W marcu 2019 przy współpracy z Marcinem Borsem został wydany jej debiutancki album "I'm Not Good at Having Fun", za który artystka otrzymała nominację do Fryderyka 2020. Występowała na takich festiwalach jak: Spring Break w Poznaniu, Halfway Festiwal w Białymstoku, Songwriter Łódź Festiwal, Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal, Open Stage Open'er Festival oraz Live at Heart w Szwecji.

8 lipca (środa), godzina 20:00 - Scena Staromiejska

Szanty nad Łyną: JACK SPARROW BAND

Nie ma drugiego takiego gatunku, jak szanty: integrującego ludzi muzycznym rytmem wakacyjnych wspomnień i zachęcającego do wspólnego śpiewu. Zanim wyruszycie ciągać fały i stawiać groty, wpadnijcie koniecznie na olsztyńskie Stare Miasto, gdzie w lipcu i sierpniu MOK Olsztyn realizuje "Szanty nad Łyną" - cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów poświęconych piosence szuwarowo-bagiennej!

Na pierwszy ogień: Jack Sparrow Band, który zagra na Scenie Staromiejskiej już w środę 8 lipca o 20:00. To „alternatywny pomysł na szanty” realizowany w składzie: Kamil Czoska - śpiew, Waldemar Ślefarski - śpiew, Rafał Zdziennicki - gitara, Rafał Baca - perkusja, Maciej Bajur - bas, Jakub Baran - akordeon.

Zespół odchodzi od konwencji znanej wszystkim z biwaków i mazurskich kei na rzecz energetycznych piosenek opartych na country, bluesie i punk rocku. Teksty zespołu, jak przystało na konwencję, oparte są na stałych motywach pieśni ludzi morza, czyli: sztormach, hulankach, tęsknocie i niespełnionych porywach serca. Utwory Jack Sparrow to tchnięcie nowego ducha w poetykę krajowej muzyki marynistycznej!

11 lipca (sobota), godzina 20:00 - Amfiteatr im. Czesława Niemena

ŁYDKA GRUBASA

Łydka Grubasa to zespół, który ciężko jednoznacznie zakwalifikować. Muzycznie stanowi wypadkową wszelkich gatunków rockowych, wymieszanych często w karkołomnych konfiguracjach. Tekstowo to bieżąca publicystyka ubrana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny tekst. Mieszanka ta gwarantuje mnóstwo gitarowej energii, bardzo pozytywną aurę płynącą ze sceny oraz dawkę śmiechu połączoną z refleksją.

Grupa powstała w 2002 roku i ma na koncie trzy studyjne wydawnictwa - “Bąż Woa”, “Perpetuum Debile” i “O-dur C-ból”. Ostatnia płyta, nagrana w białostockim Hertz Studio, stanowiła przełomowy moment w historii Łydki, gwarantując grupie liczną rzeszę fanów, dziesiątki koncertów rocznie oraz setki tysięcy odtworzeń w serwisach streamingowych. Utwór „Rapapara” został odtworzony w serwisie YouTube ponad 25 milionów razy!

W 2011 i 2018 roku Łydka wystąpiła na festiwalu Pol'and'Rock. W roku 2019 po bardzo zaciętej walce otrzymała nagrodę Złotego Bączka, gwarantującą występ na Dużej Scenie P’n’R 2019. Występ podczas koncertu na festiwalu przyciągnął kilkusettysięczną publiczność. Koncert został w całości zarejestrowany i w formie CD/DVD/Winyl.    

Obecnie Łydka Grubasa promuje swój czwarty studyjny album. "Socjalibacja" to 11 kompozycji połączonych tematyką poświęconą współczesnym mediom społecznościowym. Zwłaszcza temu, jak sprawnie połykają nasze dusze i umysły. W typowym dla Łydki, groteskowym i humorystycznym, muzycznym oraz tekstowym, krzywym zwierciadle, swoje odbicie odnajdzie niejeden z Was!

Jak podkreślają sami członkowie zespołu, Łydka zawsze stara się grać i brzmieć jak najlepiej. Priorytetem jest też wzajemny szacunek oraz więź z Publicznością wyrażone tak, aby na ich koncercie każdy mógł poczuć się jego częścią i pełnym uczestnikiem. Bez barier, murów – po prostu rock’and’rollowo.

Bilety do wygrania: w poniedziałek i wtorek w audycji UWM FM  Po Południu.

12 lipca (niedziela), godzina 18:00 - Park Jakubowo

Kultura w Parku: WOJTEK GĘSICKI I RAFAŁ GRZĄKA

Wojtek Gęsicki - liryk i prześmiewca. Ma dystans do siebie i do świata. Od pierwszych słów powitania łapie kontakt z widownią i trzyma go do końca swoją prawdą. Jego niesamowity ciepły głos wypełnia całą przestrzeń i skupia uwagę. Jest jednym z niewielu wykonawców, któremu naprawdę zależy na rozmowie z Widzem. Od ponad 20 lat na profesjonalnej scenie.

Rafał Grząka - absolwent UMFC w Warszawie w klasie jednego z najwybitniejszych wirtuozów akordeonu prof. Klaudiusza Barana. Od 2013 roku pracuje jako asystent w klasie akordeonu w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie jako doktor sztuk muzycznych. Ponadto absolwent Policealnego Studium Jazzu w klasie akordeonu jazzowego prowadzonej przez legendę polskiego jazzu Andrzeja Jagodzińskiego. Jest laureatem niezliczonych konkursów akordeonowych i od lat żywo uczestniczy w życiu artystycznym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich.

Recital jest skonstruowany po mistrzowsku, zgodnie ze starymi, sprawdzonymi zasadami estrady, czy teatru. Są w programie elementy liryczne, ale również humorystyczne, wręcz kabaretowe. Melodyjność piosenek - zarówno tych lirycznych, jak i śmiesznych - oraz dobry kontakt artystów z widownią powodują, że możemy zapomnieć o codzienności i zrelaksować się, mile spędzając czas przy znakomitej muzyce. Na koncert składają się piosenki autorskie Wojtka Gęsickiego, a także napisane specjalnie dla niego przez satyryka Jana Kazimierza Siwka i poetów: Jacka Goryńskiego i Krzysztofa Cezarego Buszmana. Odnajdziemy w nim także stare piosenki kabaretu międzywojennego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: