Aktualności
10.01.2020

Nowości muzyczne 13-19.01.2020

ARTUR ROJEK - Sportowe Życie [PIOSENKA TYGODNIA]

Prawie 6 lat po premierze solowego debiutu, dyrektor artystyczny OFF Festivalu, ogłasza zakończenie prac nad swoim drugim albumem, który ukaże się wiosną 2020 roku nakładem wytwórni Kayax. Jego ostatnia, znakomicie przyjęta płyta, „Składam się z ciągłych powtórzeń", zawierająca przeboje takie jak „Beksa" czy „Syreny" uzyskała status podwójnie platynowej (ponad 60 000 sprzedanych egzemplarzy).

Za brzmienie nowego albumu zatytułowanego "Kundel" odpowiada producent i kompozytor Bartosz Dziedzic (nagrodzony m.in. w 2019 roku Fryderykiem za krążek Dawida Podsiadło). Natomiast w warstwie lirycznej Rojka ponownie wsparł Radek Łukasiewicz (ex-Pustki, Bisz/Radex).

Artur Rojek o singlu: „Od początku pomysł na album był taki, że nagrywamy płytę bardziej popową i lirycznie mniej introwertyczną, niż poprzednia. W piosence „Sportowe życie" nie ma charakterystycznego podziału na zwrotkę i refren, ale dzięki temu jej popowość jest mniej standardowa. W pewnym sensie historia, o której tutaj śpiewam, spina tematy poruszane na całej płycie. Doceń to co masz, i przyznaj, że tak naprawdę jesteś prostszy, niż Ci się wydaje. To w niczym Ci nie ujmuje.".

Reżyserem i autorem scenariusza teledysku do piosenki  „Sportowe życie" jest Michał Marczak. Jego filmy „Fuck forest" czy „Wszystkie nieprzespane noce" odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie (m.in. wyróżnienia na festiwalach w Sundance i Toronto). To pierwszy polski reżyser, który stworzył teledysk dla jednego z najważniejszych zespołów – Radiohead.

 "Nie było łatwo, wyznaczyliśmy sobie bardzo ambitny cel. Po drodze mieliśmy wiele przeszkód, ale w końcu zebraliśmy ekipę pełną pasjonatów,  trochę takich jak bohaterzy klipu, którzy na każdym kroku udowadniali, że nie ma rzeczy niemożliwych. I ta energia jakoś magicznie przenosiła się na wszystkich, którzy brali w tym klipie udział. Pan Jerzy, Kierownik Huty, ubrany w piękny garnitur, spawający ze mną elementy wyrzutni rakietowej, w nocy, po całym dniu pracy, to tylko jeden z przykładów a mógłbym mnożyć ich dziesiątki." – tak pracę przy teledysku wspomina reżyser.

Wraz z premierą nowego materiału artysta wyruszy w pierwszą po długiej przerwie trasę koncertową. Większość koncertów jest już wyprzedana.

MIGHTY OAKS - Lost Again

Międzynarodowe trio Mighty Oaks zapowiada premierę swojej trzeciej studyjnej płyty. Krążek "All Things Go" ukaże się 7 lutego. A "Lost Again" to już trzeci singiel zwiastujący wydawnictwo.

Grupa powstała w 2010 roku w Berlinie. A tworzą ją: Amerykanin Ian Hooper, Włoch Claudio Donzelli i Brytyjczyk Craig Saunders. Debiutowali w 2014 roku albumem "Howl". Trzy lata temu wydali natomiast swoją drugą płytę "Dreamers".

OTHER LIVES - Lost Day

Amerykański indierockowy zespół Other Lives powraca z nowym krążkiem „For Their Love". Płyta trafi na półki sklepowe 24 kwietnia nakładem Play It Again Sam. Będzie to następca dobrze przyjętego albumu „Rituals" z 2015 r. Na krążku znajdzie się 10 nowych utworów.  „Lost Day" to pierwszy zwiastun nadchodzącego wydawnictwa.

TAME IMPALA - Lost In Yesterday

Kevin Parker prezentuje kolejną odsłonę z nadchodzącej płyty Tame Impala. „Lost In Yesterday" to napędzany tanecznym loopem skok w głębiny nostalgii. Pokazuje, jak uzależniające może być życie przeszłością. Przyglądając się zniekształcającemu wpływowi czasu na wspomnienia w piosence autor odkrywa, że nawet bolesne czy ciężkie okresy  w naszej przeszłości mogą nabrać różowego odcienia, im bardziej się od nich oddalamy. Spoglądanie w przeszłość może być trudnym do przełamania nawykiem. ale natrętna linia basu, elektroniczny brokat gwiezdnego pyłu i katartyczny refren sprawiają, że skupiamy się na przyszłości.

Poza „Lost In Yesterday", do tej pory Parker udostępnił 3 utwory z nadchodzącej płyty "The Slow Rush": „Posthumous Forgiveness", „It Might Be Time" oraz „Borderline". Krążek nagrywano w Los Angeles oraz w rodzinnym mieście frontmana Fremantle w Australii. Album został w całości wyprodukowany i zmiksowany przez lidera Tame Impala.

Kevin Parker w rozmowie z „The New York Times" na początku tego roku powiedział: "Wiele piosenek opowiada o idei przemijania, o flashbackach, które przewijają ci się przed oczami. Koncept przemijania czasu zawsze bardzo mnie pochłaniał. Jest w tym coś prawdziwie odurzającego."

ALEXANDRA SAVIOR - The Archer [PŁYTA TYGODNIA]

Niespełna trzy lata po premierze swojego debiutanckiego krążka "Belladonna of Sadness" amerykańska autorka i wokalistka Alexandra Savior wraca z drugim albumem. "The Archer" ukazał sie 10 stycznia nakładem 30th Century Records - wydawnictwa, którym kieruje znany muzyk, kompozytor i producent Danger Mouse. Znajdziemy na nim dziesięć premierowych utworów. Produkcją materiału zajął się Sam Cohen.

"To co naprawdę chciałam zrobić, to otrzymać zestaw piosenek, które według mnie będą wystarczająco spójne, aby nadać sens płycie. To trudniejsze niż się wydaje" - mówiła w rozmowie z Billboardem. Artystka podreśla, że w wielu otwarach celowo odnosi się do akcji #MeToo.

"Myślę, że przeszłam okres, w którym byłam bardzo niewinna. Byłam wykorzystywana przez wiele sił manipulujących mną. Byłam bardzo młoda i naiwna, kiedy po raz pierwszy opuściłam dom i weszłam do przemysłu muzycznego. Myślę, że byłam ofiarą postaci, które kontrolowały to, co robię. Nigdy nie czułam, że ktoś postrzega mnie taką, jaka jestem." Savior przyznaje także, że w relacjach osobistych zmagała się z przemocą, o czym opowiada wiele z jej nowych piosenek.

Płytę zapowiadały single: "Crying All the Time", "Howl", "Saving Grace" i tytułowy "The Archer".

Lista piosenek:
01. Soft Currents
02. Saving Grace
03. Crying All the Time
04. Howl
05. Send Her Back
06. Can't Help Myself
07. The Phantom
08. Bad Disease
09. But You
10. The Archer

Przyjaciele - stań się jednym z nich: