Aktualności
01.01.2020

Wybraliśmy polską piosenkę, płytę i debiut 2019 roku

"Nieumiarkowania" Błażeja Króla to zdaniem redakcji muzycznej Radia UWM FM najlepszy polski album 2019 roku. Na 95,9 fm królował też singiel "Niemiłość" grupy Organek. Siedemnastokrotnie zdobywał szczyt naszej listy przebojów! Spośród debiutantów chcieliśmy wyróżnić zespół Javva.

PŁYTA ROKU: Król - Nieumiarkowania

Album "Nieumiarkowania" ukazał się 13 września. Znalazło się na nim dziewięć premierowych piosenek napisanych przez Błażeja Króla. A Król to dziś już zespół, a nie solowy projekt autora piosenek. Dużą rolę obok lidera odgrywa w nim jego żona - Iwona Król. "To naturalny pływ, naturalna kolejność. Iwona od momentu, kiedy zaczęła flirtować z muzyką i z produkcją, rozwija się i coraz więcej ma do powiedzenia i do przedstawienia. I przez to z płyty na płytę staje się filarem, takim samym muzykiem jak każdy w zespole" - tłumaczy Błażej Król.

Zmieniają się też piosenki Króla. Dzięki czemu trafiają do szerszej publiczności. "Jest to prostsze, jaśniejsze, ale tylko dlatego, że przestałem ukrywać się za plamami dźwiękowymi, za przestrzeniami, jakimiś ambientowymi pogłosami, tysiącami mrocznych sampli. Próbowałem - nie wiem po co - ukryć te wszystkie melodie i rytmy. Od dwóch albumów staram się pisać utwory na podstawowy kwartet, czyli: perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna, wokal i klawisze."

Ostatni rok jest bardzo udany dla zespołu. Piosenki z nowego albumu trafiają na pierwsze miejsca list przebojów a na koncerty przychodzi więcej osób. "Na pewno zrobiliśmy przysłowiowy krok milowy. Jesteśmy już w zupełnie innym miejscu i odczuwamy to bardziej niż mniej. To fantastyczne uczucie. Ale cały czas jednak czujemy, że jesteśmy dopiero odkrywani. Mimo, że wyprzedajemy w tym roku miejsca, w których graliśmy na poprzedniej trasie i potrajamy liczbę osób na koncertach. To super uczucie. Czujemy, że to co się dzieje - a dzieje się dużo - jest mega przyjemne" - przyznaje Błażej.

Zapytany o częste odniesienia w tekstach piosenek do narkotycznego odurzenia, odpowiada: "Zatrucie nigdy nie było dla mnie inspirujące, a wręcz destruktywne. Bardziej przemyślenia i próba walki, ogarnięcia tego po co, dlaczego, są dla mnie ciekawszymi doznaniami i jeżeli już - podświadomymi inspiracjami. Pewna psychodeliczność - bo nie chcę mówić o narkotyczności - i taka metafizyczność jest dla mnie ważna w literaturze. Pewne odrealnienie, deformacja, stan takiego wyjścia jest mi bliski i ciekawi mnie to. Oczywiście - jak to kiedyś napisał pewien znany pop-rockowy zespół - trzeba korzystać z szaleństwa w szatach bezpieczeństwa. I ja się pod tym podpisuję."

Błażej Król dwukrotnie wystąpił z nowym materiałem w Olsztynie. Po październikowym koncercie rozmawiał z nim Michał Napiórkowski. Posłuchajcie!

PIOSENKA ROKU: Organek - "Niemiłość"

To piosenka, która królowała na 95,9 fm od marca do grudnia 2019 roku. Siedemnastokrotnie zdobywała szczyt listy przebojów Radia UWM FM a blisko trzydziestokrotnie znalazła się na podium UWUEMKI. Utwór pochodzi z platynowej reedycji albumu "Czarna Madonna".

Rok 2019 był bardzo intensywny dla zespołu Tomasza Organka. Zagrał mnóstwo koncertów (w tym dwa na największych olsztyńskich imprezach muzycznych - Kortowiadzie i Olsztyn Green Festivalu. Lider zespołu zadebiutował także jako autor powieści - "Teoria Opanowywania Trwogi". To pokoleniowa książka opisująca ważny etap przemiany duchowej dzisiejszych trzydziestokilku- i czterdziestolatków, którzy jako ostatni dojrzewali w dawnym ustroju, chodzili spotykać się przy trzepaku i pamiętają jeszcze dwa analogowe programy w telewizji. Teraz gwałtownie muszą poradzić sobie w epoce Facebooka, Instagrama i rozmów pod nosem nie wiadomo o czym. Jego bohaterowie żyją z dnia na dzień w poczuciu, że marnują swoje życie, nie mają pomysłu na to, co dalej ani motywacji by cokolwiek zmienić.

DEBIUT ROKU: Javva - "Balance of Decay"

Debiut roku to dzieło doświadczonych muzyków rodzimej alternatywy związanych z takimi grupami jak Alameda, T'ien Lai, Xenony, Contemporary Noise Sextet i Something Like Elvis. Na płycie o barwnym, ciepłym brzmieniu znajdziemy oryginalny melanż post hard cora, funku, afro i noise'u. Muzykom udało się połączyć dość trudne w odbiorze granie z przebojowymi melodiami. Pierwsza płyta Jaavy to jedna z najlepszych polskich płyt 2019 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: