Aktualności
15.11.2019

ZINfest, stand-up i kilka listopadowych koncertów

19 listopada (wtorek) - Pijana Czapla - godz. 19.00

STAND-UP/TESTY ŻARTÓW/KUBA DĄBROWSKI & AREK JAKSA & OPEN MIC

Zapraszamy na wieczór testowania wybitnych żartów. Na scenie Kuba Dąbrowski i Arkadiusz Jaksa Jakszewicz. Będzie też open mic, czyli mikrofon dla każdego chętnego.

Podwójne wejściówki w poniedziałek i wtorek w UWM FM Po Południu.

20 listopada (środa) - Galeria Sowa - godz. 20.00

ED SHEERAN SHOW

Coś dla fanów Eda Sheerana. Twórczość angielskiego artysty przedstawi Wojtek Kiełbasa, charyzmatyczny gitarzysta i wokalista młodego pokolenia. Nie zabraknie starszych kawałków jak "Lego House" czy "The A Team", ale fani nowszych płyt na pewno nie odejdą z niedosytem.

Wejściówka czeka w poniedziałek w audycji Uwierz w Muzykę.

 

21-23 listopada (czwartek-sobota) - Zajezdnia trolejbusowa

ZINFEST

Fanziny. Papierowy symbol niezależności z epoki ksero. Funkcjonujący poza oficjalnym porządkiem i często fałszywą narracją głównego nurtu, odgórnie narzucającą kanony i gusta. Formalnie eksperymentalne i ideowo bezkompromisowe, ziny przynosiły czytelnikom alternatywny sposób widzenia świata i treści niedostępne nigdzie indziej.

ZINfest to próba przypomnienia na czym polega(ł?) fenomen trzeciego obiegu i postawy Do It Yourself. W postzinowej erze internetów chcemy przywrócić ducha papierowej kontestacji i niekomercyjnego, krytycznego spojrzenia na kulturę, politykę i ideologie. Czy dziś papierowa alternatywa ma sens? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Przyjdź i miej własne zdanie. DIY or DIE!

czwartek, 21 listopada

Papierówka vol. 6  - godz. 18:00

Szósty (choć jeszcze nie 666) numer Papierówki wypełzł z zawodowych i amatorskich szuflad. W późnojesiennym numerze artzina soliści dadzą głos. Na kilkudziesięciu stronach sporo poezji, monolog myszy, haiku, prozatorska walka z internetem, czy opowieść France, która umiała palić z butli. Wszystko jednym głosem, ale jakby osobno. Od morza do jeziora.

Warmia Noise Kolektyw / żaroodporne naczynia z łyskonsin / koncert

piątek, 22 listopada

DIY or DIE!/wystawa - godz. 17:00

O tym, jak niezależne wydawnictwa ocaliły ludzi i ich świat przed ostatecznym upadkiem.

Testament metalowca/dyskusja godz. 18:00

Śmierć, rozkład i apokalipsa w fanzinach. O tym, jak fani metalu opisują świat i jego koniec w swojej prasie, rozmawiać będą Sebastian Czernik (Zinoteka) i Mateusz Flont (zinelibrary.pl)

Cerber na ZINfest / koncert - godz. 20:00

Muzyczny kop w podbrzusze. Sludge, stoner, groove, doom i jeszcze trochę.

sobota, 23 listopada

Wszelkie prawa zastrzeżone są poronione - kopiowanie mile widziane/warsztaty - godz. 15:00

Stworzymy wspólnego zina pod hasłem: Testament z Plastiku.

xIDEALNY MOMENTx (vegan/straight edge) / spotkanie - godz. 17:00

Spotkanie z Robertem, twórcą fanzina xIDEALNY MOMENTx. Jak się wyrazić, przekazując jednocześnie ważne treści?

Artziny, literatura i ekologiczny antykapitalizm / dyskusja - godz. 18:00

O tym, jak walczono o Matkę Ziemię w PRL-u i z jakimi problemami mierzymy się w III RP, będą rozmawiać Metys (artzin „Szelest”, Oficyna Trojka) i Mateusz Flont (zinelibrary.pl)

Janusz Reichel & RHL ansambl, Pulse Generation / koncert - godz. 20:00

Janusz Reichel - bard piosenki ekologicznej, poeta, działacz społeczno-kulturalny i ekologiczny, wykładowca akademicki. Na alternatywnej scenie muzycznej aktywny od początku lat 80.RHL Ansambl - trio powstałe w 2018 r. Na gitarze gra i śpiewa Janusz Reichel. Na perkusji Jarek Urbanowski, jeden z perkusistów Złodziei Rowerów, April, Oreiro i kilku innych projektów. Na gitarze basowej rewelacyjny poeta młodego pokolenia, Tomek Bąk, wielokrotnie nagradzany m.in. w 2019 roku otrzymał Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. S. Barańczaka. Grupa wykonuje utwory Janusza Reichela, grupy Zima, a także nowe kompozycje. W sensie stylistycznym wyrasta z szeroko rozumianego punk rocka.

Pulse Generation - grupa przyjaciół kochających muzykę reggae. Nie gonią za modą ani muzycznymi trendami. W tekstach mówią o rzeczach ważnych, o sprawach, na które dzisiejsze społeczeństwo przymyka oczy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach ZINfest jest bezpłatny.

23 listopada (sobota) - GALERIA DOBRO - godz. 20:00

Brüdny Skürwiel

Koncert zorganizowany przy okazji wernisażu wystawy prac Marka Rachwalika "Under The Sign Of The Black Marek". Tytuł wystawy i wizerunek kozła nawiązuje do trzeciego albumu Bathory oraz jego okładki, który dał solidne podwaliny drugiej fali black metalu.

Brüdny Skürwiel (black/thrash metal, Gliwice) to czterech maniaków oldschoolowego metalu niestrudzenie obrażających wszelkie znane człowiekowi świętości. Omijając z daleka trendy w muzyce i będąc wiernym ideałom podziemnego grania - trzymają się z dala od prestiżowych imprez, preferując w zamian koncerty w małych, ale za to wypełnionych po brzegi maniakami klubach. Wielu już słyszało historie o tym, jak wyrzucono ich ze składu Metalmanii za zbyt prowokacyjną nazwę i teksty; o tym jak dostają dożywotnie bany w hostelach, czy też o tym, że sami odrzucają propozycje wywiadów w mainstreamowych mediach. Wydaje się, że gardzą wszystkim, co niezwiązane z „podziemną sceną metalową”; do zagrania u nas przekonała ich jednak nasza słynna wystawa .... i sprawa sądowa, którą nam wytoczono za obrazę uczuć religijnych.

Wstęp wolny.

24 listopada (niedziela) - LAS

MYRRA ROS

Artystka zagra ósmy raz w Polsce i pierwszy raz w Olsztynie. Myrra Rós jest piosenkarką, kompozytorką i autorką tekstów z Islandii. Swoje utwory zaczęła komponować mając lat 20, a piosenki pisze zarówno w języku islandzkim, jak i po angielsku. Tworzy eklektyczne utwory w stylu lo-fi indie folk, w których to folkowych balladach czuje się najlepiej. Jej muzyka chwyta ze serca swoją prostotą i szczerością, a teksty niejednokrotnie wywołują uśmiech i łzy.

Swój pierwszy album „Kveldulfur” Myrra wydała w 2012 roku. Wtedy też po raz pierwszy odwiedziła Polskę. Po zagraniu 14 koncertów na przełomie stycznia i lutego 2012 roku Myrra zyskała sobie w naszym kraju sporą rzeszę fanów, którzy z roku na rok przychodzą na jej koncerty przyprowadzając sukcesywnie nowe osoby, które zakochują się w głosie, utworach i scenicznej szczerości artystki.

Na początku 2019 roku Myrra Rós nagrała swój trzeci album, Thought Spun. Niezwykle odważny, pełny opisów, często trudnych doświadczeń artystki. Jest to zdecydowanie najbardziej osobisty z dotychczasowych albumów Myrry. Pewnego rodzaju rachunek sumienia i pogodzenie się z przeszłością. Album, który przeszywa brzmieniem wrażliwego i surowego wokalu , jak i całej produkcji, w którą zaangażowanych było kilkoro, znanych nam również w Polsce, przyjaciół Myrry m.in Sóley, Lay Low, Elin Ey, Jelena Ciric, czy 12 letnia córka Myrry - Lára.

Trasa promująca album "Thought spun" będzie pierwszą od 6 lat trasą koncertową Myrry, którą zagra wraz z niewielkim zespołem. Na scenie artystce towarzyszyć będzie Julius Ottar Bjorgvinsson, wokalista postrockowego zespołu VAR oraz Erla Stefansdottir (DALI, Gruska Babuska)

Wejściówki czekają we wtorek i czwartek w audycji Uwierz w Muzykę.

24 listopada (niedziela)- Galeria sowa

SOLD MY SOUL

Grupa powstała w styczniu 2012 w Opolu. Zespół gra muzykę zakorzenioną w tradycji bluesa lat 60-tych i rocka lat 70-tych. Słychać wyraźne wpływy Led Zeppelin, Free czy Black Sabbath ale te grupy nie są jedynymi inspiracjami. Zespół charakteryzuje surowe i energetyczne granie nasycone szczerością i przywiązaniem do tradycji rocka. W macu ukazał się drugi album zespołu "Beyond the darkness". Grupa wygrała m.in festiwal "Ku przestrodze" pamięci Ryska Riedla w 2013 w Chorzowie,zagrała dwie trasy po Hiszpanii. W lipcu tego roku zespół został wyróżniony na kultowym festiwalu "Blues nad Bobrem".

Wejściówka czeka w środę w UWM FM Po Południu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: