Aktualności
02.11.2019

Nowości muzyczne 04-10.11.2019

LIPALI - Kim Jestem? [PIOSENKA TYGODNIA]

Singiel „Kim jestem?" to zapowiedź  nowej płyty zespołu Tomasza "Lipy" Lipnickiego - "Mosty, rzeki, ludzie" - która ukaże się 22 listopada. Szósty studyjny krążek Lipali jest jak wejście do nieznanego nocnego baru w porcie. Na początku czujesz zakłopotanie, niepewność. Po chwili dostajesz zastrzyk adrenaliny i pozbywasz się wszelkich obaw i zahamowań. Na końcu wylatujesz z hukiem tylnymi drzwiami, ale wiesz, że musisz tam wrócić.

Ten album mówi dużo prawdy o nas samych. Jest pełen kontrastów - jak dzisiejsze społeczeństwo. Tytułowe rzeki to odniesienie do światopoglądów, religii, potrzeb. Mosty są elementami łączącymi ludzi, których dzielą rzeki. To zbiór wyrazistych, emocjonalnych, słodko-gorzkich historii niosących jednak dużą dawkę nadziei.

10 bardzo różnorodnych utworów, które otwierają nowy, jeszcze bardziej dojrzały rozdział w historii zespołu. Przesterowane akordy, rozbudowana warstwa klawiszy, basu i interesujących brzmień. Płyta eklektyczna - z jednej strony lekka, przyjemna, z drugiej ciężka jak walec.

DESTERT SESSIONS - Crucifire

"Crucifire" to utwór z nowego albumu Desert Sessions, w którym rolę głównego wokalisty wziął na siebie Mike Kerr (Royal Blood). Wydawnictwo 'Vols. 11 & 12' (odpowiednio: ‘Arrivederci Despair’ oraz ‘Tightwads’ & ‘Nitwits’ & ‘Critics’ & ‘Heels’) projektu Josha Homme'a z zespołu Queens of the Stone Age, ukazało się 25 października.

‘Vols. 11 & 12’ nagrano głównie w sześciodniowym okresie w grudniu 2018 roku w studiu Rancho De La Luna w Joshua Tree w Kalifornii, z założycielem Queens of the Stone Age i przywódcą/producentem Desert Sessions, Joshuą Hommem. W nagraniach wzięli udział: Billy Gibbons (ZZ Top), Stella Mozgawa (Warpaint), Jake Shears (Scissor Sisters), Mike Kerr (Royal Blood), Carla Azar (Autolux, Jack White), Les Claypool (Primus), Matt Sweeney, Matt Berry (What We Do in the Shadows, Toast of London), Libby Grace, Töôrnst Hülpft.

EDITORS - Upside Down

Najnowsze wydawnictwo Editors „Black Gold" ukazało się 25 października nakładem wytwórni Play It Again Sam. Album zawiera 13 wyselekcjonowanych utworów pochodzących z sześciu studyjnych krążków oraz 3 nowe kompozycje: „Upside Down", „Frankenstein" oraz „Black Gold". Za szatę graficzną płyty odpowiedzialny jest Tom Hingston (Massive Attack, The Chemical Brothers, The Rolling Stones), a zdjęcie wykonał wielokrotnie nagradzany fotograf Nadav Kander. Za produkcję materiału odpowiedzialny jest zdobywca nagrody Grammy Garrett „Jacknife" Lee (U2, Snow Patrol, R.E.M., The Killers).

„Upside Down" to kolejny singiel promujący album. 3 listopada brytyjska grupa zagrała koncert w studiu Agnieszki Osieckiej, a dzień później spotkała się ze swoimi fanami w warszawkim Empiku.

NATALIA PRZYBYSZ - Ogień

Utwór „Ogień” otwiera znany już Wam z anteny Radia UWM FM album „Jak Malować Ogień”. Nowa płyta Natalii Przybysz ukazała się 25 października.

„Gdzie drzemie ta siła czyli Ogień? Jeśli ona jest we mnie, to jak mogę się do niej dostać, jak z tego ognia czerpać? Czego uczy mnie natura i zwierzęta, a czego władze tego świata? Czy emocje takie jak gniew czy złość na pewno nie są mi dziś potrzebne? Jak mogą się manifestować w codziennej czujności tam gdzie jestem?" - pyta Natalia Przybysz.

Piąty solowy krążek starszej z sióstr Przybysz przynosi nam 10 utworów opowiadających o naturze, emocjach, relacjach, dotyku, miłości i tożsamości. Materiał jest naturalną konsekwencją i rozwinięciem brzmień i kompozycji, które ukazały się na poprzednich albumach: „Prąd” i „Światło nocne”. Znajdziemy tutaj blues, soul i jazz, żywe instrumenty i jak zawsze wyjątkowe i mądre teksty.

Oprócz producenta i gitarzysty Jurka Zagórskiego (odpowiedzialnego za produkcję albumów „Prąd” i „Światło nocne”) do współprodukcji dołączył Mateusz Waśkiewicz (gitara) oraz sekcja rytmiczna: Kuba Staruszkiewicz i Pat Stawiński. Wszyscy razem komponowali muzykę i pracowali nad aranżacjami albumu w zaciszu rodzinnego domu Natalii pod Warszawą.

MICHAEL KIWANUKA - Kiwanuka [PŁYTA TYGODNIA]

„KIWANUKA” to następca „Love & Hate” (2016) - krążka, który zapewnił artyście drugą w karierze nominację do Mercury Prize oraz drugą i trzecią do BRIT. Nowe piosenki zostały nagrane w Nowym Jorku, Los Angeles oraz Londynie. Artysta ponownie zaprosił do współpracy Danger Mouse’a i Inflo.

Kiwanuka nie musiał zanadto się martwić. Jego trzeci album rozpoczyna się w miejscu, które z początku przywołuje skojarzenia z poprzednikiem, jednak tak naprawdę prezentuje o wiele szerszą muzyczną drogę. Michael puszcza oko do wielkich mistrzów – Otisa Reddinga, Bobby’ego Womacka czy Gila Scotta-Herona, jednak nie obawia się również poszukiwań. Artysta spędził dwa ostatnie lata na szlifowaniu wydawnictwa i włożył w nie całe swoje serce oraz duszę.

Autorem wyjątkowej okładki jest pochodzący z Atlanty artysta, Markeidric Walker.

Tracklista:
1. You Ain't The Problem
2. Rolling
3. I've Been Dazed
4. Piano Joint (This Kind Of Love) Intro
5. Piano Joint (This Kind Of Love)
6. Another Human Being (Interlude)
7. Living In Denial
8. Hero
9. Hard To Say Goodbye
10. Final Days
11. Interlude (Loving The People)
12. Solid Ground
13. Light

Przyjaciele - stań się jednym z nich: