Aktualności
12.10.2019

Król, Trzaska i... Nocny Kochanek w Olsztynie

15 października (wtorek) - Galeria Sowa

HARMONIJKOWY ATAK

Bluesowa supergrupa? Byłoby to pewnie dobre określenie dla fenomenu HARPCORE, gdyby nie fakt, że wyobraźnia muzyczna członków zespołu dawno wyłamała się z ram czystego bluesa. To, co dzięki nim otrzymujemy, to wybuchowy międzygatunkowy koktajl, w którym liczy się finezja, wirtuozeria, a przede wszystkim - dobra zabawa.

W skład grupy wchodzi ścisła ekstraklasa polskiego blues-rocka. Kwartet harmonijkarzy: Tomek Kamiński, Michał Kielak, Bartek Łęczycki i Łukasz Wiśniewski, gitarzyści: Jacek Jaguś i Piotr Grząślewicz, a także atomowa sekcja rytmiczna w składzie: Andrzej Stagraczyński (bas) i Adam Partyka (bębny).

Wejściówka do wygrania: we wtorek (Uwierz w Muzykę).

17 października (czwartek) - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

KRÓL

Koncert promujący nową solową płytę Króla pod tytułem "Nieumiarkowania", która ukazała się 13 września. Na scenie olsztyńskiego CEiIK-u wystąpią: Błażej Król (śpiew, gitara), Iwona Król (instrumenty klawiszowe, wokale), Thomas Fietz (perkusja, elektronika) i Jan Migdal (bas).

Błażej Król to pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego jeden z najoryginalniejszych twórców polskiego nieoczywistego popu. Współtworzył i współtworzy: UL/KR, Lauda, Kobieta z wydm. Od 2014 działa także na własną rękę, jako Król, próbując przełożyć podziemną wrażliwość na radiowy język, doszukując się przy tym prostoty i nośności w wielowarstwowej liryczności.

"Nieumiarkowania" to kolejna próba skoku popowego undergroundu w objęcia alternatywnego mainstreamu. Kolejna - i najbardziej udana. Nowy album Króla roztacza aurę błogości przeradzającej się w niepokój i nerwowe podniecenie, która raz za razem uderza w tony kontemplacji, a jednocześnie szuka oddechu wśród parkietowych pląsów. Jeśli poprzednie wydawnictwa Króla miały poetyckie oraz marzycielskie niedopowiedzenia, tak "Nieumiarkowania" mogą wręcz porazić swoją intensywnością oraz naturalnością. W warstwie muzycznej mamy do czynienia z frywolnym synthpopem z punkowym zacięciem, ponowną rehabilitacją szlagierowej tkliwości, ambientowymi pasażami otulonymi tanecznymi wiązkami i chęcią odnalezienia w pop/rocku mrocznej przebojowości. Ten miszmasz jest trudny do okiełznania, ale przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia wszystko jest do ogarnięcia. "Nieumiarkowania" klimatem nawiązują do kilku dekad naraz, oddając hołd ejtisom (np. zamykający całość "Gula" ma coś z "Gliniarza z Beverly Hills") i równolegle nie zapominając o teraźniejszości - o tym, co dzieje się w najbardziej komercyjnych rozgłośniach i programach muzycznych.

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek (Uwierz w Muzykę, Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków).

18 października (piątek) - Galeria Usługa Jazz Bar

GNIEWOMIR TOMCZYK PROJECT

Koncert przełożony na 6 grudnia.

18 października (piątek) - LAS

MIKOŁAJ TRZASKA SOLO

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz leaderem Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, Riverloam Trio, członkiem m.in., Vandermak Resonance Ensamble czy Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Markiem Sandersem, Johnem Tchikai. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim.

Wejściówka do wygrania we wtorek i czwartek (Uwierz w Muzykę).

 

19 października (sobota) - Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

NOCNY KOCHANEK + ERELES

Nocny Kochanek to muzycznie klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut… ucha. Teksty zawierają specyficzny nocno-kochankowy humor i zazwyczaj opierają się na faktach, czasami nawet autentycznych..! Wykorzystując humor bazujący często na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem.

"Randka w Ciemność" to trzeci studyjny album zespołu. Grupa prezentuje kolejną porcję humoru w warstwie lirycznej, tym razem skupiając się głównie na relacjach damsko-męskich. Muzycznie, album inspirowany jest ikonami gatunku: Iron Maiden, Metallica, Blind Guardian czy Manowar. 

ERELES - czyli Zespół Niespokojnych Nóg, to trzech muzyków Kabanosa, formacji rozpoznawalnej w całym kraju. Wieloletnie doświadczenie sceniczne, miłość do muzyki, wspólna pasja, przyjaźń i ciężka praca sprawiły, że artyści zagrali na największych Festiwalach w Polsce. Jednym z wielu sukcesów jest Złoty Bączek Przystanku Woodstock, czyli nagroda publiczności za najlepszy koncert.

Wejściówki do wygrania od poniedziałku do czwartku w audycji UWM FM Po Południu.

20 października (niedziela) - Galeria Sowa

JAN KONDRAK

Lider Lubelskiej Federacji Bardów wraca do Olsztyna z recitalem: Cohen, Okudżawa, Kondrak. Jan Kondrak to głos - wielki głos. Co do skali i siły pewnie największy spośród polskich głosów bardowskich. Jest cenionym autorem i kompozytorem. Pisze dla siebie i innych, na przykład dla Marka Dyjaka. 

Ma na koncie jedenaście płyt z LFB i osiem solowych dokonań. Z klasą sięga po klasykę piosenki autorstwa Leonarda Cohena, Boba Dylana, Edwarda Stachury, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Stinga czy Jacka Kaczmarskiego. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Wejściówka do wygrania w poniedziałek (Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: