Aktualności
18.08.2019

Ostatnie koncerty sierpnia

19 sierpnia (poniedziałek) - Kościół Ewangelicko-Augsburski

PRO MUSICA ANTIQUA

Koncert znakomitych kameralistów z Pro Musica Antiqua, prowadzonych przez prof. Leszka Szarzyńskiego. Tym razem: muzyka wybitnych kompozytorów pozwalająca dostrzec w Warmii i Mazurach inspirującą "krainę wyobraźni".

Zespół wystąpi w składzie:
Leszek Szarzyński – flet
Jerzy Szafrański – obój, rożek angielski
Łukasz Jóźwiak – fortepian
Wojciechy Orawiec – fagot
Dominik Jastrzębski – klarnet

20 sierpnia (wtorek) - Scena Staromiejska

PO GODZINACH

Chociaż grają po godzinach, pokazują całodobowe serce do muzyki, godne pętli czasowych i akademii muzycznych. Dziarski rock bez niepotrzebnej napinki.



21 sierpnia (środa) - Scena Staromiejska

SHANTAŻ

Szuwarowo-bagienna ikona, dla miłośników stylu słodka jak chlupot fal o sterburtę. Szanty, piosenki żeglarskie i turystyczne nie tylko dla urlopowiczów w wakacyjnej drodze na Mazury.

23 sierpnia (piątek) - Kościół Ewangelicko-Augsburski

KSIĘŻYC

„Avant-folk”, „psychodeliczno-etniczny minimal”, a nawet „post-komedowski jazz” – to zaledwie parę przykładowych określeń jakimi komentowano stylistykę grupy muzycznej Księżyc, formacji powstałej na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia i reaktywowanej w 2014. MOK Olsztyn zaprasza na występ tego niezwykłego zespołu, który uświetni Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych.

Księżyc wywodzi się z Teatru Poga. Grupa teatralna działająca w latach 1985-1988 przy klubie Riviera-Remont w Warszawie nawiązywała m.in. do teatru źródeł Jerzego Grotowskiego oraz do poszukiwań Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, zwłaszcza ich technik pracy z głosem i ciałem, czerpiących z rytuału, obrzędu ludowego i przede wszystkim z muzyki. W duchu teatralnego wydarzenia realizowane były również późniejsze koncerty Księżyca. Za sprawą tych muzycznych widowisk, osobliwie ulotnych przedstawień, Księżyc - będący rezultatem swoistej transformacji grupy teatralnej w zespół muzyczny - zapisał się w historii polskiego performance 1989-1995 jako odrębne zjawisko. Po dziś dzień element teatralno-performatywny jest żywo obecny podczas występów zespołu.

Teksty piosenek (w znakomitej większości autorstwa Remigiusza Hanaja) są podróżą w świat mrocznych baśni, surrealistycznych wizji i czarnego humoru. W warstwie lirycznej odwołują się do różnych aspektów symboliki księżyca. Fenomen przeistaczania, cykliczności, narodzin i śmierci, element kobiecy i męski, magnetyzm, intuicja i pasywna płodność to tylko niektóre z nich.

24 sierpnia (sobota) - Amfiteatr im. Czesława Niemena

PIOTR MACHALICA - MÓJ ULUBIONY MŁYNARSKI

Nastrojowy koncert na dwie gitary, trąbeczkę i akordeonik. Ciepły głos Piotra Machalicy i jego ujmująca osobowość zapewnią intymną atmosferę niepowtarzalnego wieczoru.

"Mój ulubiony Młynarski" to hołd składany Mistrzowi przez Piotra Machalicę, który Jego piosenki śpiewa od zawsze. Tym razem jednak powstał koncert Machalicy (przeplatany opowieścią i poezją) składający się wyłącznie z utworów, które wyszły spod pióra Mistrza. Są to piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury.

W programie koncertu m.in. "Jeszcze w zielone gramy", "Tango desperado", "Nie ma jak u mamy", "Bynajmniej", "Moje ulubione drzewo", "Najpiękniejszy list miłosny", "Idź swoją drogą" czy "Blue Tango".

Po premierze koncertu w warszawskim OCH-teatrze, pani Magda Umer napisała na swoim facebooku: Piotr wzruszający, ciepły, chwilami przejmujący, ogrzewający nasze serca, młodzi zdolni muzycy z najlepszą energią i wielkie piosenki i teksty Wojtka. Teksty - bo Piotr także świetnie interpretował niektóre teksty. Jaka to była literatura! Mądry, potrzebny wieczór. Owacja na stojąco, nasze zachwyty i wiara w to, że inteligentna wymiana myśli to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie się nam mogą przytrafić... powinni grać i grać ten spektakl, dla naszego wspólnego dobra!

Zespół w składzie:
Michał Walczak - gitara, tamburyn, aranżacje
Krzysztof Niedźwiecki - gitara, stopa
Paweł Surman - trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne

Bilety do wygrania: w poniedziałek (UWM FM Po Południu) i wtorek (Magazyn z Kulturą).

25 sierpnia (niedziela) - Amfiteatr im. Czesława Niemena

HITANO - Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów

W duchu pielęgnowania wielokulturowych tradycji miasta zapraszamy razem z zespołem HITANO na wyśmienitą zabawę przy dźwiękach energetycznych melodii i refleksyjnych romskich pieśni.

Bilety do wygrania: w środę, czwartek (Magazyn z Kulturą), piątek (UWM FM Po Południu) oraz sobotę (Radio Rano).

25 sierpnia (niedziela) - Galeria Sowa

PIOTR BUKARTYK I AJAGORE

Projekt Bukartyk/AJAGORE to efekt spotkania wyjątkowych osobowości na polskiej scenie muzycznej, Piotra Bukartyka -znakomitego tekściarza, charakterystycznego wokalisty, wnikliwego obserwatora rzeczywistości i muzyków grupy AJAGORE- instrumentalistów, nie dających się zamknąć w żadne stylistyczne ramy- od Jazzu, rhythm n blues przez amerykański folk, country i nasze tradycje ludowe.

Warto nadmienić iż muzycy AJAGORE towarzyszą na co dzień w muzycznej wędrówce Grażynie Łobaszewskiej czy Jorgosowi Skoliasowi.

Z kolaboracji Bukartyk/AJAGORE musiało powstać zatem coś nietuzinkowego a gdy dodamy do tego bezkompromisowy komentarz wobec otaczającej nas rzeczywistości będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem absolutnie dziś na scenie niespotykanym.

Bilet do wygrania w poniedziałek (Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków).



27 sierpnia (wtorek) - Scena Staromiejska

TRAFFIC JUNKY

Traffic Junky wyładuje solidną porcję stonerowego piachu z esencjonalnie hardrockowym zabarwieniem. Jedną nogą w latach 70. XX wieku, drugą w jutrze, przypomną niedowiarkom dlaczego takie granie się nie starzeje.



28 sierpnia (środa) - Scena Staromiejska

WCZASY

Idealna propozycja na zakończenie wakacji. Czasem zimnofalowa motoryka, czasem synth-popowa, melancholijna przebojowość, zawsze mocne, emocjonalne teksty. Alternatywa w najlepszym wydaniu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: