Aktualności
07.06.2019

Nowości muzyczne 10-16.06.2019

THE S.L.P. & LITTLE SIMZ – Favourites [PIOSENKA TYGODNIA]

Nowy projekt lidera grupy Kasabian. Skrót S.L.P. to po prostu inicjały Sergio Lorenzo Pizzorno - gitarzysty, wokalisty, autora piosenek i producenta. Poboczny projekt Anglika o włoskich korzeniach zawiązał się podczas rocznej przerwy jego macierzystej formacji. W singlowym nagraniu udział wzięła jedna ze wschodzących gwiazd brytyjskiej sceny - raperka Little Simz. Piosenka to dialog dwójki ludzi w dobie szukania miłości przez internet. Póki co, nie wiadomo kiedy ukaże się długogrający debiut Pizzorno.

BIBIO – Old Graffiti

Singiel z wydanej w kwietniu płyty "Ribbons". To dziesiąty album Bibio, czyli Stevena Wilkinsona. Samouk muzyczny, piosenkarz i producent, zagrał na płycie prawie na wszystkich instrumentach, dodając do swojej palety mandolinę i instrumenty smyczkowe. Na "Ribbons" usłyszymy dobrze znany z wcześniejszych wydawnictw miks folku, soulu i psychodeli rodem z lat 70. uzupełnionych elektronicznym, momentami ambientowym brzmieniem.

LECH JANERKA – Wanna Na Wawelu

Lech Janerka po 14 latach przerwy prezentuje pierwszy oficjalny singiel i teledysk. „Wanna na Wawelu" jest zapowiedzią nowego, długo wyczekiwanego albumu artysty, który ukaże się jesienią tego roku.  „Wanna na Wawelu" to energiczna i przebojowa piosenka, łącząca charakterystyczne dla Janerki brzmienia gitar, wiolonczeli z elementami nowoczesnej elektroniki, za których produkcję odpowiada Bartosz Straburzyński, na co dzień gitarzysta w zespole Lecha. 

Tekst „Wanny na Wawelu" został zainspirowany nocą, którą Lech i jego żona Bożena spędzili na Wawelu, dokładnie w tym samym apartamencie, w którym nocował kiedyś Generał Charles de Gaulle.  Utworowi towarzyszy animowany teledysk stworzony przez Rafała Garcarka, który jest autorem wielokrotnie nagradzanego klipu do piosenki „Rower".

Tym razem przedstawiony obraz jest skróconym komentarzem do tego, co w ostatnich latach działo się na rodzimej scenie politycznej i prezentuje migawki wydarzeń szeroko dyskutowanych w polskich mediach i domach. Spektakularny teledysk do „Wanny na Wawelu" śmiało może stanowić powtórkę z najnowszej historii Polski, ale daje też szansę, by każdy interpretował go na własny sposób i doszukiwał się w nim ważnych dla siebie elementów.

PABLOPAVO I LUDZIKI – Panie Inżynierze

Czwarty singiel z wydanej jesienią płyty "Marginal". Podobnie jak w przebojowym "Karwoskim", z którą nowa piosenka koresponduje choćby tytułem, otrzymujemy nagranie, w której poruszana jest tematyka starzenia się, odkrywania pewnych prawd związanych ze starością i postrzegania życia przez pryzmat słabnącego ciała.

JAMAL – Czarny Motyl [PŁYTA TYGODNIA]

Piąty album Jamala zaskakuje rockowym charakterem. Nie znajdziemy na nim hip hopu, reggae czy elementów tzw. urban music. Są za to odniesienia do południowego rocka i  blues-rocka. Zmiana stylistyczna to efekt nowej grupy muzyków, z którymi współpracować zaczął frontman Jamala - Tomasz "Miodu" Mioduszewski. Nad najnowszą płytą pracował Maciej Wasio – muzyk nominowany do nagrody Fryderyka. Wasio został producentem projektu i do współpracy zaprosił najlepszych muzyków w Polsce, m.in. Radosława Owczarza, Piotra „Rubensa" Rubika, Tomasza „Kasiuka" Kasiukiewicza oraz Bartosza Wojciechowskiego. Teksty utworów w całości napisał Miodu.

 - „Czarny motyl" to zupełnie nowy rozdział w moim życiu. Nie skończyłem z dawnym ja, ale chciałem zaprezentować co mi teraz w duszy gra. Jest bardziej rockowo? Raczej tak – mówi Miodu. - Ten album będzie zdecydowanie bardziej poważny i refleksyjny – dodaje lider zespołu.

 Lista utworów:

1. Czarny motyl
2. Deszcz
3. Piosenka dla zmarłej
4. Bałagan
5. Miłość ma smak niewidomych
6. Sztos
7. Kochaj i nie pytaj
8. Giwera
9. Król życia
10. Pierwsze słońce, pierwszy deszcz
11. Starość jest w moll
12. Origami
13. I tak zamienię się we łzę
14. Wirus pszczół
15. Black Widow
16. Niedomagała
17. Zdjęcie

Przyjaciele - stań się jednym z nich: