Aktualności
10.03.2019

Nowości muzyczne 11-17.03.2019

BABU KRÓL & SMUTNE PIOSENKI - A Gdyby Tak Pójść w Tango? [PIOSENKA TYGODNIA]

5 kwietnia do sklepów muzycznych trafi wspólne dwupłytowe wydawnictwo zespołów Babu Król oraz Smutne Piosenki zatytułowana „Nowa Fala Polskiego Dansingu vol 1 & 2”. Promują je dwa równorzędne single - autorski „A gdyby pójść w tango” oraz cover grupy Bolter „Daj mi tę noc” w nowej aranżacji Jacka "Budynia" Szymkiewicza i Piotra "Bajzla" Piaseckiego. Takie będą też dwa krążki - jeden złożony z nowych interpretacji piosenek "do tańca", drugi - z autorskiego materiału w tym klimacie.

Autorski album dansingowy powstał wiosną 2018 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, pań z gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i lidera zespołu Pogodno, Jacka Szymkiewicza vel Budynia. Polegała ona na poszukiwaniu najbardziej romantycznych historii z lat młodości seniorek podczas warsztatów w ramach projektu "OFF Opera". "Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wszystkie opowieści, które usłyszeliśmy podczas wspólnych spotkań, dotyczyły tańca z nieznajomym i dansingu. Panie roztoczyły przed nami obraz tej zapomnianej już formy spotkań towarzyskich w strojach wieczorowych i przybliżyły cały kanon zachowań, kroków tanecznych i gatunków muzycznych, które teraz określa się mianem retro" - przyznają artyści. Historie - mocne, piękne i wzruszające - natychmiast zamieniły się w piosenki, a piosenki w materiał na płytę dansingową. Budyń zagrał go najpierw dla pań z Gniezna, a potem nagrał ze znakomitym poznańskim zespołem Smutne Piosenki i z dumą zaprezentuje wiosną na krążku i koncertach zatytułowanych "Nowa fala polskiego dansingu".

Płyta z coverami powstała dzięki zaproszeniu zespołu Babu Król do weekendowych koncertów z własną selekcją ulubionych piosenek sprzed lat na dziedzińcu poznańskiego Teatru Polskiego latem 2017 roku. Zaproszenie wyszło od znanych poznańskich animatorów kultury z klubu Dragon. Po dwumiesięcznej serii występów  pod szyldem "Aj lajk Szopen" zespół wybrał z ponad trzydziestu przygotowanych coverów dziesięć, które wyda na płycie i następne dziesięć, które będzie wykonywał razem z materiałem płytowym jako after party po koncertach Budynia i Smutnych Piosenek jako "Nowa fala polskiego dansingu".

FOALS - On The Luna

To jeden z trzech singli promujących wydany 8 marca nowy album grupy Foals "Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1". Tytuł jest ostrzeżeniem, iż wszystko, od ulotnego momentu inspiracji poprzez biologiczną różnorodność Ziemi może być bezpowrotnie usunięte. Jak tłumaczy wokalista i gitarzysta Yannis Philippakis: "Świat nie jest już takim miejscem, jakim był kiedyś. Panuje ogromny brak przewidywalności, a problemy narastają. Jak mamy na to zareagować? I jaki jest sens reakcji jednostki na te wszystkie kłopoty?"

W piosenkach zespół zwraca uwagę między innymi na problemy zmian klimatu, permanentnej niepewności, ciągłej inwigilacji tego, co robimy. "Teksty opowiadają o tym, co obecnie dzieje się na świecie. Jaki jest sens bycia muzykiem, jeśli nie można się jakoś zaangażować w te sprawy? Utwory są wołaniem o pomoc, niczym sygnał SOS albo białe flagi... każdy na swój sposób" – dodaje wokalista.

SORRY BOYS - Jesteś Pragnieniem

„Jesteś Pragnieniem" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album Sorry Boys, który ukaże się wiosną. "To moje wyznanie i wyzwanie. To piosenka, która obecnie najlepiej mnie określa, oddaje aktualne emocje i temperaturę. Powstała w przypływie czystego natchnienia, proces komponowania i pisania tekstu trwał niewiele dłużej niż trwa sam utwór. Jesteś Pragnieniem wdarło się we mnie jak Sirocco, porywisty wiatr pustyni. Ten utwór to najlepszy prolog do całej, osobistej i emocjonalnej opowieści, jaką jest nasz nowy album. Najbardziej aktualny i bezpośredni z dotychczasowych" - przyznaje wokalistka Bela Komoszyńska.

Nowy, w całości polskojęzyczny krążek Sorry Boys będzie zawierał 11 piosenek. Za produkcję muzyczną utworu odpowiada Marek Dziedzic, a za miks i mastering Bartosz Dziedzic. Do singla powstał teledysk, który wyreżyserował Karol Łakomiec, na podstawie pomysłu Beli. „Opowiadamy historię niezwykłego spotkania. Historię dusz, które są ze sobą połączone niezależne od czasów i zmieniających się okoliczności. Dla nich gra wciąż ta sama piosenka. Spełniliśmy też moje marzenie, żeby oddać hołd legendarnej scenie tanecznej z filmu „Salto" mojego ukochanego Tadeusza Konwickiego."

Sorry Boys debiutowali w 2010 roku albumem „Hard Working Classes". Są jednym z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Dwa kolejne wydawnictwa grupy to: „Vulcano" z 2013 roku oraz „Roma", która ukazała się w 2016 roku.

THE BETA MACHINE - Embers

Supergrupa The Beta Machine, w skład której wchodzą muzycy związani z A Perfect Circle, zaprezentowała klip do utworu „Embers". To główny singiel promujący debiutancki album formacji zatytułowany „Intruder". Premiera krążka zaplanowana jest na 29 marca.

The Beta Machine dowodzone jest przez basistę, wokalistę i klawiszowca Matta McJunkinsa oraz perkusistę Jeffa Friedla, a skład uzupełniają Claire Acey na wokalu i Nicholas Perez na gitarze oraz klawiszach. McJunkins i Friedl znani są z sekcji rytmicznej A Perfect Circle. Współpracowali również m.in. z takimi wykonawcami jak Puscifer, Filter, Thirty Seconds To Mars oraz Eagles of Death Metal. Wokalistka Claire Acey to członkini Nightmare and the Cat. Jako The Beta Machine, w składzie którego znajduje się również Nicholas Perez, muzycy pozwalają sobie na odrzucenie oczekiwań związanych z ich macierzystymi projektami. Ich wspólne cele to kreatywne eksperymenty oraz eklektyzm. Zespół zadebiutował EP-ką „All This Time" (2017).

W klipie do singla „Embers" możemy podziwiać cztery postaci: the Housewife, the Explorer, the Communicator oraz the Contestant. Ich losy przedstawione są w psychodelicznym, surrealistycznym i futurystycznym zarazem klipie. Za reżyserię i animację odpowiada Mount Emult.

FISZ EMADE TWORZYWO - Radar [PŁYTA TYGODNIA]

Po udanych trasach koncertowych i świetnie przyjętej płycie „Drony", Fisz Emade Tworzywo wraca z nowym albumem „Radar". Tym razem panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80-tych, inspirując się disco, ale też rockiem - zarówno klasyczną americaną, jak i krautrockiem.

Znajdziemy tu utrzymane w klimacie dla lat 80-tych bity, mocne rockowe solo i syntezatorowe dźwięki, które w rękach znakomitych muzyków zespołu Tworzywo oczarowują swoim niezwykłym klimatem retro. Ta interpretacja dźwięków zabiera nas w piękną sentymentalną podróż – to „muzyka drogi". Z jednej strony daje wytchnienie, z drugiej zmusza do wyostrzenia zmysłów. Nastawienia swojego własnego „radaru".

To płyta melancholijna, ale i ironiczna. Opowiada historie miłosną w trudnych, rozpolitykowanych i niepewnych czasach. Autorem tekstów jest jak zwykle Bartek „Fisz" Waglewski. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada niezmiennie Piotr „Emade" Waglewski. Krążek zapowiadał singiel "Dwa Ognie".

Lista utworów:
1. Wolne dni
2. Jestem w niebie
3. Radar
4. Sweter
5. Morskie lwy
6. Dwa ognie
7. Polityka
8. Melatonina
9. Odwilż
10. Meduzy
11. Basen

Przyjaciele - stań się jednym z nich: