Aktualności
10.02.2019

Nowości muzyczne 11-17.02.2019

SWIERNALIS - Blizny [PIOSENKA TYGODNIA]

„Blizny” to druga po singlu „Pergamin” zapowiedź drugiej płyty Swiernalisa. Tym razem artysta zaprosił do współpracy Kubę Karasia znanego z The Dumplings, który to dodał do brzmienia utworu swoje elektroniczne trzy grosze produkcyjne. Wyjątkowy mariaż syntezatorów, klarnetu i gitary sprawił, że piosenka nabrała wyjątkowego taneczno-melancholijnego nastroju.

Jak przyznaje sam artysta - "Blizny" otwierają nowy etap, do którego dojrzewał przez ostatnie 2 lata. "To otwarcie się na nową energię, połączenie sił z moim wspaniałym zespołem i współpraca z Kubą Karasiem, który doskonale wyciągnął z piosenki to, co najlepsze. Dla mnie to mocno osobisty utwór, rozliczenie się ze smutkami, które zostały już pokonane, ale pozostawiają resztki śladów na ciele i w pamięci." - mówi Paweł Swiernalis.

Od 2016 roku wokalista, gitarzysta i autor piosenek związany jest z wydawnictwem Kayax, gdzie we wrześniu tego samego roku ukazał się jego debiutancki album „Drauma” stanowiący podsumowanie dotychczasowego życia, które nie zawsze było usłane różami. Z krążka pochodzą takie single jak „Sierść” i „Dzikie palmy”, które to zwróciły uwagę jury i dały Swiernalisowi nominację do koncertu debiutów na Festiwalu w Opolu. W 2017 roku wygrał nagrodę „dla największej osobowości artystycznej” Festiwalu Fama. Teraz zaś wraz z Kacprem Budziszewskim (Oly., Fismoll), Adamem Fordonem, Adamem Świerczyńskim (Rosalie) i Szymonem Siwierskim stworzyli elektroniczny, bardziej popowy materiał na drugi album, który niewątpliwie różnię się będzie energicznością od melancholijnej "Draumy".

BALTHAZAR - Wrong Vibration

Belgijska grupa Balthazar wróciła pod koniec stycznia nowym krążkiem „Fever”.  Przerwa, którą Maarten Devoldere i Jinte Deprez wykorzystali na realizację różnych indywidulanych zainteresowań - zarówno w sferze prywatnej, jak i twórczej - skutkuje stworzeniem najbardziej spójnego albumu jaki do tej pory nagrał zespół. Nie było żadnego planu związanego z nowym wydawnictwem, zespół chciał się skupić na ulepszaniu tego, co udało im się do tej pory osiągnąć. Muzycy zgodzili się na tworzenie mniej poważanych i melancholijnych kompozycji skłaniając ku lekkim, odświeżającym brzmieniom.

„Wrong Vibrations” to czwarty singiel promojący płytę.

CAGE THE ELEPHANT - Ready To Let Go

Cage The Elephant ogłosili plan wydania swojego piątego albumu "Social Cues". Płyta ukaże się 19 kwietnia i wyprodukuje ją John Hill (Santigold, Florence + The Machine, Portugal. The Man, tUnE-yArDs). "Ready To Let Go" to pierwszy singiel zapowiadający krążek.

Dotychczas 11 singli zespołu trafiło do pierwszej dziesiątki listy Billboardu.

KRZYSZTOF ZALEWSKI - Kurier

15 marca do kin trafi najnowszy film twórcy „Psów”, „Pokłosia” czy „Jacka Stronga”. Władysław Pasikowski wziął tym razem na warsztat historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Głównym tematem muzycznym filmu „Kurier” jest premierowy utwór Krzysztofa Zalewskiego o tym samym tytule. Muzyk zainspirowany tą szpiegowską historią stworzył mocną piosenkę o uniwersalnym przesłaniu - takim, które można odnieść do wydarzeń z tamtych lat, jak i obecnych nam czasów.

"Miałem wielką przyjemność i zaszczyt zrobić piosenkę do filmu Władysława Pasikowskiego o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Pokolenia Polaków czytały z wypiekami na twarzy „Kuriera z Warszawy”, teraz będzie można wpijać paznokcie w oparcia kinowych foteli na filmie Kurier" - przyznaje Krzysztof Zalewski, który będzie jedną z gwiazd tegorocznej edycji Olsztyn Green Festivalu.

Film „Kurier” to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”. Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz.  

WHITE LIES - Five [PŁYTA TYGODNIA]

„Nowa płyta to kamień milowy w karierze White Lies. Podsumowuje dekadę naszej działalności. To początek nowego i ekscytującego dla nas rozdziału”  - deklarują muzycy jednego z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich zespołów.

Proces pisania i nagrywania piosenek odbywał się po obydwu stronach Atlantyku. Za produkcję albumu odpowiedzialny jest Ed Buller, który współpracował z zespołem przy debiucie „To Lose My Life” oraz krążku „Big TV”. W projekcie wziął udział także James Brown (Arctic Monkeys, Foo Fighters) oraz znany producent Flood. Płytę zmiksował zdobywca nagrody Grammy Alan Moulder (Smashing Pumpkins, Nine Inch Nails, The Killers).

Bardziej złożony i odważniejszy od swoich czterech poprzedniczek krążek „Five”, z dodatkiem osobistych i intymnych tekstów basisty i pierwotnego autora tekstów Charlesa Cave'a, stanowi pewny krok naprzód.

White Lies tworzą: Harry McVeigh (wokal, gitara), Charles Cave (bas, chórki) oraz Jack Lawrence-Brown (perkusja).

Lista piosenek:
1. Time To Give
2. Never Alone
3. Finish Line
4. Kick Me
5. Tokyo
6. Jo!
7. Denial
8. Believe It
9. Fire And Wings

Przyjaciele - stań się jednym z nich: