Aktualności
07.02.2019

Łąki Łan, Bitamina i inni. Zatrzęsienie koncertów w Olsztynie

13 lutego (środa) – Galeria Sowa

SOSNOWSKI

Fenomenalny jednoosobowy zespół z Warszawy, porównywany m. in. do takich artystów jak Joe Cocker czy Tom Waits. Bart Sosnowski jest znany z charakterystycznego, zachrypniętego wokalu. Jego debiutancka płyta została zarejestrowana w całości na sprzęcie, który mieści się w jednej torbie podróżnej. To mieszanina wpadającego w ucho, energetycznego roots rocka, bluesa, bluegrassu z elementami country. Jego koncerty to rodzaj live act-u, w którym opowiada o swoich piosenkach, śpiewając i grając nie tylko na gitarze lub banjo, ale akompaniując sobie też jedną nogą na bębnie basowym (stopie), a drugą na tamburynie.

Bilet czeka we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

 

14 lutego (czwartek) – Klub Mięta

LOCAL WARMING BEFORE: SONAR SOUL/PEJZAŻ/FEEL

Miejski Ośrodek Kultury grzeje elektroniczne silniki przed Local Warming Electronic Festivalem. Podczas drugiej rozgrzewki przed letnim festiwalem wystąpi Sonar, czyli połowa projektu Rysy. Producent i dj z Warszawy zaprezentuje się pod szyldem Sonar Soul, w skład którego wchodzą wokalistka Lena Osińska, pianista Artur Bogusławski i perkusista Rafał Dutkiewicz. Dotychczas wydali dwa albumy: Pętle (2016) i Torino (2018). To elektroakustyczna muzyka współczesna z pogranicza popu i awangardy, charakteryzująca się klubową pulsacją, analogowym brzmieniem i wyjątkową emocjonalnością.

 Za projektem Pejzaż stoi Bartosz Kruczyński, człowiek-orkiestra, znany z duetu Ptaki, nagrywający również jako The Phantom, Earth Trax oraz pod własnym nazwiskiem. Artysta odkrył magiczną formułę stylowego i melancholijnego łączenia nut retro z brzmieniami nowoczesnymi, idącymi w stronę deep house’u, downtempo czy ambientu. Jego album „Ostatni dzień lata” to cudownie leniwe kolaże sampli polskich utworów z dawnych lat i mnóstwo błogich emocji.

Olsztynianin Tomasz Feel Oczkowski to 1/3 TAS. Obecny na scenie od 2005 roku. Dj, promotor, perkusista amator. Zafascynowany rytmem, basem i melodią. Jego solowe sety to mieszanka stylów od downtempo po techno. Ucieka schematom i szufladkowaniu dzięki szerokiej perspektywie. Wraz z kolektywem TAS zorganizował i zagrał dziesiątki imprez na terenie całej Polski.

Bilety czekają w poniedziałek (Radio Rano), wtorek (Radio Rano, Magazyn z Kulturą) i środę (Radio Rano, Magazyn z Kulturą).

 

14 lutego (czwartek) – Nowy Andergrant

STAND UP WARMIA: JAKUB POCZĘTY-BŁAŻEWICZ I ADAM SOBANIEC

Jakub Poczęty-Błażewicz w swoim nowym programie "Ciekawostka" idzie inną drogą niż pozostali komicy w Polsce. Nie jest to set, w którym Kuba goni żartem żart chcąc tylko powodować spazmy śmiechu. Jest to nieco inne, wrażliwsze podejście do tematu. Zostaje nam opowiedziana jednolita historia, wsparta licznymi anegdotami, ciągle bardzo zabawna, ale posiadająca coś, czego w polskim stand-upie jeszcze trochę brakuje: jest to opowieść bardzo osobista i momentami wzruszająca. Kuba rozlicza się ze swoim dorastaniem, dysfunkcyjną osobowością i słabościami w sposób prześmieszny, a przede wszystkim - do głębi szczery.

Adam Sobaniec pochodzi z Piotrkowa, ale na co dzień mieszka w Łodzi. Jest jedynym człowiekiem, który przeprowadził się do Łodzi dobrowolnie i jest z tego faktu zadowolony. W swoim występie opowiada o ludzkiej głupocie, również własnej, bo nic co ludzkie nie jest mu obce. Prowadzenie: Arkadiusz Jaksa Jakszewicz i Krzysztof Sawczuk Stand-Up Teka.

Bilety czekają w poniedziałek i środę (UWM FM Po Południu).

15 lutego (piątek) – Nowy Andergrant  [KONCERT ODWOŁANY Z POWODU ŻAŁOBY NARODOWEJ]

DO DIABŁA Z WAMI

In Twilight's Embrace (Metal Śmierci). Pełni czerni, plują żółcią, tryskają jadem, rzygają krwią. Ze Śmierci i nieszczęść utkani. Żywi nieumarli. Jadą z “Lawą” w Polskę. Na zgubę jej i swoją własną.

Tankograd (Doom Metal). “Doom metal for kolkhoz children”, jak mówią sami o sobie Herr Feldgrau, Herr Berg, Herr Schnitt i Herr Doktor. Tankograd to pieśni skutych lodem ruin miast, zniszczonych przez wojnę. To szarość, mróz, sine niebo i cuchnący samogonem oddech nieuchronnego na plecach. Po dobrze przyjętej EP “Mir”, warszawskie kommando wydało debiutancki album “Totalitarian

UR (Black/Thrash/Doom Metal) Język ognia. Czarny wir. Chwała Śmierci. Po znakomicie przyjętych wydawnictwach: “Hail Death”i albumie “Black Vortex”, Ur znów wypuszcza się w Polskę z rzetelną dawką czarciego metalu.

 

15 lutego (piątek) – Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych [KONCERT PRZEŁOŻONY NA INNY TERMIN]

ŁĄKI ŁAN

ŁĄKI ŁAN słyną z niesamowicie energetycznych występów i nie bez powodu są nazywani najlepszym zespołem koncertowym w kraju. Wypracowali swoje niepowtarzalne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje. Twórczość zespołu naznaczona jest przede wszystkim tekstami Paprodziada mówiącymi o zamiłowaniu do Natury. Performance Paprodziada i nietuzinkowy sposób prowadzenia koncertów Mega Motyla dopełniają całości tego muzycznego show.

 

15 lutego (piątek) – Pub Poprawka

AGATA KARCZEWSKA

Agata Karczewska to warszawska singer-songwriterka tworząca muzykę z pogranicza amerykańskiego folku i country. Jej styl określany muzycznym minimalizmem opiera się na charakterystycznym wokalu i ciepłym brzmieniu gitary akustycznej. Jest samoukiem, czerpiącym inspiracje z songwriterskich tradycji i uczącym się komponowania od swoich idoli, Elliotta Smitha i Boba Dylana. Każda piosenka to oddzielna opowieść, skonstruowana wokół wspomnień, popkulturowych skojarzeń czy zasłyszanych historii.

W kwietniu 2017 r. ukazała się jej debiutancka EP-ka z autorskim materiałem, zatytułowana "You’re Not So Special", na której Karczewska śpiewa między innymi o grzechu, wrażliwości i samotności. Od momentu jej wydania Agata zagrała w kilkudziesięciu polskich klubach, na swoim koncie ma również występy w Portugalii, Niemczech, Słowenii, Francji i Czechach. Karczewska pojawiła się też na kilku znaczących festiwalach: Spring Break w Poznaniu, Halfway Festiwal w Białymstoku, Songwriter Łódź Festiwal, Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festiwal oraz Live at Heart w Szwecji.

Bilety czekają we wtorek w audycji Uwierz w Muzykę.

16 lutego (sobota) – Nowy Andergrant

BEDOES

Bedoes, czyli Borys Przybylski, to raper urodzony 21 lat temu w Bydgoszczy. Jest związany z uznaną wytwórnią SB Maffija. Jego debiut z 2017 roku "Aby śmierć miała znaczenie" z miejsca przyniósł mu dużą rozpoznawalność na scenie. W ubiegłym roku wydał kolejny krążek "Kwiat Polskiej Młodzieży". Album promowany jest podczas trasy KPM Tour. Na scenie poza samym Bedoesem pojawią się goście specjalni.

Bilety czekają w środę (Rap Stancja) i czwartek (Uwierz w Muzykę).

 

16 lutego (sobota) – Pijana Czapla

METRUM 002: LOVE EDITION

Gwiazdą wieczoru będzie wychowana w undergroundowych klubach Nowego Jorku, a obecnie zamieszkująca w Paryżu, królowa electro. Louisahhh gra od 2000 roku. Po dwóch solowych EP-kach (Transcend z 2013 i Shadow Work w 2016) została dostrzeżona jako jedna z najbardziej obiecujących artystek na scenie klubowej. W 2016 roku trafiła na okładkę DJ Mag UK. Chwilę później BBC Radio 1 powitało ją jako rezydentkę. Spotkanie francuskiego producenta Maelstroma zaowocowało współpracą i założeniem własnego labelu RAAR.

Ponadto zagrają znane i lubiane trio TAS z Olsztyna oraz wychowanek warszawskiej Klatki, Piekarni i W5 - TOne. Działający od 15 lat dj jest wiernym reprezentantem nurtu progressive, który chętnie w sety wplata mocniejsze uderzenia innych gatunków.

Bilety czekają od wtorku do czwartku w Magazynie z Kulturą.

17 lutego (niedziela) – Sala kameralna pod amfiteatrem

BNNT

Performatywny projekt lub audiowizualny eksperyment duetu tworzonego przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda. Ciężkie, walcowe, miażdżące repetycje zamaskowanych terrorystów dźwiękowych wprowadzają w szamański, tribalowy trans, a tytuły utworów zaczerpnięte z Ciorana dopełniają dzieła zniszczenia. Apokaliptyczne zapętlenia i hipnotyczne pulsacje BNNT zapewniają fascynująco agresywne i agresywnie fascynujące multiprzeżycie w duchu niemal rytualnym.

Wstęp wolny.

 

23 lutego (sobota) – Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych

BITAMINA

Siedmioosobowy zespół powraca do Olsztyna. Wcześniej występował na Green Festivalu i w CEiK-u za każdym razem ściągając na swój występ liczne grono słuchaczy. W sobotę usłyszymy utwory z nadchodzącego albumu, którego wydanie jest planowane na wiosnę. Będzie to okazja, by usłyszeć nowy materiał po raz pierwszy na żywo. Muzykę Bitaminy niełatwo zdefiniować. Na żywo zespół brzmi inaczej niż na płytach. Ich kompozycje czerpią zarówno z tradycji alternatywnego hip hopu, jak i nieco melancholijnego retro popu. Zespół inspiruje się różnymi gatunkami, a na pierwszym planie najczęściej obecne są śpiewane lub melodeklamowane wokale i polskie teksty. Warto podkreślić, że niszowy w gruncie rzeczy zespół, w dość krótkim czasie dorobił się licznej i wiernej publiczności.

Bilety czekają w najbliższy czwartek (Uwierz w Muzykę) oraz w piątek (UWM FM Po Południu) oraz przez cały tydzień poprzedzający koncert (rozpiska wkrótce).  

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: