Aktualności
31.12.2018

Lao Che z najlepszą polską płytą 2018 roku

W każdym tygodniu na antenie Radia UWM FM prezentujemy mnóstwo nowej muzyki. Na koniec roku postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze polskie albumy mijających miesięcy. Głosem dziennikarzy naszej redakcji płytą roku został album "Wiedza o Społeczeństwie" grupy Lao Che.

Lao Che z nowym albumem gościli w tym roku dwukrotnie w Olsztynie. I przy okazji tych dwóch koncertów spotykaliśmy się z Hubertem "Spiętym" Dobaczewskim, m.in. po to, by porozmawiać o "Wiedzy o Społeczeństwie". Płycie która zarówno muzycznie jak i tekstowo mocno przebiła się do świadomości polskiego słuchacza. Bo też właśnie o tej polskości opowiada.

"Polityka się wdziera do społeczeństwa. Jest obecna teraz intensywnie wszędzie - i w Polsce i na świecie. Ja płytę pisałem z takim przeświadczeniem i poczuciem, że te podziały są wyraźne i mnie to męczy po prostu. Więc jakbym miał się opowiadać po którejś stronie publicznie to bym powiększał te podziały. Mam jakieś swoje przekonania, ale to nie znaczy, ze muszę się nimi dzielić na scenie. Może to nie jest właściwy czas jeszcze dla mnie. Poświęciłem temu płytę - bardziej sytuacji na świecie patrząc przez pryzmat bycia Polakiem" - mówił Hubert Dobaczewski w rozmowie z Michałem Napiórkowskim.

Natomiast Dawid Podsiadło dał jeden z lepszych koncertów podczas tegorocznej edycji Olsztyn Green Festivalu. Z mediami rozmawiać nie chciał. Ale może sobie na to pozwolić. Jego wiosenne koncerty zostały wyprzedane błyskawicznie. Także ten olsztyński - w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Z Katarzyną Nosowską pożegnaliśmy koncertowy 2018 rok. Autorka i wokalistka, która bardzo zaskoczyła krążkiem "Basta", wystąpiła na zamkowym dziedzińcu w Olsztynie. Mocno elektroniczny album powstał dzięki wspópracy z Michałem "Foxem" Królem. I wygrywa sporo także tekstami. A dla Nosowskiej jest też otwarciem w stronę młodszych słuchaczy.

Jakie jeszcze polskie albumy 2018 roku wyróżniliśmy w naszym redakcyjnym podsumowaniu? Tak przedstawia się najlepsza piętnastka głosowania dziennikarzy Radia UWM FM:

01. Lao Che - Wiedza o Społeczeństwie
02. Dawid Podsiadło - Małomiasteczkowy
03. Nosowska - Basta
04. The Dumplings - Raj
05. Taco Hemingway - Cafe Belga
06. O.S.T.R. - W Drodze Po Szczęście
07. Mela Koteluk - Migawka
08. Pablopavo i Ludziki - Marginal
09. Kortez - Mini dom
10. Riverside - Wasteland
11. Król - Przewijanie na Podglądzie
12. Leski - Miłość. Strona B
13. Arek Jakubik - Szatan na Kabatach
14. Maja Kleszcz - Odyseja
15. BiFF - Legendy

Nie zapominamy także o bardzo dobrych debiutach fonograficznych 2018 roku na polskiej scenie. Z uwagą będziemy śledzić kolejne kroki: Poli Rise, duetu Tęskno czy grupy New People. Naszą uwagę zwróciły także pierwsze albumy, które wydali: zespół Dym oraz Endy Yden. Po wielu latach aktywności scenicznej i wydawniczej, pod własnym nazwiskiem smakowicie zadebiutowali także: Basia Wrońska i Robert Cichy.

A w Olsztynie? Najważniejsza płyta to "Neoromantyzm" Romantyków Lekkich Obyczajów. Z powodzeniem do świadomości ogólnopolskiego słuchacza muzyki alternatywnej przebił się także Father Kong. Nie zapominamy również o grupie Rosochate. Jej znaczący krok może jednak nastąpić dopiero w 2019 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: