Aktualności
02.12.2018

Nowości muzyczne 03-09.12.2018

MJUT - Nie Zapomnij [PIOSENKA TYGODNIA]

Piosenka zapowiada trzeci album pochodzącej z Działdowa, ale działającej w Trójmieście formacji Mjut. Jest drugim po "Nie chcę prawdy" singlem zwiastującym wydawnictwo. Nowe piosenki zespół nagrał w Łodzi. Producentem albumu jest Paweł Cieślak (znany ze współpracy z takimi zespołami jak: Coma czy Ted Nemeth).

Grupa Mjut debiutowała w 2009 roku płytą „Akcją ratowania ślimaków", która przyniosła duszne i mroczne dźwięki, trochę melodii i kilka opowieści o zmaganiach młodości ze światem. Drugi album - „9" (2015 rok) to dla odmiany zestaw całkiem przebojowych piosenek, przy czym zespołowi udało się zachować własne brzmienie, a takie utwory jak: „Tyle, ile chcę", „Wszyscy ludzie i ja" czy „Puść go" były grane w wielu lokalnych i ogólnopolskich stacjach radiowych - w tym w Radiu UWM FM.

Jaki będzie trzeci krążek? W pełni przekonamy się w 2019 roku.

MAJA KLESZCZ - Miasto z Mgły

To już trzeci singiel z wydanego w listopadzie tego roku albumu "Odyseja" Mai Kleszcz. "Płyta jest opowieścią o człowieku uwikłanym we współczesny, post-nowoczesny świat. Stylistycznie świadomie nawiązuje do lat 80'-tych, bo gdzieś tam właśnie zaczyna się w pełni wyłaniać zestawienie maszyny i człowieka. Zestawienie, które dziś pod każdym względem stawia wiele znaków zapytania” - zdradza wokalistka.

Krążek dla wielu z pewnością jest dużym zaskoczeniem, ale ci którzy znają dotychczasowy dorobek Mai Kleszcz wiedzą, że co kilka lat artystka czuję silną potrzebę nowych wcieleń. Tak było z muzyką tradycyjną w Kapeli ze Wsi Warszawa, z interpretacjami bluesa, jazzu w incarNations czy komponowaniem muzyki do ponad 20 już dziś spektakli teatralnych.

Tym razem kolej padła na rzucenie wyzwania współczesnej technologii. Tak narodziła się idea "Odysei" – albumu, który ma w zamyśle połączyć humanizm z muzyczną przestrzenią cyfrową, za co od strony muzyki i tekstu odpowiedzialny jest Wojtek Krzak.

MELA KOTELUK - Ogniwo

"Ogniwo" to drugi singiel z nowej płyty Meli Koteluk "Migawka", która ukazała się 9 listopada.  Utwór opowiada o zmianie perspektywy, porzuceniu złudzeń i życiu zgodnie z własną intuicją. "Nie było nam łatwo zdecydować, która piosenka będzie kolejnym singlem, ponieważ na swój sposób każdy utwór jest dla nas ważny. Ogniwo opowiada o bardzo istotnym momencie - kiedy podejmuje się decyzję, aby naprawdę zacząć żyć po swojemu, w pełni świadomie" – mówi Mela Koteluk.

Do piosenki powstał klip, który w całości został nakręcony na urodziwej Sycylii, w niewielkiej miejscowości Mondello. Gościnnie wystąpił w nim ceniony choreograf, tancerz i reżyser teatralny Leszek Bzdyl. Reżyserką teledysku jest Joanna Skiba. Za zdjęcia odpowiadał Marcin Morawicki.

TEN FE - No Night Lasts Forever

“No Night Lasts Forever” to drugi zwiastun albumu "Future Perfect, Present Tense”, który  ukaże się 8 marca 2019 roku. Historia Ten Fé jest swego rodzaju opowieścią miłosną. Dla autorów piosenek - Bena Moorhouse’a i Leo Duncana – zespół jest realizacją dwóch karier. Obydwaj grali wcześniej w innych grupach. Niektóre odniosły większy sukces, inne mniejszy, aż do momentu, w którym znaleźli muzyczne partnerstwo zbudowane na głębszym zrozumieniu.

Kiedy nadszedł czas podjęcia pracy nad nowym albumem Ben i Leo odczuli przypływ pewności siebie. Założyli sklep w pustym biurze w Walthamstow, gdzie powstała znaczna część nowego materiału. Zbliżając się do końca procesu zamykania płyty wyruszyli do Oslo wraz z Robem Shipley’em, Johnnyn Drainem oraz Alexem Hammondem.  Za produkcję krążka odpowiedzialny jest Luke Smith (Foals, Depeche Mode, Petite Noir, Anna of the North),a za  mix materiału Craig Silvey (Arcade Fire, Florence & The Machine, Amen Dunes).

OLY. - Rzeczy, Których Nie Mówię Kiedy Jestem Dorosła [PŁYTA TYGODNIA]

Trzy lata od ukazania się debiutanckiego krążka „Home” były dla Oly. okresem rozwoju, budowaniem świadomości dojrzewającej życiowo młodej kobiety,
przetwarzającej otaczający świat i własne doświadczenia życiowe przez filtry artystycznej wrażliwości i niepospolitej wyobraźni. Efektem tych przemyśleń i wielomiesięcznej pracy jest druga płyta Aleksandry Komsty pod tytułem „Rzeczy, Których Nie Mówię Kiedy Jestem Dorosła”.

To album poruszający, przede wszystkim siłą emocji, melodii i tekstu Oly., ale też wyobraźnią, talentem i energią wspierającego ją Andrzeja Koniecznego – młodego aranżera i producenta płyty, wykonawcy wielu partii instrumentalnych i realizatora większości nagrań. Krążek stworzony jest z pełnej palety barw, o różnej temperaturze i intensywności. Dotyczy to zarówno podstawowej warstwy, jaką jest muzyka - niezwykle różnorodna i wielowątkowa, pełna dynamicznych, zróżnicowanych emocjonalnie i produkcyjnie kompozycji, oprawionych zarówno w ramy śmiałej, kreatywnej aranżacji, jak i wyjątkowej oprawy graficznej autorstwa TheDreams Studio (Michał Pańszczyk, Jędrzej Guzik).

W nagraniach wzięli udział muzycy współpracujący z artystką i towarzyszący jej na koncertach oraz specjalni goście: Andrzej Smolik (elektronika) i Baasch (wokal). Wystąpiła również Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Andrzeja Koniecznego. Wydawnictwo promuje singiel „Zniknę Zniknę”, do którego powstało lyric video.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: