Aktualności
13.10.2018

Nowości muzyczne 15-21.10.2018

MELA KOTELUK - Odprowadź [PIOSENKA TYGODNIA]

"Odprowadź" to pierwszy singiel zapowiadający płytę "Migawka" Meli Koteluk. Trzeci album popularnej wokalistki ukaże się 9 listopada. A już 22 października w Poznaniu zaplanowano pierwszy koncert prezentujący nowy materiał.

Na krążku znajdzie się 11 piosenek, które powstawały na przestrzeni ostatnich miesięcy. Utwór "Odprowadź" wyłonił się zimą, podczas wspólnych prób z dala od miasta, kiedy zespół nie miał jeszcze konkretnych planów odnośnie wydania płyty. "To był dobry czas - pełna niewiadoma i pełna swoboda twórcza. Pisząc tekst w mojej głowie wyświetlało się pytanie: czy aby na pewno poczucie bezpieczeństwa zależy od drugiego człowieka? Idąc tym tropem powstał utwór o relacji, w której chodzi o obecność, a także o nadmiernym oczekiwaniu, które spotyka się z rozczarowaniem" - mówi Mela Koteluk.

Singiel zapowiada także trasę koncertową, która obejmie 10 miast: Poznań, Wrocław, Łódz, Szczecin, Toruń, Gdańsk, Warszawę, Katowice, Kraków i Lublin.

CLOUD NOTHINGS - So Right So Clean

“So Right So Clesn” to trzeci - po „Leave Him Now” oraz “The Echo of The World” - zwiastun najnowszego krążka Cloud Nothings “Last Building Burning”. Płyta pojawi się na półkach sklepowych już w najbliższy piątek 19 października. Nowy materiał został zarejestrowany zaledwie w ciągu ośmiu dni w studiu Sonic Ranch w Teksasie pod czujnym okiem producenta Randalla Dunna.

Płyta jest w pewnym sensie przedłużeniem występów na żywo, próbą uchwycenia charakterystycznej dla zespołu energii.

MAJA KLESZCZ - Czekam na Znak

"Czekam na znak" to kolejny singiel z nadchodzącej płyty Mai Kleszcz "Odyseja". Premiera albumu już za miesiąc - 19 listopada. Wzorem filmowego "Stalkera" czy "Blade runnera" - krążek będzie opowieścią o człowieku uwikłanym we współczesny, post-nowoczesny świat. Stylistycznie świadomie nawiązuje do lat 80-tych, bo gdzieś tam właśnie zaczyna się w pełni wyłaniać zestawienie maszyny i człowieka. Zestawienie, które dziś pod każdym względem stawia wiele znaków zapytania.

A jak brzmi retro-futuro? Usłyszmy już w niebawem! A teraz poznajcie drugiej piosenki zapowiadającej wydawnictwo.

THRICE - The Grey

Zespół Thrice stworzył album z nowatorskim i luźnym podejściem do brzmieniowych elementów, co czyni go najbardziej ekspansywnym w ich dorobku. Krążek "Palms" ukazał się 14 września a "The Grey" to chyba najbardziej przebojowy rockowy numer, który znalazł się na wydawnictwie.

Płyta jest bardzo zróżnicowana - od instynktownego post-harcore’u do fortepianowych ballad. Aby wydobyć to eklektyczne brzmienie, Thrice pozyskali zaufanego producenta Erika Palmquista, który nagrał perkusję i ścieżki wokalne oraz sam wyprodukował partie gitarowe. „Kiedy nagrywamy nasze własne rzeczy, staramy się być znacznie mniej neurotyczni pod względem perfekcyjnego uzyskiwania każdej nuty” - mówi wokalista Dustin Kensrue. „Chodzi raczej o wydobycie właściwych emocji, które łączą się na głębszym poziomie”.

Kensrue jest współzałożycielem Thrice, który w 1998 roku utworzył z gitarzystą Teppei Teranishi, basistą Eddie’em Breckenridge i perkusistą Riley’em Breckenridge’m. Pochodzący z hrabstwa Orange w Kalifornii zespół powstał, kiedy trzech jego członków nadal było w liceum. Zadebiutowali kinetyczną punkową/hardcorową hybrydą, która wypełniła wydany w 2000 roku album "Identity Crisis". Przełom nastąpił wraz z trzecim pełnowymiarowym albumie z 2003 roku. Single z  "The Artist in the Ambulance" wylądowały na liście Billboard Alternative Songs.

"Palms" jest pierwszym wydawnictwem zespołu od czasu podpisania kontraktu z Epitaph na początku 2018 roku i pasuje do surowej pasji z mierzoną intensywnością, o czym świadczy zmienność czasów. „Mimo że niektóre z tych piosenek brzmią naprawdę agresywnie, chciałem się upewnić, że nie wskazują palcem, zwłaszcza w czasach, kiedy tak bardzo sobie wzajemnie wypominamy” - mówi Kensrue. W ramach tego podejścia Thrice wywiera trwały wpływ na słuchacza.

PABLOPAVO I LUDZIKI - Marginal [PŁYTA TYGODNIA]

"Marginal" to piąta płyta Pablopavo i Ludzików. Jest to krążek dyskotekowy, choć nie ma pewności czy istnieją odpowiednie dyskoteki, w których można by go zagrać. Jeśli nie, słuchacze będą musieli sobie taką dyskotekę wyobrazić, albo zbudować.

Na albumie znalazło się 13 piosenek o różnym natężeniu disco, skomponowanych przez Ludziki, z tekstami Pablopavo, czyli nominowanego w tym roku do nagrody literackiej Nike Pawła Sołtysa (choć są dwa wyjątki). "Staraliśmy się działać wedle zasady, że nie wolno pozostawiać tak poważnej rzeczy jak muzyka taneczna ludziom bez wyobraźni i iskry szaleństwa. A jak wyszło, to już proszę posłuchać" - przyznają artyści.

Ludziki na tej płycie to:
- Pablopavo - głos, gitara 12 strunowa, guitalele
- Earl Jacob - głos
- Emiliano Jones - gitara basowa, korg MS 20
- Kuba Kinsner - Bębny, perkusjonalia, dziwactwa
- Radek Polakowski - Skrzypce, akordeon, melodika, cymbały huculskie, kalimba, głos
- djZero - instrumenty klawiszowe, skrecze
- Raffi Kazan - gitary rożne
- Barton - opieka artystyczna
- Lena Romul (gościnnie) głosy, chóry, szmery, saksofon altowy, instrumenty klawiszowe

Tracklista:
1. Marginal Intro
2. Karwoski
3. Światła na statku
4. Szmerem
5. Ochota
6. Agata
7. Brązowy i niebieski
8. Kogo
9. Panie inżynierze
10. Piosenka
11. Niskie słońce
12. PKB
13. W przytułku

Przyjaciele - stań się jednym z nich: