Aktualności
08.07.2018

Nowości muzyczne 09-15.07.2018

OXFORD DRAMA - Be Kind [PIOSENKA TYGODNIA]

Oxford Drama to wrocławski duet, który tworzą Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka. Ich pierwszy album "In Awe" został uznany jednym z najciekawszych debiutów 2015 roku na polskiej scenie muzycznej. Zespół zapowiada drugi krążek, który ukaże się jesienią 2018 roku i będzie nosił tytuł "Songs". Pierwszym singlem zapowiadającym płytę był utwór znany Wam już z naszej anteny "Alter Ego".

"Be Kind" - to drugi zwiastun wydawnictwa, do którego wideo – zgodnie z ideą DIY - powstało podczas podróży Gosi i Marcina do Barcelony.

MAJA KLESZCZ - Odyseja

"Odyseja" to utwór zainspirowany codzienną dawką informacji, które często układają się w nie do końca szczęśliwy łańcuszek. Jest obawą i pewnością, że już niedługo będziemy musieli znaleźć dla siebie nowe miejsce, bo „stare przecież martwe już, czas szukać nowego" - jak śpiewa Maja Kleszcz. To opowieść o wyzwaniach, poszukiwaniu, a zarazem o strachu przed przyszłością i wizją zagłady. A przede wszystkim o równości ludzi wobec nieuniknionego. Wielcy, mali, piękni, brzydcy, głupi, mądrzy – wszyscy stawią czoło nowej rzeczywistości.

„Odyseja" to zwrot ku Matce Ziemi i alarm, że nadzieję i ratunek pokładamy mimo wszystko w technologii.  Autorem muzyki i tekstu jest Wojciech Krzak, a za produkcję muzyczną odpowiada Andrzej Izdebski. Teledysk do utworu zrealizował Bartosz Piotrowski – reżyser, operator, autor zdjęć filmów fabularnych i seriali (m.in. Pod Mocnym Aniołem, Chce się żyć, Big Love, Prawo Agaty, Belfer) oraz autor klipów m.in. Comy, Blue Cafe, Natalii Niemen, Janusza Panasewicza. W teledysku obok wokalistki wystąpili tancerze – Sylwia Hefczyńska-Lewandowska oraz Tomasz Wesołowski.

Singiel „Odyseja" zapowiada nowy album Mai Kleszcz, który ukaże się jesienią nakładem Fonobo Label. Płyta artystki wyzwaniem rzuconym technologii i artystycznym zmierzeniem się z możliwościami elektronicznej ekspresji.

MILES KANE - Cry On My Guitar

Kolejna odsłona nadchodzącej płyty Milesa Kane'a pt. „Coup De Grace", która ukaże się już 10 sierpnia. Artysta zaczął pracę nad trzecim albumem niedługo po premierze poprzedniego - „Don't Forget Who You Are". Jednak reaktywacja The Last Shadow Puppets spowodowała, że musiał zrobić przymusową przerwę od solowej twórczości. Kiedy powrócił do komponowania własnego materiału, mógł liczyć na wsparcie m.in. Jamie'ego T czy Lany Del Rey – we trójkę stworzyli pierwszy oficjalny singiel z „Coup De Grace", utwór „Loaded". Na płycie pojawią się także m.in. zainspirowany T Rexem „Cry On My Guitar" czy wyjątkowo chwytliwe „Too Little Too Late". Za produkcję „Coup De Grace" odpowiada John Congleton (St. Vincent). Miles napisał większość piosenek wspólnie z Jamie T.

„Mój trzeci album jest najważniejszym dokonaniem w dotychczasowej karierze. Płyta powstawała pięć lat, włożyłem w nią bardzo dużo emocji i czuję wielkie podekscytowanie zbliżającą się premierą" – mówi Miles.

ROOSEVELT - Under The Sun

Marius Lauber zapowiada drugi krążek pod szyldem Roosevelt. "Young Romance" ukaże się 28 września. W przeciwieństwie do debiutanckiego albumu z 2016 roku, ambitna i zapierająca dech w piersiach nowoczesna kontynuacja została napisana i ukończona w ciągu 6 krótkich miesięcy, kiedy zamknął się ze stertą starych syntezatorów w nowo wybudowanym studiu. Z euforycznymi, przesiąkniętymi słońcem hymnami i motywami światła, sensacyjny nadchodzący album "Young Romance" przedstawia niemieckiego artystę, wyrywającego się bez wysiłku z parkietu i wychodzącego w światło, zapewniającego sobie tym samym miejsce na wyżynach synth-popu i gry gitarowej. Materiał został napisany w rodzinnym mieście Roosevelta i ukończony w Los Angeles, gdzie zmiksował go Chris Coady (Beach House/Grizzly Bear/Future Islands).

Pełny autorefleksyjnego dystansu, świeżych pomysłów i pewności siebie Lauber w równym stopniu równoważy eskapizm i tęsknotę, dokumentując własne artystyczne przejścia i osobiste doświadczenia po drodze. "Zakończyłem przetwarzanie wielu emocji, które czułem podczas mojej młodości." - mówi Marius. "Wyblakłe związki, które prześladowały mnie od lat, będąc w drodze po to, co wydawało się wiecznością i nieustannym poszukiwaniem miejsca, które można nazwać domem".

Euforyczny letni singiel "Under The Sun" ocieka skąpaną w słońcu nostalgią. To kawałek disco popu, w którym Lauber demonstruje opanowanie znanych metafor, które jak wiemy, są jego kwintesencją. Coś melancholijnego czai się tuż pod powierzchnią, z charakterystycznym dla artysty stylem wokalnym i produkcją powracającą na pierwszy plan. Jak gdyby nawiedzały go tematy tęsknoty i oczekiwania, które dominują w tekstach "Young Romance", który zawiera próby i udręki zakochania się, odnajdywania “domu”, wyruszanie w trasę koncertową i tracenie kontaktu. Przenosi Roosevelta na nieznane terytorium, zarówno pod względem dźwiękowym, jak i estetycznym.

GORILLAZ - The Now Now [PŁYTA TYGODNIA]

Jedyna w swoim rodzaju animowana formacja Gorillaz przedstawia kolejny album! Następca znakomitej płyty "Humanz" nosi tytuł "The Now Now" i składa się z 11 piosenek, które wyprodukowali Gorillaz, James Ford oraz Remi Kabaka. Nagrania zarejestrowano w lutym 2018 roku w londyńskim Studio 13. Stały skład Gorillaz to 2D, Murdoc Niccals, Russel Hobbs i Noodle. Jednak tym razem, czasowo niedysponowany Murdoc został zastąpiony na gitarze basowej przez kreskówkowego łobuza z Gangreen Gang o imieniu Ace.

Pomysł na wirtualny zespół Gorillaz narodził się w głowie Damona Albarna i rysownika Jamiego Hewletta. Od 1998 roku formacja sprzedała blisko 20 mln albumów i singli na świecie. Wylansowała przeboje "Clint Eastwood", "Feel Good Inc.", "Dare". Na koncie mają nagrody Grammy oraz BRIT Awards. Oprócz wspomnianych "Humanz" i "The Now Now" w dyskografii kapeli znajdują się płyty: "Gorillaz" (2001), "Demon Days" (2005), "Plastic Beach" (2010) i "The Fall" (2011). Zespół trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, gdzie figuruje jako najbardziej utytułowana wirtualna formacja.

Lista utworów:
01. Humility
02. Tranz
03. Hollywood
04. Kansas
05. Sorcererz
06. Idaho
07. Lake Zurich
08. Magic City
09. Fire Flies
10. One Percent
11. Souk Eye

Przyjaciele - stań się jednym z nich: