Aktualności
10.06.2018

Nowości muzyczne 11-17.06.2018

ANNA CALVI - Don't Beat the Girl out of My Boy [PIOSENKA TYGODNIA]

Anna Calvi - brytyjska wokalistka i gitarzystka, ogłosiła szczegóły wydania nowej płyty oraz zapowiedziała koncert w Polsce. 7 listopada wystąpi w warszawskim Niebie. Album zatytułowany "Hunter" w sprzedaży pojawi się już 31 sierpnia. Utalentowana Angielka ma już na koncie występy u boku m.in. Nicka Cave'a, Arctic Monkeys czy Interpol. Nie przypadkiem to stały współpracownik Cave’a - producent Nick Launay - odpowiada za brzmienie nowego krążka Anny.

Wśród gości na płycie znajdziemy też Martyna Casey’a, który na co dzień gra z Nickiem w grupie Bad Seeds oraz Adriana Utleya z Portishead. Jak widać Calvi cieszy się sporą estymą na muzycznej scenie. Przypomnijmy, że jej debiutancki krążek "Anna Calvi" z 2011 roku był nominowany do prestiżowych nagród: Brit Awards i Mercury Music Prize, a wśród współpracowników artystki znaleźli się wówczas m.in. długoletni artystyczny partner PJ Harvey - Rob Ellis czy wybitny muzyk i producent Brian Eno (Roxy Music, D.Bowie, U2).  „Hunter” to pierwszy materiał Calvi nagrany od czasu EPki „Strange Weather” nagranej wspólnie z inną legendą: Davidem Byrne’m. Anna podkreśla, że „Hunter” to dla niej manifest wolności płyta queer’owa i feministyczna, przełamująca płciowe uprzedzenia i zadziwiająca swobodą ekspresji artystycznej i seksualnej tożsamości „Cały czas czegoś poszukuję - pragnę doświadczenia, intymności, seksualnej wolności, Chcę siły, chcę czuć się chroniona i pragnę znaleźć coś pięknego w całym tym chaosie” - mówi wokalistka.

Pierwszym singlem z nowego krążka jest piosenka „Don’t Beat The Girl Out Of My Boy”, której towarzyszy świetne video. Za reżyserię teledysku odpowiada współpracownik  Kendricka Lamara  - William Kennedy, zaś o choreografię zadbał Aaron Sillis (FKA Twigs).

INTERPOL - The Rover

Zespół Interpol ogłosił datę wydania swojej szóstej studyjnej płyty! Album "Marauder" pojawi się w sprzedaży dzięki Matador Records już 24 sierpnia! Jako pierwszy singiel promuje go piosenka "The Rover". Dyskografię amerykańskiej formacji zamyka krążek "El Pintor" z 2014 roku.

THE CORAL - Sweet Release

„Move Through The Dawn”  to najnowsze wydawnictwo The Coral. Płyta ukaże się 17 sierpnia nakładem wytwórni Ignition Records. „Sweet Release”  to pierwszy zwiastun tego wydawnictwa. Materiał na płytę został zarejestrowany w Parr Studios w Liverpoolu w wyprodukowany przez sam zespół oraz Richa Turvey’a.

ROLLING BLACKOUTS COASTAL FEVER - The Hammer

“Hope Downs”  to debiutancki krążek australijskiej formacji Rollling Blackouts Coastal Fever. Album będzie mieć swoją premierę 15 czerwca i ukaże się nakładem wytwórni Sub Pop. Na płycie znajdzie się 10 utworów, które powstały w ciągu ostatniego roku. Przed założeniem zespołu w 2013 r. wokaliści-gitarzyści Fran Keaney, Tom Russo oraz Joe White grali razem w wielu różnych grupach garażowych. Do tej pory formacja wydała dwie EP-ki „Talk Tight”  oraz „The French Press”.

LESKI - Miłość. Strona B [PŁYTA TYGODNIA]

"Miłość. Strona B" to tytuł drugiego albumu Leskiego, który ukazał się w miniony piątek 8 czerwca. Płyta zawiera  jedenaście autorskich utworów, opowiadających o miłości, i tym, co dzieje się kiedy mija okres demo i zaczyna się prawdziwe życie. Podczas pracy w studiu zostały wykorzystane analogowe syntezatory z lat 80-tych oraz kultowe automaty perkusyjne. Nie brakuje także instrumentów akustycznych takich jak fisharmonia czy sansula. Leski konsekwentnie łączy te dwa światy, ponieważ oba wynikają z jego życiowego doświadczenia. Producentem materiału jest Marcin Bors.

"Miłość. Strona B" to jedenaście historii opowiadających o zakrętach, pułapkach i krawędziach miłości. Pierwszy krążek Leskiego "Splot" był płytą marzyciela. "Miłość. Strona B" jest opowieścią faceta, który nadal nie boi się marzyć, ale też mocno stąpa po ziemi. Inspiruje go codzienność, bo to w niej dzieją się najciekawsze i najbardziej emocjonujące rzeczy. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej jest to album bardziej odważny i otwarty na eksperymenty. Więcej na nim elektroniki i chrapowatych gitar. Pojawiają się instrumenty, po które Leski sięgał już przy pierwszej płycie, takie jak Roland JUNO 106 czy Korg POLYSIX, ale tym razem sposób ich wykorzystania sprawił, że zdecydowanie mocniej wpisały się one w kod genetyczny albumu. Płytę określiły również brzmienia kultowych automatów perkusyjnych. Leski nie rezygnuje także z akustycznych instrumentów, jak choćby fisharmonia czy wurlitzer piano, ale tym razem przetwarza je przez różne efekty często zmieniając ich brzmienie nie do poznania. Ważną rolę w całości pełnią także chórki, które bardzo często powstawały przy wykorzystaniu techniki sound design, czyli kreatywnym generowaniu i projektowaniu dźwięku.

"Nigdy wcześniej nie byłem tak dosłowny, jak na tej płycie. Są na niej zawarte emocje, które chciałem zachować w tekstach w nienaruszonym stanie. Starałem się też połączyć dwa światy - ten, w którym żyję obecnie - dynamiczny i zasysający nadmiarem zdarzeń generowanych między innymi przez technologię, ze światem, w którym dorastałem i w którym operowało się takimi pojęciami jak strona A czy strona B. Okazuje się, że pomimo tego pędzącego rozwoju, generującego każdego dnia miliony bodźców i niezwykłych atrakcji, tamten świat jest mi wciąż bliski i jest dla mnie niezwykle ważnym doświadczeniem" – mówi Leski.

Płytę obecnie promuje singel "Skowyt" - "To utwór, który wodzi na pokuszenie. Każdy z nas trafia w życiu na coś, co działa jak magnes i nie pozwala już spokojnie spać. I wtedy włącza się...skowyt" - dodaje Leski.

Lista piosenek:
01. Skąd ten wir
02. Humanitarnie
03. Skora
04. Miłość. Strona B
05. Pocisk
06. Cukier
07. Q
08. Polaroid
09. Skowyt
10. Bejrut
11. Wszystko, co kocham

Przyjaciele - stań się jednym z nich: