Aktualności
20.05.2017

Chorzy wygrywają Kortofest

To była już ósma edycja konkursu organizowanego podczas juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jurorzy jednogłośnie postanowili przyznać nagrody grupie Chorzy ze Szczecina. Na plaży kortowskiej 19 maja wystąpiło pięć kapel zakwalifikowanych wcześniej do Kortofestu.

Chorzy to zespół działający od 2008 roku w Szczecinie. Nagrali do tej pory dwie płyty, wydane własnym sumptem. Jako laureaci Kortofestu wygrali: 5000 złotych, profesjonalną sesję nagraniową w studiu Radia UWM FM, pakiet promocyjny od Iron Media oraz gitarę elektroakustyczną Baton Rouge X10C/SJCE BT Suzanna - o wartości 5100 zł!

Drugi taki instrument trałił do gitarzysty duetu Blue Veins - Mikołaja Białobrzewskiego. W ten sposób jurorzy chcieli docenić również ten konkursowy występ. A skład jurorski prezentował się w tym roku następująco: Piotr Szauer (redaktor naczelny Radia UWM FM), Bartłomiej Stolarek (booking manager Przystanku Woodstock), Krzysztof Dobies (rzecznik prasowy WOŚP oraz Przystanku Woodstock), Wojciech Krys (wyłączny przedstawiciel renomowanych producentów sprzętu muzycznego) oraz Sławek „Melon” Świdurski (szef Lou&Rocked Boys).

Z Krzysztofem Dobiesem o wynikach konkursu oraz Kortowiadzie - tej tegorocznej, ale i sprzed kilkunastu lat - rozmawiał Piotr Szauer.

"Każdy z tych zespołów miał swoje plusy. Zasadniczo poziom nie był zły. Natomiast laureat Kortofestu był ligę wyżej niż pozostali uczestnicy. To była jednogłośna decyzja po krótkiej naradzie. I to dobrze. To znaczy, że werdykt jest uczciwy a zespół się wyróżnił." - podsumował obrady. Chorzy zostali docenieni także przez publiczność, która świetnie bawiła się podczas ich występu.

"Siłą takich spotkań są ludzie. Atmosferę Kortowiady bardzo często porównuję do Przystanku Woodstock. To też jest takie spotkanie ludzi budowane razem z nimi - oddolnie, niekomercyjnie. Juwenalia w wielu miejscach przypominają już bardzo komercyjne festiwale. Zatraca się pewną ideę - tego czym są juwenalia. Kortowiada ma w sobie cały czas ten rockandrollowy, studencki wymiar. I myślę, że to się nie zmieni. Ludzie są fantastyczni i uwielbiam tu wracać."

Po ogłoszeniu werdyktu Chorzy w pełnym składzie pojawili się także w studiu Radia UWM FM.

"To znakomity festiwal. To miejsce, ten kampus - to ewenement! Nie ma wiele takich miejsc - na pewno nie w Polsce. Dlatego cieszmy się wszyscy i przyjeżdżajmy tu częściej." - mówił wokalista Olek Różanek. A gitarzysta Bartłomiej Orłowski dodał: "To bardzo wielka niespodzianka. Sam udział w konkursie to dla nas bardzo ważna rzecz. Cieszę się niezmiernie, że to się tak skończyło. 9 czerwca jedziemy na eliminacje woodstockowe. Ta wygrana da nam na pewno dużego kopa!"

O planach zespołu opowiadali też dłużej przed występem na kortowskiej scenie Olek Różanek i Bartek Orłowski.

Chorzy próbowali już wcześniej dostać się do finału Kortofestu. Obecnie pracują nad nowym albumem, koncertują i wciąż starają ze swoją muzyką docierać do nowej publiczności.

W tegorocznym Kortofescie wystąpiło pięć kapel: Blue Veins, Chorzy, Drunk Lamb, Futurelight i Motława. Po nich na scenie pojawili się goście specjalni festiwalu: Bibobit i Prawda.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: