Aktualności
26.05.2023

Nowości muzyczne 29.05-04.06.2023

BLUR - The Narcissist [PIOSENKA TYGODNIA]

Blur wraca z pierwszym od 8 lat albumem "The Ballad of Darren". To dziewiąte studyjne dzieło angielskiego zespołu i pierwsze od czasu "The Magic Whip" z 2015 roku. - "Im starsi i bardziej wściekli jesteśmy, tym ważniejsze jest dla nas, by grać właściwymi emocjami i intencjami. Sam gitarowy riff czasem nie wystarcza" - tłumaczy gitarzysta i wokalista Graham Coxon. - "Aby jakikolwiek wieloletni związek przetrwał, trzeba być się nawzajem zaskakiwać, a nam się to jakoś wciąż udaje" - dodaje basista Alex James. Z kolei frontman grupy Damon Albarn mówi tak: "To płyta z kategorii wstrząsu wtórnego, refleksja i komentarz na temat tego, gdzie się teraz znajdujemy".

Składająca się z 10 utworów płyta "The Ballad of Darren" ukaże się 21 lipca.

ANOHNI AND THE JOHNSONS - It Must Changes

Piosenka zapowiada płytę "My Back Was A Bridge For You To Cross". - "Dużo myślałam o płyie "What's Going On" Marvina Gaye'a. To był naprawdę ważny punkt odniesienia w moim umyśle" - mówi Anohni Hegarty o swoim szóstym albumie studyjnym. - "Niektóre z tych piosenek odpowiadają na globalne i środowiskowe obawy, które po raz pierwszy pojawiły się w muzyce popularnej ponad 50 lat temu" - dodaje artystka. Album wyraża jej światopogląd poprzez szeroki zakres tematów. Teksty odnoszą się między innymi do takich tematów jak utrata bliskich, nierówność, wyobcowanie i brak akceptacji, a także naszej relacji z naturą i feminizmu przyszłości. Jako osoba transpłciowa (wcześniej znana w muzycznym biznesie jako Antony Hegarty) ma na ten temat wiele przemyśleń, którymi podzieliła się na nadchodzącej płycie. Premiera "My Back Was A Bridge For You To Cross" odbędzie się 7 lipca.

LORDOFON - Francoise Hardy

Ostatnia zapowiedź nowego albumu zespołu zatytułowanego „Passe”. Utwór może przywoływać na myśl twórczość takich zespołów jak Blink-182, Fall Out Boy, The Offspring czy Paramore, a towarzyszy mu teledysk utrzymany w duchu amerykańskich, college’owych klipów z historią miłosną w tle. Druga płyta duetu tworzonego przez Macieja Poredę (wokal) i Michała Jurka (produkcja) ukaże się 9 czerwca.

ŻURKOWSKI & ROBERT CICHY - Nad Nettą

Trzeci singiel promujący album „Lipcowi”, który został stworzony przez zespół Żurkowski we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. W ramach projektu powstały utwory inspirowane prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń.

„Cieszę się, że nareszcie te historie, ukrywane przez lata, mogą wypłynąć na szerokie wody! Ten utwór jest szczególnie bliski mojemu sercu. Mówi o zdradzie, a w przeszłości doświadczyłem jej na własnej skórze, wiem, jak smakuje. Oczywiście nie na taką skalę, jak w tej opowieści, ale dzięki temu łatwiej mi to sobie wszystko wyobrazić. Muzycznie ten kawałek to żywioł jak tytułowa Netta, rzeka przepływająca przez Augustów. Mocne przesterowane gitary, energiczne i melodyjne wokale, a do tego masa energii od sekcji rytmicznej, która została nagrane na setkę, bo chłopaków tak ten numer poniósł. Myślę, że to pomogło nam uzyskać ten klimat i przenieść te emocje, o które nam chodziło” - mówi Łukasz Żurkowski, lider zespołu.

„Obława Augustowska ma w sobie też bardzo bolesny wątek, rodem z Szekspira - zdradę. W „Nad Nettą” opowiadamy o tych, którzy współpracowali z władzą sowiecką i przyczynili się do śmierci wielu osób, często bliskich znajomych, sąsiadów, albo kolegów z działalności partyzanckiej. W czasach PRL -u te osoby były chronione do tego stopnia, że do dziś nie zostały ani osądzone, ani ukarane. Niezwykle trudno jest się pogodzić z takim brakiem sprawiedliwości i właśnie z tej niezgody powstała ta piosenka” - opowiada Aleksandra Górecka, autorka tekstów na płycie „Lipcowi”.

„Udział w utworze "Nad Nettą" to ukłon w stronę mało znanej, a jakże ważnej historii, która miała miejsce w Augustowie tuż po wojnie. To mocna opowieść, do której zaprosił mnie Żurkowski i w której postawiliśmy na gitarowe brzmienie podkreślające ogólny wydźwięk tego utworu” - dodaje Robert Cichy/

Po debiutanckiej płycie „Włóczęga”, w 2022 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany „Kurz”. Płyta „Lipcowi”, zapowiadana na lipiec tego roku, będzie trzecim długogrającym krążkiem grupy Żurkowski.

RÓŻANEK - Płyta Krótkogrająca [PŁYTA TYGODNIA]

Olek Różanek to wokalista i autor znany dotąd m.in. z zespołów Chorzy oraz Rykoszpept, a także współpracy z projektem Ludzie Mili. Od niedawna pisze także teksty Joannie Kołaczkowskiej, a za współautorstwo na krążku "40" Piotra Cugowskiego otrzymał też Złotą Płytę. Album składający się z siedmiu piosenek opowiada o wojnie, miłości, rozstaniach - opisywanych z różnych perspektyw.

"Niby krótkogrająca, a w głowie się nie mieści. Tematyka oscyluje wokół szerokopojętych relacji międzyludzkich, zaś w warstwie muzycznej płyta ciekawie łączy brzmienia współczesne z nowoczesnym żywym graniem" - tak opisuje swój solowy debiut Olek Różanek.

"Ta moja płyta krótkogrająca to podsumowanie całkiem niedawnego czasu mojego życia. Piosenki łączy temat rozstania - spojrzenia na ten temat z różnych perspektyw, przypatrzenie się temu z różnych stron. A możemy to zrobić, gdy poznajemy troszkę lepiej siebie. Natomiast drugi temat podsunął mi autor okładki płyty - Piotr Depta-Kleśta, bardzo znany ilustrator i plakacista, który zdobywa nagrody na całym świecie. Z jednej strony są na niej ludzie, którzy się wylegują a potem jest mur a za nim... czołgi. I tak powstała piosenka Dajmy Sobie Rok, która jest kolejną rozprawą o jakimś rostaniu, ale patrząc na ten temat przez pryzmat wojny, która trwa już od ponad roku" - tłumaczy Olek Różnanek.

Lista piosenek:
1. Kropka nad Y
2. Dajmy sobie rok
3. Nie chuć tędy
4. Wpisujcie światy
5. Pożary
6. Carnegie Hall
7. Dwa światy

Przyjaciele - stań się jednym z nich: