Aktualności
18.08.2022

Polskie Znaki i "Rzeczy Ostatnie"

Radek Łukasiewicz, Jarosław Ważny i Janusz Zdunek postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Chcąc uratować polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, nagrali płytę "Rzeczy Ostatnie" - do współpracy zapraszając m.in. Sanah, Vito Bambino, Michała Szpaka, Matyldę Damięcką, Barta Sosnowskiego i... Marka Lanegana.

Album "Rzeczy Ostatnie" ukazał się marcu 2022 roku. Ale prace nad tym projektem rozpoczęły się dużo wcześniej. Poprzedziło je wiele godzin rozmów i spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju - twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia, wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami.

"Pomysł przyszedł mi do głowy kilkanaście lat temu. Graliśmy wtedy z Jankiem i Radkiem w  zespole Buldog. Byłem na wschodzie Polski na tradycyjnym pogrzebie. Usłyszałem tam pieśni, które pamiętałem z dzieciństwa. Na powrót się nimi zachwyciłem i stwierdziłem, że jest to na tyle mocna rzecz - muzycznie i tekstowo - że warto spróbować nadać temu nowe życie" - wspomina Jarek Ważny. "Chcieliśmy pokazać, że w tych utworach jest dużo więcej mocy, niż człowiek mógłby sobie wyobrażać. Spokojnie mogłyby funkcjonować nie tylko jako pieśni żałobne, ale też część szeroko rozumianej kultury ludowej czy wręcz popkultury. Dlatego spróbowaliśmy wziąć to na warsztat i pożenić popkulturę z kulturą ludową - w takim znośnym i dobrym wydaniu. Chcieliśmy to zrobić po swojemu."

By dotrzeć do młodego odbiorcy muzycy zaprosili do współpracy popularnych wokalistów, m.in. Sanah, Michała Szpaka i Vito Bambino. "Zależało nam na tych, którzy te rzeczy znali, ale głównie na młodych ludziach, którzy kompletnie o tym nie wiedzieli. Oni często otwierali oczy ze zdumienia, bo nie wiedzieli, że takie rzeczy u nas istnieją. Zaproszenie ludzi, którzy przemawiają do młodego pokolenia miało uwiarygodnić ten cały materiał."

Na płycie usłyszymy też Marka Lanegana i Barta Sosnowskiego (któremu album jest zadedykowany). Obaj artyści odeszli jeszcze przed premierą wydawnictwa, co dodaje kolejnego znaczenia i wymowy utworom, które zaśpiewali.

Z Jarosławem Ważnym i Januszem Zdunkiem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Zespół Polskie Znaki koncertowo funkcjonuje w składzie: Jarek Ważny, Janusz Zdunek, Radek Łukasiewicz, Michał "Dimon" Jastrzębski, Matylda Damięcka, Małgorzata Sobczyk i Marcin Januszkiewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: