Aktualności
18.07.2022

Znamy laureatów Fest Muzy 2022

Za nami kolejna edycja konkursu młodych kapel Fest Muza. W tym roku jury nie przyznało głównej nagrody. II miejsce zajęła grupa Whoiswho z Koszalina a trzecie - Stacja Folk z Warszawy. Specjalne wyróżnienie Radia UWM FM - zaproszenie na Live Sesję połączone z promocją na antenie - trafiło do Zuzy Wiśniewskiej.

 

Foto: MOK Olsztyn

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się ponad 100 wykonawców z całej Polski. Organizator - Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie - zaprosił do finału sześcioro z nich. To zespoły: Kaymak, Loveina, Stacja Folk, WHOISWHO, WRONA oraz Zuza Wiśniewska. Ostatecznie w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w niedzielę 17 lipca wysłuchaliśmy pięć konkursowych mini-recitali (z uwagi na nieobecność WRONY).

"Poziom konkursu był wyrównany. Ale niższy niż w poprzednich latach. Żaden zespół nie wyróżnił się na tyle, aby wygrać. Werdykt jury jest wypadkową pięciu opinii. Ale byliśmy zgodni, że nikt nie zasłużył na I nagrodę" - ocenia nasz przedstawiciel w tegorocznym jury, Karol Kotański.

II nagroda trafiła do grupy Whoiswho. Dobrze znanej już w Olsztynie (to m.in. zwycięzcy Kortofestu). Liderem zespołu jest Kuba Staniak - niegdyś związany z formacją Fade Out oraz Romantykami Lekkich Obyczajów. "Mamy w planach robienie kolejnych nagrań. W październiku zarejestrowaliśmy dwa single. Teraz będziemy mieć po prostu kasę na to, żeby tych nagrań mieć więcej i może złożyć to w EP-kę" - mówił zapytany o to, jak z kolegami wykorzystają 3000 złotych nagrody.

III nagrodę jury przyznało grupie Stacja Folk. A specjalne wyróżnienie Radia UWM FM - zaproszenie na Live Sesję połączone z promocją na antenie - trafiło do Zuzy Wiśniewskiej. To śpiewająca autorka, która może już pochwalić się m.in. główną nagrodą Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Wydała już swoją debiutancką płytę. A obecnie pracuje nad nowym materiałem. O czym także opowiadała w naszej relacji. Posłuchajcie!

Pozostałe nagrody dodatkowe:
- nagroda specjalna dla instrumentalisty: 1000 zł - Michalina Putek, skrzypaczka zespołu Stacja Folk
- koncert w Suskim Ośrodku Kultury: zespół WHOISWHO
- mikrofon SM58 (edycja limitowana): zespół Loveina
- słuchawki nauszne SRH240E: zespół Kaymak
- zestaw do homerecordingu + ukulele: Zuza Wiśniewska

Warto dodać, że konkurs cieszył się w tym roku dużym zainteresowaniem publiczności. Podkreślali to też muzycy, którzy świetnie czuli się na scenie olsztyńskiego Amfiteatru.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: