Aktualności
02.03.2022

Karawana zatrzyma się w Olsztynie

Przed koncertem trasy Karawana 2022 gościem audycji Uwierz w Muzykę był Cyryl Skiba - perkusista związany z zespołami Ignu i Makiwara. Opowiedział nam o sytuacji obu grup i ich planach na najbliższą przyszłość. "Liczymy na Wasze wsparcie!" - mówił przed występem w olsztyńskim pubie LAS.

Ignu: trzecia płyta w trio

Niedawno z zespołem Ignu pożegnał się Lubosz Majewski, dotychczasowy wokalista i autor tekstów. "Trudna decyzja (...), ale mogę w tym momencie powiedzieć, że zaważyły tylko i wyłącznie kwestie muzyczne, techniczne" - zapewnia Cyryl Skiba. "Główne partie wokalne przejmuje Jan Szegda, gitarzysta, będzie natomiast wspierany przez Dawida, który gra na basie, a także przeze mnie zza perkusji. Dla mnie jest to zupełnie nowa rola i nie ukrywam, że trochę się denerwuje tym wszystkim. Dlatego w sobotę będziemy wdzięczni za wasze wsparcie!"

Dyskografię Ignu zamyka póki co "Auriga" wydana w 2019 roku. Wkrótce ma się to zmienić. "Wchodzimy do studia pod koniec marca, jako trio, nagrać trzecią płytę. Będzie bardzo psychodelicznie, sennie, niespokojnie. Z drugiej strony - będą akustyczne gitary, będą akustyczne brzmienia, będą piękne brzmienia. Gdybym miał to tak najprościej określić - dużo Pink Floyd w tym wszystkim, ale odpalamy też wrotki na jazzowo. To jest coś, w czym zaczęliśmy się dobrze czuć. (...) Mogę tylko powiedzieć, że na tej płycie nie będzie skoków od sasa do lasa. Tam wszystko będzie wynikało z czegoś" - zapewnia perkusista.

Makiwara: odskocznia w etno

Makiwara to siedmioosobowa grupa powstała w marcu 2020 roku. Skład tworzą dzisiaj Patryk Tarajko - gitara oraz siostry: Alia Fay - flet/śpiew a także Laura Gantner skrzypce/śpiew. Na saksofonie - Łukasz Bareja. Śpiewa również Phao Sanato kojarzony z Jah Love Sound System. Skład domyka wokalista i basista, Jan Szegda oraz perkusista, Cyryl Skiba - obaj współtworzą zespół Ignu.

"To jest taka duża, muzyczna rodzina" - mówi Cyryl. "Wszystko zaczęło się w czasie pandemii. Spotykaliśmy się wtedy, graliśmy, nie chcieliśmy przestawać tworzyć. Jedni nie mogli z powodów rodzinnych, z powodu pandemii. Inni za to mogli. Zaczęły się tworzyć różne dziwne konfiguracje u nas na salce w Warszawie. I takim oto sposobem trafiłem kiedyś na próbę Makiwary..." - tłumaczy genezę zespołu.

"Dla nas z Jankiem Makiwara była taką odskocznią w trochę inne klimaty. Chcieliśmy pograć trochę bardziej etnicznie. Ja chciałem trochę więcej przeszkadzajek, grzechotek. Tak to się zrodziło, a dzisiaj dobrze nam się to łączy. Ignu, Makiwara - wsiadamy do tego samego samochodu i wszystko zostaje w rodzinie" - mówi Cyryl.

Makiwara to jednak coś więcej niż tylko przybudówka Ignu. "To absolutnie poważny projekt. Wszystkich nas zaskoczyło ogromne zainteresowanie, które nastąpiło latem. Udało się zagrać bardzo dużo koncertów na ważnych scenach. (...) Jesteśmy w trakcie rejestracji płyty. To się teraz dzieje, nagrywamy ślady, bawimy się tym. W internecie są trzy single, które mają zadziwiające liczby wyświetleń - i podkreślę, że w żaden sposób nie pomagaliśmy reklamą. Ani grosz nie popłynął, by podbić te cyfry, a Baobab ma już setki tysięcy wyświetleń".

Z Cyrylem Skibą rozmawiał Karol Kotański.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: