Aktualności
06.01.2022

Ostatni Mohikanie Północy wg Kiev Office

Najnowsza płyta gdyńskiej grupy Kiev Office to album koncepcyjny skupiający się na historii Słowińców, ewangelickich Kaszubów znad jezior Gardno i Łebsko. Tytuł krążka “Gjinjenjé” - czyli w języku kaszubskim “zanikanie” - opowiada o utracie domu, rodzinnej ziemi, języka i kultury.

Foto: Paweł Jóźwiak

Nowy materiał Kiev Office dotyka tematów przymusowej asymilacji i czystek etnicznych. “Gjinjenjé” to historia jednej z ostatnich społeczności, która przez wieki zachowała na Pomorzu Zachodnim rodzimą kulturę i język. W czasach Księstwa Pomorskiego i reformacji dla Słowińców powstały pierwsze tłumaczenia tekstów religijnych na język kaszubski.

Osieroceni przez wygasłą dynastię Gryfitów w czasach pruskich byli poddawani systemowej germanizacji, która doprowadziła do ostatecznej utraty języka w XX w. Powojenne próby polonizacji, wyrachowana polityka władz PRL i przemoc ze strony części polskich osadników doprowadziły do ostatecznego rozbicia społeczności słowińskiej i wyjazdu większości Słowińców do Niemiec.

O genezie pomysłu i pracy nad materiałem Michałowi Napiórkowskiemu opowiedział lider Kiev Office - Michał Miegoń. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: