Aktualności
01.12.2021

Jacek "Budyń" Szymkiewicz: Śmierć to twoja koleżanka

Jacek "Budyń" Szymkiewicz wydał w listopadzie wspólnie z grupą Chango album "Ukryte Do Wiadomości". Pierwsze koncerty promujące wydawnictwo nowy projekt zagrał w Gdańsku, Olsztynie i Augustowie. Przy okazji wizyty na Warmii muzycy odwiedzili studio Radia UWM FM by opowiedzieć o pracy nad tym materiałem.

Nowy projekt poznaliśmy w maju 2020 roku. Wówczas jeszcze pod tajemniczą nazwą Ukryte Do Wiadomości wydał singiel zatytułowany "Czas" - niezwykle mocno wpisujący się w czas niepokoju związany z pierwszymi miesiącami pandemii COVID-19. 

"Pisząc teksty do tych piosenek, z pełną premedytacją zacząłem czerpać z historii, o których nie chciałem nigdy mówić. Na przykład historii o tym, że jak zaczynam pić alkohol to piję go do spodu. To jest ukryte, które zostało podane do wiadomości" - tłumaczy Jacek "Budyń" Szymkiewicz. A Borys Sawaszkiewicz z grupy Chango dodaje: "Ogólna sytuacja światowa i społeczna jest taka, że wszystko jest w pewnym sensie trochę ukryte do wiadomości. Nie dostajemy tych informacji takich, jakimi one rzeczywiście są - czyli rzetelnych, prawdziwych - tylko wciąż jesteśmy obarczani fake newsami. Więc przy okazji Ukryte do Wiadomości wydało nam się dość trafnym zlepkiem słów, który może nas sygnować. I na początku chcieliśmy, żeby zespół tak się nazywał. Natomiast finalnie tak została nazwana płyta."

Jednym z tematów piosenek Art. Budyń & Chango jest... odchodzenie. A właściwie próba oswojenie śmierci, którą wielu z nas traktuje jako coś złego. "Śmierć to twoja koleżanka! Jest naszą kochaną, cudowną pielęgniarką. Czyści wszystko wokół nas jak wataha wilków w lesie, które sprzątają wszystkie zwierzęta, które sobie nie dają rady.  Wydarza się co sekundę. My wszyscy w tym pokoju umarliśmy w  trakcie tej rozmowy o tę rozmowę" - mówi lider Pogodno i duetu Babu Król. I dodaje: "Wszystkie piosenki łączy refleksja kolesia, który dobija do pięćdziesiątki, przeszedł przez bardzo dziwne sytuacje w swoim życiu i przez ich pryzmat wzmacnia się u niego perspektywa: po co wasze swary głupie, wszak i tak skończymy w dupie... A z drugiej strony okazuje się, że marnowanie energii na rzeczy nieważne (jak na przykład - kto jest bardziej ok: Tusk czy Kaczyński) jest bez sensu. Dużo istotniejsze jest spędzenie czasu z żoną, partnerką, partnerem - próba zastanowienia się dlaczego wypycham poza normalny krąg myślenia śmierć. Refleksja tego typu łączy te piosenki."

Z Jackiem Szymkiewiczem, Szymonem Drabkowskim i Borysem Sawaszkiewiczem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Projekt Art. Budyń & Chango wystąpił 26 listopada w olsztyńskim pubie Carpenter Inn.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: