Aktualności
23.11.2021

Autor z Warmii z główną nagrodą Festiwalu OPPA

Apolinary Polek z Czarnego Krza na Warmii wygrał konkurs 38. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Nagroda Grand Prix im. Jonasza Kofty to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych śpiewającym autorkom i autorom w naszym kraju.

Konkurs Festiwalu OPPA podzielony był tradycyjnie na dwa etapy. W jego półfinale wystąpiły w tym roku 23 osoby, zakwalifkowane wcześniej przez Radę Artystyczną. W wielkim finale - w niedzielę 21 listopada - o nagrodę główną walczyło natomiast 16 autorek i autorów.

Apolinary Polek pochodzi z południa Polski. Ale od kilkunastu lat mieszka na Warmii. Kiedyś przyjeżdżał tu jako turysta. Potem osiadł w Dorotowie. A w 2011 roku przeniósł się do wsi Czarny Kierz (niedaleko Lidzbarka Warmińskiego). Na scenie obecny jest od ponad 20 lat. Niedawno wydał swój trzeci autorski album "Biegnijmy w noc". Dlaczego zdecydował się ponownie wystartować w konkursie? "Bardzo lubię festiwale. Przez ostatnie lata zajmowałem się czymś innym. Zgłosiłem się do konkursu i postanowiłem zagrać piosenki z nowej płyty. Mam je teraz na gorąco na warsztacie. Pojechałem na ten festiwal pograć, spotkać się z ludźmi i spędzić fajny czas w oderwaniu od codzienności."

Czy coś zaskoczyło go w tegorocznej edycji konkrusu festiwalu OPPA? "To, że byłem jednym z młodszych uczestników!" - podkreśla. A jak ocenia występy pozostałych finalistów? Posłuchajcie! Z Apolinarym Polkiem rozmawiał Piotr Szauer.

WERDYKT OPPA 2021 - 38. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BARDÓW

Jury w składzie: Ewa Paczoska – przewodnicząca, członkowie: Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Michał Lonstar, Jerzy Mamcarz i Bogusław Nowicki po wysłuchaniu 15 uczestników Wielkiego Finału, postanowiło, że Laureatami Złotej Piątki OPPA 2021 zostają (w kolejności alfabetycznej):

IWONNA BUCZKOWSKA z Warszawy
RYSZARD KRAUZE z Łodzi
MICHAŁ PASTUSZAK z Dęblina
APOLINARY POlek z Czarnego Krza
LENA SABININA z Narwy (Estonia)

Spośród nich Jury wybrało laureata Grand Prix im. Jonasza Kofty, którym zostaje:

APOLINARY POlek

Przyjaciele - stań się jednym z nich: