Aktualności
17.08.2021

Publicystyczny i rozrywkowy Organek

Zespół Organek wydał pod koniec lipca album "Ocali nas miłość" - upamiętniający kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. A już w październiku ukaże się trzeci regularny krążek grupy - "Na razie stoję, na razie patrzę". O pracy nad tymi płytami podczas Olsztyn Green Festivalu opowiadał nam Tomasz Organek.

 

Album „Ocali nas miłość” został stworzony przez zespół Ørganek z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Punktem wyjścia dla twórców były zdjęcia jednego z najsłynniejszych powstańczych fotoreporterów - Eugeniusza Lokajskiego ps. Brok. Tomasz Organek pod wpływem emocji powstańców oraz ulic Warszawy roku 1944 ujętych na fotografiach napisał teksty piosenek, które brzmią bardzo aktualnie.

"Dla mnie to olbrzymi honor" - przyznaje autor i wokalista. "Głównym założeniem było to, żeby opowiedzieć nie o śmierci tylko o życiu. Na pierwszym spotkaniu z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego dostałem album Eugeniusza Lokajskiego. To był ollimpijczyk, warszawiak, powstaniec, ale też fotograf amator, który zrobił ponad tysiąc zdjęć podczas Powstania. Pokazał w nich bardzo dużo życia. Spojrzałem na te niesamowite zdjęcia i wiedziałem, że mam gotowy album. Są na nich młodzi ludzie, którzy się śmiali, kochali, żartowali, tańczyli... Dla mnie najbardziej ujmujące było to, że ci ludzie - mimo tego dramatu i całej tragedii, która tam się wydarzyła - próbowali żyć. Byli młodzi i chcieli się kochać, żyć, bawić... Chcieliśmy napisać o tym zupełnie inaczej i przeprowadzić taką nić między tamtym pokoleniem a obecnym. I o tym jest ta płyta."

8 października ukaże się natomiast trzeci regularny album zespołu Organek - "Na razie stoję, na razie patrzę". Czego możemy spodziewać się po następcy świetnie przyjętych płyt "Głupi" i "Czarna Madonna"? "Jest bardzo różnorodny. Dzisiejsze treści, o których chcę mówić i pisać, wymagają trochę innego kontekstu muzycznego. Dlatego stylistyka się trochę zmieniła. Być może na chwilę, być może na stałe? Jeszcze tego nie wiem. Ale taki jest dzisiaj Organek - publicystyczny, ale też trochę rozrywkowy. Mówiący nie tylko o wolności, ale też o miłości."

Na początku października ukazać ma się kolejny klip do czwartego już singla promującego krążek. "Nie mogę się doczekać reakcji ludzi na te piosenki, bo one są zgoła inne od tego, co do tej pory graliśmy" - mówi Tomek.

Z Tomaszem Organkiem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Tomasz Organek przyznał także, że jesienią planuje rozpocząć pracę nad swoją kolejną książką.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: