Aktualności
25.03.2021

Wojciech Wojda o 35 latach grupy Farben Lehre

Płocka punk rockowa grupa Farben Lehre obchodzi w tym roku 35-lecie działalności. Z tej okazji ukazała się płyta "Pieśni XX Wieku", na której znalazły się nowe wersje utworów z lat 1988-1995. Niektóre teksty są bardziej aktualne niż kiedyś. "To jest satysfakcja przez łzy" - mówi ich autor Wojciech Wojda. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Dziś świat wydaje się całkowicie inny niż ponad trzy dekady temu. Jednak pewne stereotypowe sytuacje, zachowania czy okoliczności pozostają niezmienne - tak jakby w czas w tych aspektach stanął w miejscu i nie zamierzał się ruszyć, nawet o krok do przodu. Poniekąd świadectwem takiego stanu rzeczy jest obrazowy tekst do utworu „Przemiany", z czerwca 1989 roku, który otwiera jubileuszową płytę zespołu Farben Lehre zatytułowaną sugestywnie „Pieśni XX wieku". Ta historycznie istotna kompozycja, bez wątpienia okazuje się wyjątkowo reprezentatywnym pomostem dźwiękowo-przekazowym, pomiędzy tym, co płocka kapela miała do zaproponowania ponad 30 lat temu, a tym, co prezentuje w obecnym czasie.

Nie wszystkie nagrania przetrwały jednak próbę czasu, np. utwór "Bez pokory". "Numer przeszedł pewien lifting. Niektóre zwroty przestały mi się podobać, przestałem się z nimi utożsamiać" - zdradza lider Farben Lehre - Wojciech Wojda. I dzieli się szczegółami dotyczącymi kilku innych kompozycji. Na koniec rozmowy wylicza wszystkie wydawnictwa, które ukazały się lub dopiero zostaną opublikowane w tym roku pod szyldem płockiej grupy. Wspomina o planach, które "obecnie są marzeniami", trasy Punky Reggae Live.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Michała Napiórkowskiego z Wojciechem Wojdą.

Album „Pieśni XX wieku" jest ukoronowaniem 35 lat aktywnego funkcjonowania grupy Farben Lehre na polskiej scenie. Energia oraz witalność, w połączeniu z nowoczesnym brzmieniem, stanowią świadectwo, że – mimo czasu pandemii – płocka ekipa z jest w dobrej formie, pozostając kreatywną na polu tworzenia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: