Aktualności
19.11.2020

NANGA zadebiutowała albumem "Cisza w bloku"

"Cisza w bloku" to tytuł debiutanckiej płyty grupy NANGA. Zespół stworzyli muzycy znani z występów w formacji Lao Che - Maciej Dzierżanowski i Filip Różański. A do współpracy zaprosili m.in. Magdę Dubrawską (wokalistkę Gangu Śródmieście) oraz Barbarę Wrońską. Posłuchajcie, jak powstawał materiał.

Poważne prace nad nagraniem albumu Maciej Dzierżanowski i Filip Różański rozpoczęli jeszcze przed oficjalnym zawieszeniem działalności przez zespół Lao Che. "NANGA powstała dosyć spontanicznie. Ale z drugiej strony - miałem takie przemyślenia, że po prostu musiała powstać. Z Maćkiem przyjaźnimy się i działamy muzycznie od lat. Robiliśmy już wcześniej jakieś wspólne produkcje i fajnie to wychodziło. I każdy z nas niezależnie czuł, że taka płyta się zdarzy. Natomiast mocniej zaczęliśmy o niej myśleć jakieś dwa lata temu" - wspominał na antenie Radia UWM FM Filip Różański.

Nagrane wspólnie kompozycje przesłali do dwóch śpiewających autorek tekstów: Barbary Wrońskiej i Magdy Dubrawskiej. Wówczas chcieli jeszcze wydać EPkę. "Kiedy pojawiła się Magda i zaśpiewała pierwszy utwór, bardziej zaczęliśmy myśleć, żeby była to pełnowymiarowa płyta. Zapytaliśmy Magdę, czy nie miałaby ochoty napisać reszty piosenek. Ja jestem bardzo zadowolony z tego, co sie wydarzyło, jeżeli chodzi o to, co zaproponowała. Kiedy zaczynała się pandemia - miałem wrażenie, że rzeczywiście te teksty zyskują na autentyczności i wpisują się w czas."

NANGA bawi się gatunkami. W piosenkach słychać różne muzyczne wpływy - od elektroniki po reagge. "To muzyka eklektyczna. Wiele gatunków pojawia się na płycie. Dosyć szybko nudzimy się graniem jednego nurtu. W związku z tym szukamy. Ale w każdym próbujemy włożyć coś swojego, żeby to było w jakiś sposób oryginalne i ciekawe."

Z Filipem Różańskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

W nagraniach udział wzięli także: Karol Gola (Lao Che, ex-Pink Freud), Michał Sobolewski (Fisz Emade Tworzywo, Kim Nowak) oraz Hubert "Spięty" Dobaczewski. Album "Cisza w bloku" ukazał się 6 listopada. Zapowiadał go m.in. singiel "Smutne Lato".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: