Aktualności
27.04.2020

Brzózka: Nie boję się kroku w inną stronę

"Nie wiem do kogo pójść, nie ma do kogo" - śpiewa w singlu "Bezdrogo" Brzózka. Piosenka zapowiada jej drugi album, który miał się ukazać jesienią tego roku. Prace nad krążkiem zatrzymała jednak epidemia koronawirusa. Wokalistka i autorka była telefonicznym gościem Strefy Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

Brzózka, czyli Paulina Brzozowska to wokalistka i autorka piosenek. Olsztyńskiej publiczności dała poznać się 10 lat temu zdobywając jedną z nagród konkursu Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Oprócz solowej działalności artystycznej udzielała swojego głosu współtworząc chórki podczas występów wielu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Debiutowała w 2016 roku krążkiem zatytułowanym po prostu "Brzózka". W pracy nad kolejnym albumem pomaga jej kolega ze szkolnych lat - perkusista i producent muzyczny Tomasz „Harry" Waldowski. Mają na nim dominować gitarowe brzmienia, wzbogacone analogowymi instrumentami z domieszką pogłosów i etnicznych chórków wokalistki. "Myślę, że jest to trochę inna wersja Brzózki - bardziej świadoma, dojrzała, taka, która nie boi się postawić kroku w inną stronę" - mówiła na antenie Radia UWM FM.

Pierwszym singlem zwiastującym płytę jest utwór "Bezdrogo", napisany przez Paulinę, Tomka oraz Monikę Parczyńską. Co ciekawe piosenka nosiła wcześniej inny tytuł. "Piosenka bez drogowskazu - tak nazwała ją Monika Parczyńska. Wysłałam ją do pewnego dziennikarza muzycznego, który w audycji przeczytał tytuł z pliku, który został podpisany roboczo przez Harry'ego: Bezdrogo. Tak został przedstawiony i tak już zostało."

Brzózka przyznaje, że rockowe brzmienia nie są dla niej czymś nowym. "To jakaś taka warstwa pewnej wrażliwości, która drzemała we mnie zawsze. Miałam okazję spełniać się w ten sposób przy okazji innych koncertów - niekoniecznie z moimi piosenkami. Dobrze czułam się w tej stylistyce. Jest w tym też duża zasługa Harry'ego, który bazuje na gitarowym brzmieniu. To samo z siebie wychodzi. Ale utwory powstają przy ukulele i to z tego też chyba wynika."

Z Pauliną Brzozowską rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Posłuchajcie też piosenki "Bezdrogo" i obejrzyjcie klip.

Kolejnym singielm zapowiadającym drugą płytę Brzózki będzie piosenka "Miłość".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: