Aktualności
18.03.2020

Pan Kubuś i jego Populizm na Pianinie

Kuba Staniak współtworzył do tej pory takie zespoły jak: Fade Out, Whoiswho czy Romantycy Lekkich Obyczajów. Jednak dopiero teraz jako Pan Kubuś zadebiutował solowo krążkiem "Populizm na Pianinie". Dlaczego zdecydował się na nagranie własnej instrumentalnej płyty. I jaki będzie kolejny krok? Posłuchajcie!

Dlaczego akurat teraz Kuba Staniak zdecydował się na solowy debiut? "Było to podyktowane nudą. Od września nie miałem żadnego regularnego składu, z którym mógłbym grać próby. Więc żeby zapełnić sobą tą bardzo bolesną lukę, zacząłem grać sam ze sobą" - przyznaje klawiszowiec Romantyków Lekkich Obyczajów. "Musiałem nauczyć się bicia z własnymi myślami i propozycjami, rozwijania pomysłów i przede wszystkim kompozycji. Zawsze dzieliłem je na wiele mózgów. A tym razem mój mózg musiał sobie poradzić sam. A inna sprawa, że zawsze chciałem nagrać album z jednym instrumentem w taki sposób, żeby to nie było nudne."

Tytuł albumu "Populizm na Pianinie" jest m.in. próbą nazwania dźwięków, które składają się na poszczególne kompozycje. "Nie jestem pianistą jazzowym ani klasycznym, tylko potrafię grać na pianinie. Skoro nie mam takiego wykształcenia, robię to, co mi przychodzi łatwo i dla mnie brzmi przyjemnie. Mam wrażenie, że to może się spodobać każdemu, kto lubi miłe dźwięki" - tłumaczy Kuba Staniak. Przyznaje, że pojawiły się już pierwsze propozycje koncertowe z tym materiałem. Ale podczas występów będzie prezentował już... nowe kompozycje. "Kiełkują mi inne pomysły. Już właściwie jest materiał na drugi album. Chciałbym zmierzyć się z pomysłami innych i nagrać wariacje na temat... black metalu. Wyjąłem pięć moich ulubionych utworów zespołów skandynawskich i po prostu na bazie melodii zagrałem swoje wariacje."

Płyty w całości możecie posłuchać w internecie.

Kuba Staniak przez kilka lat był związany z Radiem UWM FM. Prowadził m.in. audycje: Rock Block, Muza Moich Starych oraz Zakład Patologii Dźwięku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: