Aktualności
12.02.2020

Lesław o idealnej płycie grupy Komety - Alfa Centauri

Lesław Strybel - lider zespołu Komety - twierdzi, że po latach udało mu się nagrać płytę idealną. Jej tytuł "Alfa Centauri" został zainspirowany filmem science fiction, ale też pierwiastkiem kosmicznym, który autor zauważył w swoich piosenkach. O czym opowiadał w audycji Uwierz w Muzykę. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Foto: Alekandra Burska

Grupa nie spieszyła się z tworzeniem nowego materiału. Krążek "Alfa Centauri" ukazał się sześć lat po premierze poprzedniej płyty studyjnej "Paso Fino". Lider zespołu Komety podkreśla, że bardzo zależało mu na tym, by stworzyć idealny album.  "Na każdą płytę jest jakiś inny pomysł. Pomyślałem, że po paru eksperymentalnych płytach, czas na płytę esencjonalną. Chciałem, żeby było na niej mniej gości, mniej skomplikowanych aranżacji. Chodziło mi o znalezienie esencji Komet. To było wyzwanie, które rzuciłem sobie i kolegom z zespołu" - mówi Lesław Strybel. "Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie: czym jest esencja Komet. Szukaliśmy jej wspólnymi siłami i mam wrażenie, że udało mi się to znaleźć. Ale jednocześnie pojawiły się zupełnie nowe pomysły. To nas samych często zaskakiwało. Chciałem kiedyś nagrać płytę, która będzie od początku do końca idealną: prostą, komunikatywną. I kiedy ta płyta powstała - wiedziałem, że tak jest. To jest nasze szczytowe osiągnięcie!"

Tytuł albumu został zainspiriowany m.in.  filmem science fiction, ale też pierwiastkiem kosmicznym, który autor zauważył w swoich piosenkach. A jaka jest myśl przewodnia nowych utworów? "Właśnie ten pierwiastek kosmiczny. Ale jest to też - co zawsze powtarzam - kolejny rozdział mojego pamiętnika. Trudno powiedzieć, co się wydarzyło w ciągu ostatnich kilku lat. Był to ciekawy i burzliwy okres w moim życiu. Wypowiadam się piosenkami, więc w nich należy szukać odpowiedzi."

Z Lesławem o nowej płycie grupy Komety rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Płyta "Alfa Centauri" swoją oficjalną premierę ma 14 lutego. Ukaże się na nośniku CD i na winylu. Promowały ją single: "Na sprzedaż" (dedykowany Amy Winehouse), "Upiory w szuwarach" i "Gdańsk Sopot Gdynia".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: