Aktualności
03.02.2020

INA WEST - o kobietach dla planety

Mieszka i tworzy za naszą zachodnią granicą. Jako INA WEST pod koniec 2019 roku wydała krążek "Girls". Kilkanaście miesięcy temu w Olsztynie (który zna doskonale) zaśpiewała też swoje nowe piosenki na scenie festiwalu Local Warming. To był jej pierwszy solowy występ. Izabela Wróblewska była gościem audycji Uwierz w Muzykę. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Nowe piosenki Izy i jej muzyczne wcielenie - INA WEST - to efekt pobytu w Wielkiej Brytanii (przede wszystkim w Bristolu). Inspirajcą były emocje i spotkane tam kobiety i kobietki (m.in. czterolatka, którą opiekowała się jako baby-sitterka). "To dziewczyny stamtąd. Ale też dziewczyny, które towarzyszyły mi w ważnych okresach życia, które spotkałam w trakcie moich studiów, ale też dzięki, którym w ogóle przyszłam na świat. Przeżyłam tam naprawdę sporo. Nie spotkałam wielu Polaków. Okazało się, że zamykają się w swoich enklawach i nie wychodzą, żeby się integrować. A ja pojechałam tam po to, żeby nawdychać się brytyjskości i zainspirować się nią" - mówiła w studiu Radia UWM FM.

Album został wydany w sposób niecodzienny - na winylu oraz w formie jadalnej płyty CD z... czekolady. "Zawsze marzył mi się winyl. Ale chciałam uniknąć sytuacji, w której nagle okazuje się, że w piwnicy czy na strychu mamy duże ilości plastiku w postaci cyfrowego krążka. Stwierdziłam, że nie ma potrzeby wydawania CD. Ale chciałam się podzielić ze słuchaczami muzyką w jakiś sposób, który sprawi, że ta nasza planeta będzie mogła pooddychać sobie dłużej. I zaczęły się zmagania. Pomysł to jedno, ale wytłoczenie płyty w kształcie czekolady to drugie. Jej smak został zaprojektowany przeze mnie. Uwielbiam białą czekoladę. W środku znalazły się płatki migdałów i róży. Czekolada była sprowadzana z Belgii. Została zrobiona w 300 sztukach i została zjedzona. Już jej nie ma!" - tłuczamy. Ale muzyka pozostała, ponieważ do wydawnictwa dołączony był kod umożliwiający pobranie nagrań z sieci.

Z Izabelą Wróblewską spotkał się Michał Napiórkowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Iza pochodzi z Jabłonki pod Nidzicą. Swoją muzyczną edukację rozpoczęła w klasie fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. Znamy ją z zespołu Cosovel. Współpracowała z Piotrem Roguckim i Julią Marcell. Obecnie występuje w składzie koncertowym zespołu Tego Typa Mesa oraz współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Producentka, autorka muzyki i tekstów tworzy transową, nowofalową elektronikę z elementami folku i jazzu. Na żywo serwuje połączenie klasycznego instrumentarium, tanecznego bitu i surowych wokalnych harmonii.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: