Aktualności
03.12.2019

Maria Rumińska: Ta współpraca bardzo mnie zmieniła

"HAMARA MUZYKA. Poland-Pakistan. Music Without Borders 2017-18" - to tytuł albumu, który jest efektem niezwykłej współpracy artystów z Polski i Pakistanu. Jego cyfrowa premiera miała miejsce 1 grudnia. O spotkaniu dwóch muzycznych światów i drodze do wydawnictwa w audycji Uwierz w Muzykę opowiadała Maria Rumińska.

Pierwsze spotkanie artystów z Polski i Pakistanu miało miejsce w grudniu 2017 roku. Wtedy też w Islamabadzie zarejestrowano materiał, który powstał w kilka dni. W nagraniach i tworzeniu programu, który z założenia miał łączyć wpływy kilturowe obu krajów udział wzięli: Maria Rumińska, Kamil Rogiński, Imran Aziz Mian, Muhammad Asif i Irshad Ali.

"Wylecieliśmy na dziesieć dni. Naszym celem było zrealizowanie trzech koncertów, materiału płytowego oraz zarejestrowania go. Jadąc tam nie miałam pojęcia, jakie są zwyczaje i jakie mogą być rezultaty tego projektu. Nie chciałam się niczym sugerować ani się straszyć. Słuchałam muzyki qawwali. Złapałam się za głowę i zastanawiałam się, jak my się w ogóle dogadamy... Nie miałam pojęcia, że dojdzie do płyty ani do ich przyjazdu do Polski i że tak strasznie sercownie się to rozkręci. Myśmy po prostu uwielbiali z sobą grać!" - wspomina pobyt w Pakistanie i początki współpracy Maria Rumińska.

W 2018 roku artyści zaprezentowali stworzony program podczas kilku koncertów w Polsce (m.in. w Olsztynie i Warszawie). Trwały też prace nad zarejestrowanym wcześniej materiałem. W Polsce do płyty "dograli się" m.in. Edward Cyfus, Marcin Rumiński i Jacek Fedkowicz.

Wokalistka związana na co dzień z grupą Shannon przyznaje, że realizacja projektu rozpoczęła się w szczególnym dla niej czasie. "Bardzo zmieniła mnie ta współpraca. Odpowiadając całkowicie szczerze - nie wiem co wpłynęło na co bardziej, bo działy się dwie, trzy rzeczy dokładnie w tym samym momencie. Na dwa miesiące przed wyjazdem do Pakistanu rozpoczęłam psychoterapię, która trwa do dzisiaj. Celem zmian, autorozwoju, poprawy i naprawy" - przyznaje Maria. "Wyjazd do Pakistanu był pierwszym moim osobistym, a nie w szeregach zespołu, który jest potworem o wielu głowach. Wiedziałam, że jadę tam pracować na siebie. A zbiegło się to też z moją potrzebą usamodzielnienia się. Wróciłam do pisania piosenek i grania na instrumentach klawiszowych, a miałam parę lat przerwy. I bardzo mnie to zainspirowało do wielu rzeczy."

A jaki wpływ mieli na olsztyńską artystkę przyjaciele z Pakistanu? Co zadziałało na nią najsilniej? "Ich podejście do bycia na scenie i przekazywania tekstu i głosu, w takiej formie, żeby nie blokować się i nie ograniczać. Wszyscy mamy potrzebę nadawania sygnałów muzycznych i wszyscy, którzy mają tę potrzebę i wrażliwość są sufi. To zmienia człowieka!"

Z Marią Rumińską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Nagrań płyty "HAMARA MUZYKA. Poland-Pakistan. Music Without Borders 2017-18" dokonano w ramach piątej edycji międzynarodowego projektu Ambasady RP w Islamabadzie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: