Aktualności
24.10.2019

Król: Ważna jest dla mnie psychodeliczność i metafizyczność

W naszej opinii najnowszy album Błażeja Króla "Nieumiarkowania" to jedna z najlepszych polskich płyt 2019 roku. Z wokalistą i autorem spotkaliśmy przy okazji jego koncertu w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Album "Nieumiarkowania" ukazał się 13 września. Znalazło się na nim dziewięć premierowych piosenek napisanych przez Błażeja Króla. A Król to dziś już zespół, a nie solowy projekt autora piosenek. Dużą rolę obok lidera odgrywa w nim jego żona - Iwona Król. "To naturalny pływ, naturalna kolejność. Iwona od momentu, kiedy zaczęła flirtować z muzyką i z produkcją, rozwija się i coraz więcej ma do powiedzenia i do przedstawienia. I przez to z płyty na płytę staje się filarem, takim samym muzykiem jak każdy w zespole" - tłumaczy Błażej Król.

Zmieniają się też piosenki Króla. Dzięki czemu trafiają do szerszej publiczności. "Jest to prostsze, jaśniejsze, ale tylko dlatego, że przestałem ukrywać się za plamami dźwiękowymi, za przestrzeniami, jakimiś ambientowymi pogłosami, tysiącami mrocznych sampli. Próbowałem - nie wiem po co - ukryć te wszystkie melodie i rytmy. Od dwóch albumów staram się pisać utwory na podstawowy kwartet, czyli: perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna, wokal i klawisze."

Ostatni rok jest bardzo udany dla zespołu. Piosenki z nowego albumu trafiają na pierwsze miejsca list przebojów a na koncerty przychodzi więcej osób. "Na pewno zrobiliśmy przysłowiowy krok milowy. Jesteśmy już w zupełnie innym miejscu i odczuwamy to bardziej niż mniej. To fantastyczne uczucie. Ale cały czas jednak czujemy, że jesteśmy dopiero odkrywani. Mimo, że wyprzedajemy w tym roku miejsca, w których graliśmy na poprzedniej trasie i potrajamy liczbę osób na koncertach. To super uczucie. Czujemy, że to co się dzieje - a dzieje się dużo - jest mega przyjemne" - przyznaje Błażej.

Zapytany o częste odniesienia w tekstach piosenek do narkotycznego odurzenia, odpowiada: "Zatrucie nigdy nie było dla mnie inspirujące, a wręcz destruktywne. Bardziej przemyślenia i próba walki, ogarnięcia tego po co, dlaczego, są dla mnie ciekawszymi doznaniami i jeżeli już - podświadomymi inspiracjami. Pewna psychodeliczność - bo nie chcę mówić o narkotyczności - i taka metafizyczność jest dla mnie ważna w literaturze. Pewne odrealnienie, deformacja, stan takiego wyjścia jest mi bliski i ciekawi mnie to. Oczywiście - jak to kiedyś napisał pewien znany pop-rockowy zespół - trzeba korzystać z szaleństwa w szatach bezpieczeństwa. I ja się pod tym podpisuję."

Z Błażejem Królem spotkał się Michał Napiórkowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Płytę "Nieumiarkowania" promowały single: „Te smaki i zapachy” i „Druga pomoc”. Błażej Król w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie wystąpił 17 października w ramach swojej jesiennej trasy promującej album.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: