Aktualności
20.08.2019

EABS na OGF 2019

"Jestem hip-hopowcem z krwi i kości" - mówił nam Marek Pędziwiatr z grupy EABS. Jej debiutancka płyta "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" została świetnie przyjęta przez krytykę i obsypana nagrodami. Na Olsztyn Green Festival 2019 muzycy przyjechali promować swój drugi krążek "Slavic Spirits", który ukazał się w maju.

 

Choć zespół istnieje od ośmiu lat, koncert nad jeziorem Ukiel był jego pierwszym w Olsztynie. EABS debiutował fonograficznie w 2017 roku albumem "Repetitions". To było odważne i nowatorskie podejście do muzyki Krzysztofa Komedy. Muzycy sięgnęli po mniej znane kompozycje jazzmana. Krążek został nominowany do Fryderyka i Paszportu Polityki. Wygrał też plebiscyt Gazety Magnetofonowej na polską płytę roku.

Electro-Acoustic Beat Sessions (tak rozwija się skrót EABS) septet jazzowy z Wrocławia. Wyrósł jednak na korzeniach hip-hopowych. I dziś - jak sugeruje nazwa zespołu - łączy jazz z tymi właśnie inspiracjami.

Drugi album "Slavic Spirits" - już w pełni autorski - odnosi się natomiast do słowiańskiej melancholii. Jak artyści rozumieją polskość w muzyce? "To piękne melodie, które niosą ze sobą nostalgię... Tęsknisz za czymś, ale nie wiesz za czym. Jesteś w takim zawieszeniu. Przechodzisz żałobę, próbujesz się z niej wydostać i musisz ją w jakiś sposób przepracować. I tak dalej, i tak dalej..." - tłumaczą.

Z Markiem Pędziwiatrem i Sebastianem Jóźwiakiem spotkał się Karol Kotański. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szósta edycja Olsztyn Green Festivalu odbyła się w dniach 15-17 sierpnia. Rozmowy z pozostałymi gośćmi imprezy znajdziecie także na naszej stronie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: